Zavřít reklamu

Poté co nějaký úspěšný a jistě veřejně velmi prospěšný člověk vykradl byt mých rodičů, získal jsme možnost při čekání na zachycení pachových stop, vyzpovídat policistu z technického oddělení policie ČR. Vzhledem k tomu, že se na LsA nedávno řešilo, zda je možné vystopovat telefon pomocí IMEI a kdy to policisté dělají, směřovala otázka samozřejmě přímo na fakta o IMEI. Policista mi vysvětlil, že v případě kdy vám někdo odcizí telefon, samozřejmě to můžete nebo byste spíše měli nahlásit. Bohužel vzhledem k tomu, jaké množství telefonů je každý den v ČR odcizeno, není možné každý jeden stopovat i když to jde.

V ČR existují dva týmy, které dokáží najít telefon pomocí IMEI. Zatím co jeden pracuje na ústředí v Praze, druhý tým pochází z Ostravy. Specialisté z těchto oddělení jsou schopni zaměřit telefon kdekoli na světě s přesností na 3 metry a to pouze pomocí IMEI. Problém pro běžného člověka je v tom, že toto zaměření se používá pouze při pátrání po osobách, které jsou pohřešovány, chtějí spáchat sebevraždu nebo při pátrání po zločincích, jejichž telefon má policie ČR v databázi. Pokud tedy ztratíte telefon, na pátrání přes IMEI můžete zapomenout. Jediná šance a to berte pochopitelně s humorem, je pokud řeknete že společně s telefonem utekl váš mladší sourozenec.

Zaměřit telefon pomocí IMEI tedy skutečně lze s přesností na 3 metry a to kdekoli na světě, problém je v tom, že se tento způsob zaměření používá jen ve výjimečných případech. Při ztrátě telefonu však máte šanci ještě v případě, kdy by byl váš telefon použit při páchání trestné činnosti. Policisté totiž při telefonech zjišťují takzvaný provoz. To znamená, že i při nahlášeném telefonu zaměří jeho pozici, ovšem pouze pomocí čísla mobilního telefonu s přesností na stovky metrů. Pokud by náhodou zloděj, který vám ukradl telefon používal vaši SIM kartu a například při vykradení dvou bytů by se ukázalo toto provozní zaměření vždy v lokalitě, ve které se byt nachází, pak by policie přikročila k zaměření pomocí IMEI.

iPhone_5
Témata: , , , , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.