Zavřít reklamu

Stratégia s iPhone 5c zjavne nevychádza podľa plánu a ako uvádza The Wall Street Journal, spoločnosť sa prispôsobuje negatívám. Apple mal podľa spravodajského portálu obmedziť objednávky od svojich dodávateľov, za čo môže predovšetkým cenová stratégia a tým pádom aj nižší záujem o produkt, ako sa pôvodne očakávalo. Správa ďalej uvádza, že Apple zredukoval počet objednávok plastového telefónu až o 50%, teda by mohlo dôjsť k zredukovaniu komponentov na sklade jedného z výrobcov súčiastok.

S odvolaním na zdroje uvádza, že výrobca Pegatron by mal znížiť výrobu o menej ako 20% a Foxconn o jednu tretinu. Na vine je podľa analytikov predovšetkým cena produktu. Pretože analytici tlačili na Apple aby dokázal svoju konkurencieschopnosť na čínskom trhu, očakávalo sa, že plastový iPhone by mal stáť približne 350 dolárov. Cena 549 dolárov, respektíve 600€ za nedotovaný model však analytikov sklamala a odradila od kúpy telefónu značnú časť záujemcov. Apple sa tak musí venovať najmä výrobe telefónu iPhone 5s, ktorý ponúka snímač odtlačkov prstov, hliníkové telo v zlatej farbe a ďalšie atraktívne vlastnosti za cenu vyššiu iba o 100 euro alebo dolárov. Zníženie výroby iPhone 5c má tiež na svedomí, že spoločnosť Foxconn prestala prijímať zamestnancov na výrobu tohto zariadenia. Dvaja vedúci pracovníci z Foxconnu zároveň potvrdili, že Apple nechal zvýšiť výrobu iPhone 5s, aby dokázal uspokojiť dopyt po telefóne.

Dôkazy o tom, že je o plastový iPhone 5c menší záujem, sú viaceré. China Telecom už na začiatku tohto mesiaca znížil svoju cenu za 16GB model až o 700 juan (84,50€), čím sa jeho cena ustálila na 3 788 juan (457€). Americký obchod Wal-Mart tiež znížil svoju cenu o 20 dolárov, teda si môžu zákazníci zaobstarať telefón za 79 dolárov na dvojročný kontrakt. „Vysoké ceny v Číne neumožňujú Applu konkurovať na najväčšom mobilnom trhu na svete. Zákazníci v krajinách s rozvinutejším trhom, napríklad v USA a Hong Kongu tiež preferujú iPhone 5s kvôli malému cenovému rozdielu medzi novými telefónmi iPhone,“ tvrdí analytik Marvin Lo zo spoločnosti Mizuho Securities.

a6
*Zdroj: The Wall Street Journal

 

Související články

Dnes nejčtenější

.