Zavřít reklamu

Na konci leta sa známy herný distribútor Gameloft rozhodol vydať ôsme pokračovanie svojich závodov Asphalt, ktoré tentoraz nesú podtitul Airborne. Ako sa mohlo zdať už od prvého traileru, niečo tu nehrá a hra pravdepodobne naberá nový smer. A presne to je pravda, hra sa totiž veľmi odlišuje od svojich predchodcov a v žiadnom prípade o nej nemôžeme povedať, že sa jedná iba o inovovanú hru. Asphalt 8: Airborne je totiž skutočne nová hra, ktorá dokáže zabaviť v posledných letných dňoch, a aj niekoľko mesiacov po ňom.

Menu a grafika

Zmenu tentoraz uvidelo aj menu hry, ktoré už po prvom zapnutí ponúka možnosť zahrať si Tutorial, prípadne prejsť rovno do kariéry. Dlaždicové menu ponúka okrem prístupu ku kariére tlačítko pre okamžitý prístup k najbližšiemu závodu, ako aj možnosť okamžite odblokovať ďalšiu sezónu závodov prostredníctvom In-app nákupu. Ten vás vyjde u každej série drahšie – počnúc 0,89€ – a skráti vám cestu na vrchol. V ponuke nájdeme aj reklamy na ďalšie in-app nákupy, ako napríklad Supreme Car Pack za 89,99€. Samozrejmosťou je nakoniec multiplayer, o ktorom si povieme neskôr. V ôsmom pokračovaní sa Gameloft rozhodol zvečniť takmer všetky vydané diely, a tak sa každá z ôsmych závodných sezón volá podľa určitého titulu. Patria sem napríklad sezóny Street Rules, Adrenaline, Heat či dokonca Airborne.

Pokročilú grafiku v Asphalt 8 môžu vidieť používatelia už aj na zariadeniach bez Retina displeju. Grafika je značne lepšia oproti predošlému dielu, a na zariadeniach s Retina displejom bezproblémovo dosahuje konzolovú kvalitu. Vývojári sa teraz nezamerali iba na grafickú stránku áut, ale aj na grafiku okolitého prostredia, a tak sa tieto dve zložky veľmi dobre dopĺňajú. Vzhľadom k jej úrovni môžem povedať, že Asphalt 8 je veľmi silným konkurentom pre Real Racing 3, ktorý patrí medzi graficky najpokročilejšie mobilné hry vôbec.

Autá

Veľkou aktualizáciou prešiel aj vozový park, ktorý tentoraz nedáva dôraz iba na klasické športiaky, ale stretávame sa v ňom aj s autami na elektrický pohon či dokonca s bláznivými superrýchlymi športiakmi a víziami. Hra celkovo obsahuj 47 vozidiel, a ako kľúčové by som spomenul tieto:

  • Mercedes-Benz SLS AMG Electric Drive
  • Lamborghini Urus
  • Citroen Survolt
  • Aston Martin V12 Zagato
  • Ferrari 458 Italia
  • Marussia B2
  • Chevrolet Corvette C7
  • Lamborghini Veneno
  • Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse
  • Mercedes-Benz Silver Lightning

Autá ani tentoraz neponúkajú obsiahly vizuálny tuning, a tak sa u nich opäť stretneme iba s možnosťou zmeny farby. Tuning pod kapotou je zas rozdelený do štyroch kategórií a to Acceleration, Top Speed, Handling a Nitro. Každá z týchto aktualizácií výkonu niečo stojí, no získate záruku toho, že sa vaše auto naozaj dostane do cieľa ako prvé. Samozrejme, ak ho správne šoférujete. Tým sa zároveň dostávame k ovládaniu celej hry. Podobne ako v predchádzajúcich dieloch, aj tentoraz autá akcelerujú sami, a jediné čo vám ostáva na starosť, je zabáčanie a brzdenie. A samozrejme aktivovanie nitra, ktoré má teraz každé auto.

