• iPhone
 • Mac
 • Apple Watch
 •  
  iStores.sk
  iPhone 8 iOS 11 Apple Watch 3
  iStores.sk

  Recenze Leap Motion: ovládnete svůj Mac bez jediného doteku?

  Leap_motionPostupem času zjistíte, že nadšení které jste měli při rozbalování prvních vzorků produktů na recenzi pomalu ale jistě opadá, že drtivá většina věcí jsou stále ty stejné produkty, jen v jiném balení, s jiným designem a samozřejmě také s jinou cenou. Byl jsme tedy nadšený když se po několika letech konečně objevil produkt, který jsme si ještě před pár lety nebo dokonce měsíci dokázali představit pouze jako technologii ze sci-fi filmů typu Minority Report. Pár měsíců po shlédnutí prvního videa Leap Motions a hodinové bitvě s vrcholnou arogancí na Slovenské celnici, na které nedokázal celník pochopit že za balíček s názvem Free Media Kit jsem neplatil a tudíž mu nemůžu ukázat potvrzení o zaplacení zásilky, leží Leap Motion na stole a mě nezbývá než se na něj podívat co nejpodrobněji.

  První co vás překvapí je samotná velikost, Leap Motion totiž není příliš větší od běžných USB Flash disků, původní video přitom ukazovalo produkt ve velikosti půlky klávesnice. Hned na úvod se tedy odehrává příjemné překvapení. V balení kromě samotného ovladače najdeme také dvojici USB kabelů, které se liší pouze svoji délkou a tak vám na stole zbytečně nezavazí dlouhý kabel nebo si naopak nemůžete stěžovat na to, že je příliš krátký. Rozhodně věc, kterou bych v balení produktu za 80$ nečekal a která umí potěšit. Krátký návod a prohlášení o shod vás informuje stejně jako nálepka na samotném Leap Motion o tom, že před připojením máte navštívit leapmotion.com/setup a nainstalovat aplikaci s názvem Airspace.

  Ta navíc neslouží pouze jako samotné ovladače pro Leap Motion, ale veškeré aplikace které si pro Laap Motion naisntalujete najdete právě v Airspace. A protože vývojáři viděli svoji šanci nejen ve skvělém produktu, ale také v desátku od vývojářů, můžete rovnou zapomenout na to, že si aplikace stáhnete přímo z Mac App Store, na to totiž slouží Airspace Store. Ten bohužel není integrovaný přímo do aplikace, ale najdete jej pouze na webových stránkách airspace.leapmotion.com. To ve výsledku znamená, že pokud chcete nainstalovat nějakou aplikaci navštívíte uvedený web, odkud se aplikace stáhne do Airspace a následně ji můžete začít používat. Samotný Airspace nabízí nejen jedno technologické demo, ale také tři další aplikace. Aplikace na Airspace jsou dostupné jak pro OS X, tak i pro Windows s tím, že jako vždy jsou některé zdarma a některé placené.

  Pravdou je, že v současné době zde najdete pouze několik málo desítek aplikací, ty však pomalu ale jistě přibývají. Osobně chápu snahu společnosti mít vše pod kontrolou a získávat peníze raději pro sebe než je přenechat Applu, ale na druhou stranu mě již otravují neustálé registrace, které je nutné udělat v současné době snad i u USB kabelu, který po registraci začne blikat a nabíjet iPhone rychleji. Pro přístup do Airspace tak musíte zřídit další účet, ke kterému opět připojíte svoji kreditku nebo PayPal, abyste mohli platit za placené aplikace. V této chvíli si sice říkáte, že je to otrava, ale že Leap Motion za to rozhodně stojí, je to ovšem pravda? Na to se podíváme v následujících řádcích.Leap_motion

  Samotný senzor Leap Motion je nutné umístit na stůl před vás s tím, že rozsah gest je zhruba od jednoho metru nad snímačem, co se bočních možností týká, pak lze říci, že snímač zabere vše v úhlu zhruba 150 stupňů. Problém s tím, že byste gesta dělali mimo senzor, pokud nemáte skutečně obrovský stůl tedy nenastane a nemusíte se toho bát. Senzor reaguje velice přesně, ovšem občas se stane, že má něco, co by šlo označit za výpadek. Nejde o to, že by se váš pohyb přenášel na displej počítače nepřesně, ale o to, že se nepřenese vůbec. To se však stává opravdu pouze zřídka. Senzor dokáže rozpoznat všech deset prstů a dokonce celé zápěstí. Pokud například chcete pracovat jen s jedním prstem, stačí ostatní sevřít v pěst. Můžete využít i speciální gesta pro chycení virtuálního předmětu mezi dva prsty nebo jeho sevření do celé dlaně.

