Zavřít reklamu

S príchodom iPadu Air sa zrejme definitívne vyplnili dlhoročné špekulácie o použití IGZO displejov. Apple mal už v čase čakania na iPad 3. generácie údajne rokovať so Sharpom o výrobe displejov pomocou technológie IGZO, no až doteraz sme nemohli vidieť žiadne náznaky toho, že by sa rokovania pohli vpred. Novinku si všimol až teraz Ray Soneira zo spoločnosti DisplayMate Technologies, podľa ktorého existuje jasný dôkaz o tom, že sa Apple rozhodol prejsť z a-Si technológie na IGZO technológiu.

Kľúčovým dôkazom je podľa neho energetická spotreba. Nový displej v iPade Air sa totiž v tomto ohľade zlepšil až o 57% a podľa Soneiru je nemožné, aby Apple dosiahol takýto skok pri použití technológie a-Si. Práve tú využíval v starších modeloch iPadu, čo vyžadovalo aj väčšiu kapacitu batérie a teda aj hrúbku zariadenia. 57-percentné zníženie spotreby môže zároveň potvrdzovať prehlásenia Sharpu, ktorý tvrdil, že jeho technológia je oproti klasickému LCD až o polovicu úspornejšia. Krok v prípade iPadu Air je zároveň znamením toho, že IGZO displej bude použitý aj v iPade mini. IGZO technológia je v prípade menšieho Retina displeju dôležitá, keďže Apple takto dokáže zachovať hustotu pixelov a zároveň neochromí iné vlastnosti zariadenia. Soneira tvrdí, že práve toto by sa pri použití a-Si technológie nedalo uskutočniť. Medzi iné zlepšenia v prípade displeju pre iPad Air patrí aj zníženie odlesku o 23% a zvýšenie maximálneho jasu o 7%.

Displej je síce v prípade iPadu Air prémiový a podľa Soneiru patrí medzi jedny z najlepších na trhu, ale už sa nejedná o ten najlepší displej na trhu. Prekonáva ho 8,9-palcový displej v tablete Amazon Kindle Fire HDX 8.9, ktorý využíva technológiu LTPS. Táto technológia je úspornejšia, no nie je pripravená na to, aby sa pomocou nej vytvárali milióny displejov pre tablety. Miesto toho sa technológia dnes sústredí na menšie prístroje, ako napríklad mobilné telefóny. Technológia však nie je vhodná ani pre množstvo výrobcov. Kým prechod z LCD na IGZO by vyžadovalo iba upgrade výrobnej linky, prechod na technológiu LTPS by vyžadoval kompletnú zmenu výrobného procesu.

hero_alt

*Zdroj: DisplayMate; MacRumors

 

Související články

Dnes nejčtenější

.