Fyzika je opäť o niečo reálnejšia, stále sa však drží arkádových princípov. Autá držia na vozovke, nemôžeme povedať že by sa šmýkali zo strany na stranu tak ako v predchádzajúcom dieli. Driftovanie v hre je teraz jednoduchšie, no stále existuje možnosť, že v drifte ostanete dlhšie ako ste predpokladali. Ale Asphalt 8 už nie je iba o obyčajnom jazdení a driftovaní. Na trate pribudli skokanské mostíky, vďaka ktorým môžete predvádzať rôzne otočky vo vzduchu, vďaka čomu si spríjemníte jazdu. Nemusí sa ale jednať vždy o ten správny krok. Pokiaľ jazdíte po podlažných parkoviskách v Tokyu, existuje riziko že miesto hladkého dopadu narazíte do konštrukcie a tak sa vaša jazda snov končí. Alebo ak skákať nechcete, jednoducho sa skokom vyvarujte.

Trate

Asphalt 8: Airborne obsahuje 9 tratí, môžeme vám však zaručiť že vás vždy prekvapia! Trate sú totiž dynamické a tak na každej z nich nájdeme niekoľko možných trás. Tieto trasy môže navyše každý hráč kombinovať a tak každá trať ponúka desiatky možností, ako doraziť do cieľa ako prvý, alebo ako posledný. Nie každá trasa je totiž dobrá a zatiaľ čo vy ste sa vydali cez niečo, čo spočiatku vyzeralo ako skratka, sa nakoniec ukáže ako vyhliadková túra po meste. Kľúčové prvky tratí však ostávajú nezmenené a tak sa na každej trati pozrieme napríklad do centra mesta či do kaňonu. Keď už ste na trati, stretnete sa aj s príjemným prekvapením v podobe hudby. Tá je teraz licencovaná a tak si behom závodu vypočujete napríklad skladby od The Qemists, Skrillexa a ďalších. Soundtrack môžete meniť vy sami, pokiaľ si pozastavíte hru. V menu totiž nájdete možnosť vybrať si jeden z troch typov hudby – Bass, Rock a Electro. Zatiaľ čo hudba pri závodoch je licencovaná, v prípade menu sa rozhodol Gameloft opäť spraviť to isté čo u predchádzajúcich dielov, a vytvoril vlastné skladby. Pokiaľ sa vám navyše úvodná skladba „Bleach“ páči, máte možnosť si ju vypočuť alebo legálne stiahnuť zo SoundCloud profilu spoločnosti Gameloft.

Trate už navyše neslúžia iba k štandardným režimom Race, Knockout a Elimination, ale tentoraz sa v hre stretneme aj s novými režimami Gate Drift a Infected. V prípade prvého menovaného treba získať čo najviac bodov tým, že budete driftovať cez brány ktoré sa v hre nachádzajú. Čím viac brán získate, tým väčší je váš výsledok. Samozrejme na to nemáte neobmedzené množstvo času a tak vám hra jasne určí, že sa musíte vašu úlohu dokončiť napríklad do 3 minút. Tu sa hra inšpirovala starším titulom Fast Five a preto uvidíme na obrazovke najprv úlohu pre získanie 3. miesta, a po jej dokončení úlohu pre získanie 2. a neskôr aj 1. miesta. Verte mi, že aj keď sa to nezdá, na nový spôsob driftovania si treba zvyknúť a tak je veľká pravdepodobnosť, že váš prvý Gate Drift v režime kariéry ukončíte na treťom mieste.