  Dokonce je možné použít například tužku a kreslit na Leap Motion s její pomocí. Senzor je skutečně velmi přesný a ničím vás neomezuje. Vývojáři navíc již nyní podepsali smlouvu například s výrobcem počítačů Asus a snezor bude v budoucích verzích notebooků od Asusu přímo pod touchpadem. Stejně tak se do budoucna chystá i bezdrátová verze. Ovšem vzhledem k tomu, že Leap Motion snímá obraz 300x za vteřinu a značně se v současné době zahřívá, vsadím se že bezdrátová verze bude nejdříve příští rok.

  Co se samotného ovládání týká, lze říci že většina v současné době dostupných aplikací vsází na základní ovládací model. Na druhou stranu však ovládání není ničím omezeno a neexistuje nic, jako předem definovaný standard, kterým by se výrobci měli řídit a tak se můžete setkat s aplikacemi, které využívají Leap Motion jinak než ostatní. V zásadě platí u všech aplikací následující scénář. Kurzorem nebo virtuálním předmětem pohybujete pomocí jednoho prstu. Pokud se nějaký předmět otáčí nebo jej chcete posunout, využijete celou dlaň a pokud je potřeba na něco kliknout nebo něco aktivovat existují v zásadě dva modely. Jedním je přiblížení prstu blíže k displeji, čímž jakoby skutečně na daný objekt kliknete nebo nad ním podržíte kurzor po předem naprogramovanou dobu, například dvě vteřiny.

  Leap_motion_recenze

  Až doteď si říkáte že vše je skutečně tak skvělé jako to vypadá a ano, ve své podstatě to skutečně skvělé je, ovšem realita je trošku jiná. Pokud máte malý displej například u MacBooku, je pro vás realita ještě o něco horší než pokud se díváte na 30″ displej. Protože používám OS X 10.6.8 Snow Leopard, musel jsme svůj MacBook Pro nahradit za manželčin MacBook Air 11″ na kterém běží alespoň 10.7 Lion. Po připojení k Apple Thunderbolt displeji se sice zážitek z používání zlepšil, ale ani tak to stále nebylo ono. Problém je v tom, že i když máte 30″ displej, stále ovládáte něco co je ve výsledku velmi malé a Leap Motion by se hodil spíš na řízení intergalaktického korábu než na malování na displeji počítače. Aplikace se sice snaží využít jeho potenciál a některým se to skutečně daří, ovšem stále to není ono. Existuje dokonce nástavba na OS X, díky které je možné ovládat kompletně celý OS X místo myši pouze pomocí Leap Motion, to je však nereálné a věřím tomu, že u Windows 8 s dlaždicemi, to bude jistě o mnoho použitelnější než u OS X, ale i tak je Leap Motion předurčen spíše na gigantický displej, virtuální plochu a skutečně na ovládání toho, co jsme měli možnost vidět v Minority Report.

  Leap_motion_recenze

  Takže ANO, máme tu rok 2013 a máme tu technologii díky které můžeme přesně ovládat počítač bez jediného doteku. Ovšem poté co si vyzkoušíte dostupné aplikace, zjistíte že Leap Motion přece jen víc připomíná technologické demo, než použitelný produkt. Ano je neuvěřitelné jak přesně reaguje a je neuvěřitelné, že už je to tady a máme tyto možnosti. Ve výsledku však vidím Leap Motion spíše v řídící hale, ve škole, v muzeu nebo někde, kde chcete vzbudit zájem, prezentovat, oslovit lidi nebo naopak někde kde ovládáte obrovské displeje, případně stroje a máte k dispozici rozhraní podobné tomu, které jsme mohli vidět třeba v Minority Report.

  Abyste mě dobře pochopili samotný Leap Motion je vážně úžasný a aplikace fungují a reagují tak jak mají, ale nějak si zkrátka nedovedu představit, že je budu spouštět jen kvůli tomu, abych je ovládat pomocí Leap Motion. Zkrátka v současné době ještě není dostatek aplikací na takové úrovni, abyste brali Leap Motion pouze jako prostředek k jejich ovládání, ale v Airspace jsou aplikace, které stáhnete jen proto, abyste vyzkoušeli jak se pomocí Leap Motion ovládají. Hlavní motivací k jejich stažení a používání tedy není samotná aplikace, ale právě ovládání. Ovšem to vás dlouho bavit nebude. Na druhou stranu za 80$ máte něco na stole něco, co vzbudí obdiv u návštěvy, pro co do budoucna budou zajímavé aplikace a čím se můžete občas zabavit nebo můžete například procházet mapy skutečně jinak, než jak jste doposud zvyklí.

