Zavřít reklamu

Ať se nám to líbí nebo ne, Čína je stále zemí ve které vládne komunismus a tak se kromě stovek nesmyslných poprav ročně dočkávají tamější obyvatelé také další nepříjemnosti, kterou je cenzura. Není tedy výjimkou, že se na některé servery nemáte možnost z Číny vůbec připojit nebo, že v momentě kdy nějaký server zveřejní zprávu, jenž nevyhovuje politickým komunistickým špičkám v  Číně, přestane být server dostupný pro uživatele z Číny. Za vším je pochopitelně cenzura ze strany vlády. Vývojáři aplikace pro iPhone a iPad se rozhodli, že proti této v současné době již pro většinu demokratických zemí jen těžko pochopitelné cenzuře zabojují a vytvořili aplikaci OpenDoor.

Aplikace s výstižným názvem měla jediný cíl, pomocí přesměrování DNS serverů získat přístup na všechny stránky ať jste kdekoli na světě. Uživatelé tak získali možnost připojit se z Číny kdykoli na jakýkoli server, i když jej vláda blokovala. Aplikace byla v iTunes App Store nikoli měsíců a v Číně si ji stahovalo zhruba 2000 uživatelů každý den. Apple však aplikaci z ničeho nic z iTunes App Store vyřadil a to navíc jen v Číně. V ostatních zemích je aplikace stále dostupná. Společnost své rozhodnutí odůvodnila tím, že aplikace sice neporušovala pravidla iTunes App Store, ale porušovala zákony dané destinace.

To se však samozřejmě nelíbí čínským uživatelům, kteří začali na microblogovacím serveru Weibo okamžitě označovat Apple za společnost ,která ustoupila tlaku čínské vlády a zalekla se jí. Společnost tak v posledních dnech v Číně zažívá poměrně ostrou kritiku kterou přináší nejen samotní uživatelé, ale také servery, které píši většinou zahraniční redaktoři a nepodléhají tak cenzuře. Ať již je rozhodnutí Applu způsobeno tlakem Číny nebo zkrátka jen tím, že aplikace skutečně porušovala zákony, je jasné, že s Čínou to technologické společnosti nemají vůbec jednoduché.

Apple musel například prodávat iPhony bez Wi-Fi modulu určené pro Čínský trh a Google po neustálém tlaku ze strany vlády svoji snahu o získání vyhledávací nadvlády nad více než miliardou potencionálních uživatelů, raději vzdal a zemi zcela opustil s tím, že se v Číně nedá v internetovém businessu podnikat. Je však jasné, že Apple nemá příliš na výběr a uživatele v Číně se mohou buď spokojit s tím, že mají možnost produkty společnosti používat s jistým omezením nebo je nebudou mít možnost používat vůbec. Pro Čínu totiž není žádný problém zrušit Applu licence pro podnikání v dané destinaci a uživatelé tak nebudou mít možnost používat iTunes App Store vůbec.

open-door-131005

 *Zdroj: appleinsider.com

Související články

Dnes nejčtenější

.