Zombie nákaza sa stala v poslednej dobe pomerne fenomenálnou vecou a ako napovedá názov, režim Infected sa inšpiruje práve tým. Závod začína klasicky, no závodník na poslednom mieste sa po niekoľkých sekundách premení v zombie a snaží sa nákazu šíriť aj ďalej. Tento survival je určite zaujímavý, no závod musí skončiť a tak aj zombie majú svoj čas. Za každého infikovaného získa hráč niekoľko sekúnd existencie, a pokiaľ mu tento čas vyprší, jeho auto vybuchne a premení sa späť na normálneho, zdravého jedinca. Pokiaľ ste teda infikovaný, robte všetko preto, aby ste prežili a snažili sa dostať na prvé miesto. Prvé tri miesta sú totiž výherné a získajú veľmi pekné peniaze do vašej kariéry.

Online

Samozrejmosťou tak veľkej hry akou je Asphalt 8, je aj multiplayer. Ten teraz ponúka možnosť buďto hrať proti súperom cez internet, alebo iba na lokálnej WiFi voči priateľom. V prípade, že sa rozhodnete hrať cez internet, budete hrať iba proti ľuďom cez službu Game Center, a nie cez Gameloft LIVE!. Popravde, o službe Gameloft LIVE! som zatiaľ v Asphalt 8: Airborne nevidel ani jednu jedinú zmienku. Sociálne služby sa tu však stále nachádzajú a aj Asphalt 8 môžete prepojiť s vašim Facebookom. Multiplayer tu značne dopĺňa samotnú hru, teda aspoň finančne. Pokiaľ totiž zistíte, že nemáte dostatok financií na pokračovanie v kariére, jednoducho hrajte multiplayer a obohaťte sa takto. Vývojári teraz navyše kladú dôraz na multiplayer a preto niekoľko trofejí, ktoré v hre sú, vyžadujú aby ste multiplayer hrali niekoľko týždňov. Je sa však na čo tešiť – v hre sa totiž môžete zúčastniť boja proti ďalším siedmym hráčom.

Hra je v tomto prípade pomerne plynulá, a to platí aj o loadingoch. Načítavanie závodov je rovnako rýchle ako v singleplayeri, a osobne si myslím, že loading je tu ešte rýchlejší ako v minulosti. Keď už vravíme o online funkciách, bolo by dobré zmieniť sa o Game Center. Ten teraz ponúka až 71 achievementov s celkovou hodnotou 1000 bodov.

Resumé

Aj keď sa táto hra oneskorila oproti pôvodnému dátumu vydania, môžeme uznať, že sa čakať oplatilo. Gameloft nám totiž naservíroval archívne víno, ktoré si človeka okamžite získa. Hra sa odlišuje od jej predchodcov a ponúka predovšetkým väčšiu otvorenosť na tratiach, no nijak nezaostáva ani fyzika a vozový park. Chuť tohto „vína“ dopĺňa aj veľmi pokročilá grafika, ktorú si nevychutnajú iba majitelia iOS zariadení s Retina displejom, ale aj majitelia iPadu 2 a iPadu mini, ktoré majú štandardný displej. V hre sa teraz nachádza 47 áut, z toho až 37 sa v sérii nachádza poprvýkrát. Režim kariéry tentoraz ponúkne 180 závodov v ôsmych sériách, no pokiaľ si chcete hru skrátiť máte možnosť zakúpiť si trate cez in-app nákup. Game Center sa postará o to, že v hre uvidíme multiplayer, ako aj 71 achievementov s celkovou hodnotou 1000 bodov. V multiplayeri sa dokáže do jednej miestnosti pripojiť naraz až 8 závodníkov, ale pokiaľ chcete hrať v súkromí, máte možnosť hrať cez lokálnu WiFi sieť proti inému zariadeniu. Hra je veľmi príjemným potešením, vytkol by som jej však jednu vec. Už v prvých leveloch je o niečo ťažšia ako predchodca, a v prípade že ste hrali hry iba oddychovo, tu sa budete musieť posnažiť o to, aby ste vyhrali.

Hra vyžaduje iPhone 4 alebo novšie so systémom iOS 5.0 alebo novším.

Související články

Dnes nejčtenější