  Samotní výrobci uvádí na obalu, že se nesnaží nahradit klávesnici a myš a Leap Motion máte brát pouze jako další možnost ovládání aplikací ve vašem počítači a tak to také je. To pravé využití Leap Motion osobně vidím spíše u produktu, který bude stavět právě na tomto ovládání, například ve výrobní hale, ve které budete mít možnost ovládat robota pomocí Leap Motion nebo kde budete na CNC programovat základní věci pomocí mávání rukou. Mám zkrátka pocit, že v domácnosti jako další ovladač připojení k počítači nikdy nedojde k plnému využití potenciálu, který Leap Motion nabízí.

  Recenze Leap Motion

  Diskuze

   Pěkná věcička, ale podle mě z toho musí bolet pěkně ruce, pořád máchat rukama 😀

   Mel jsem pocit ze ta krabicka funguje mnohem lip…za me musim rict, ze je to hrozny a neohrabany. Kolega v praci si tu vec poridil…byl strasne nadsenej…nechapu z ceho.

   Toto je podle mě jen první vlaštovička 🙂 systém leap motionu mé budoucnost akorát se to musí doladit i se systémem, a osobně bych to viděl reálněji u zařízení typu iMac, druhá věc jak tu říkal kolega TT z toho máchaní musí po chvilce bolet ruky ale zas dobrá posilka 🙂
   původně sem to chtěl koupit ale počkám si na další generaci, teda pokud nějaká bude 🙂

   kamos si to koupil, hral jsem na tom nejaky hry a musm rict, ze to je uplne, ale uplne nahouby :-DD

   Take ho vlastnim a chtel jsem ho prvni den hned prodat a dal jsem tomu dalsi sanci. Ovsem pouze diky programu BetterTouchTool, ktery umi diky gestum ovladat cely system ovsem v praxi jsem na gesta rezignoval a radeji 2-3 kliknu mysi 🙂 A ted uz jenom zahraju sem tam par her..

   Mám a používám už cca dva měsíce a i když první zkušenost byla spíše negativní, tak s každou další aktualizací se přesnost a použitelnost zvyšuje a v kombinaci s BetterTouchTool je to bezva věc. Mám nadefinovaných pár častých gest a mnohdy je jednodušší přejet rukou nad Leap Motion než to samé dělat na klávesnici a myši.

  Napsat komentář

  Zobrazit celou diskuzi
  Přispět

  Bazar

  Fórum

  • Poslední příspěvky
   Odpovědi
   Zobrazení
   Poslední příspěvek

  Další články

  lg-ultrafine-5k-icon
  Na Apple a LG se valí kritika kvůli jejich 4K a 5K monitorům
  Retina MacBook 2015 black icon
  Uživatelé si stěžují, že se jim v jejich 12″ MacBooku zasekávají klávesy
  flash-icon
  Úložiště pro nové iPhony bude nejspíš vyrábět Western Digital
  macbook-pro-bez-touch-baru-icon
  Apple plánuje přechod na Kaby Lake a 32GB RAM pro nový MacBook Pro
  macbook-pro-2016-icon
  macOS vás nyní upozorní, pokud vám displej spotřebovává příliš energie
  coin icon
  Uživatelé nacházeli v MacBoocích mince a další předměty, záhada má ale nakonec vysvětlení
  2016-macbook-pro-icon-3
  Consumer Report obrací, nové MacBooky Pro získaly doporučení
  2016-macbook-pro-icon-3
  MacBook Pro měl horší výdrž kvůli chybě v Safari. Consumer Report ho proto otestují znovu
  intel_icon
  Procesory od Intelu trpí chybou, díky které lze přes USB ovládnout jakýkoli Mac s procesorem Skylake
  2016-macbook-pro-icon-3
  Apple letos aktualizuje nové MacBooky Pro o nové technologie, díky kterým budou tenčí a lehčí
  nvidia icon
  nVidia představila službu GeForce Now, která dostane herní pecky z PC konečně i na Mac
  intel-kaby-lake-icon
  Intel představil novou vlnu procesorů Kaby Lake, které najdeme v budoucích Macích
  airbar-icon
  Chcete MacBook Air s dotykovou obrazovkou? S AirBar to jde snadno
  2016-macbook-pro-usb-c-icon
  Máte poslední možnost pořídit si levněji populární dock, který MacBooku Pro vrátí všechny chybějící porty
  5K iMac icon
  První kroky: když jste pod stromeček dostali Mac
  macbook-pro-bez-touch-baru-icon
  Nový MacBook Pro je první MacBook, který nedostal doporučení od Consumer Reports
  mac-pro-icon
  Fanoušci Applu se bojí, že Apple skončil s počítačem Mac Pro
  imac-koncept-icon
  Tim Cook naznačil, jaké nové počítače Apple příští rok představí
  HighSky - Obchodujte online