Zavřít reklamu

Posledný rok by sme z hľadiska špekulácií mohli označiť za rok hodiniek iWatch a televízorov Apple HDTV. Zatiaľ čo hodinky začínajú dostávať približnú podobu, o inteligentnom televízore od Applu toho dnes skutočne vieme iba málo a všetko, čo o ňom počujeme, sa nepotvrdí, alebo sa ukáže ako softvérový update pre tmavú krabičku Apple TV. Magazín Quartz dnes ale zverejnil pomerne obsiahlu správu, v ktorej sa rozrozprával o bájnom televízore od Applu.

Po novom sa totiž Apple rozhodol vyjsť v ústrety televíznym spoločnostiam novým spôsobom, a to tak, že sa rozhodol rokovať priamo s poskytovateľmi obsahu. Podľa informácií Apple doteraz rokoval s viacerými spoločnosťami, medzi ktoré patrí ESPN, HBO a Viacom, ktorý vlastní stanice MTV, Nickelodeon a Comedy Central. Pretože situácia je skutočne zložitá, v tomto prípade nie je podľa zdrojov vylúčené, že sa samotný Apple stane poskytovateľom, ale bude sa líšiť spôsobom vysielania. Apple by mal totiž užívateľom poskytovať obsah cez internet, a nie cez káblovú službu ako je to v ostatných prípadoch. Ten istý plán však majú aj ďalšie spoločnosti, vrátane Intel, Sony a Google, a nie je vylúčené, že ony vstúpia na trh televízneho obsahu ešte skôr ako Apple.

Narozdiel od týchto troch však Apple pripravuje plnohodnotný televízor a chce tak mať dohľad nad užívateľskou skúsenosťou z používania Apple HDTV. Televízor by sa však mal držať starých zásad Applu a tak každá televízna stanica bude mať svoju vlastnú aplikáciu, čím Apple okamžite zjednoduší vyhľadávanie a organizovanie TV staníc. Existuje tiež možnosť, že Apple rozdelí aplikácie do niekoľkých kategórií, v závislosti od vydavateľského štúdia alebo televíznej spoločnosti. V takomto prípade by ľudia získali veľkú slobodu vo výbere televíznych staníc – už by nemuseli vybavovať prístup k staniciam, stačilo by im z pohodlia obývačky nainštalovať aplikáciu z App Store a zaplatiť predplatné na určitú dobu.

apple-itv

Presne toho sa však obávajú káblové spoločnosti. Podľa zdrojov totiž majú obavy z toho, že po vstupe Applu na tento trh ich stretne rovnaký osud ako AT&T pri uvedení prvého iPhone – stratia vzťah so svojimi zákazníkmi. Aj napriek tomu ale niektoré spoločnosti idú v ústrety Applu. Príkladom toho je napríklad Time Warner Cable, o ktorom sa špekuluje, že rokuje s Applom o poskytovaní svojho obsahu cez set-top box Apple TV. Ako sa ale ukazuje, spoločnosť by si zachovala lojalitu zákazníkov, keby zrealizovala tento krok. Nová štatistika totiž ukázala, že mnoho zákazníkov prestalo využívať klasickú TV v prospech internetových streamovacích služieb, medzi ktoré patrí napríklad Netflix, iTunes a Amazon Instant Video. Štatistika tiež odhaľuje, že množstvo zákazníkov s predplatenou televíziou v USA je na najnižšej úrovni za posledné štyri roky.

Ako sa uvádzalo vyššie, existuje alternatíva že Apple sa stane virtuálnym poskytovateľom televízneho obsahu. To by ho nemuselo premeniť iba na ďalšiu televíznu spoločnosť, ale s jeho prístupom by sa mohlo jednať o skutočne revolučnú vec. Už v roku 2008 Apple predviedol revolúciu v nakupovaní softvéru, keď predstavil iTunes App Store. Z App Store sa stal obchod, ktorý dokáže premeniť priemerných ľudí na milionárov za jedinú noc, a presne toho by sa mohli chopiť menej známe spoločnosti, a samotní režiséri filmov či seriálov. Miesto toho, aby hľadali televízneho poskytovateľa alebo prezentovali svoju tvorbu cez YouTube, mohli by svoje seriály ponúkať užívateľom priamo cez Apple HDTV, a mohli by tak zarobiť veľkú sumu peňazí. Hovorí sa totiž, že Apple HDTV prinesie App Store, a je veľká šanca, že práve tento účel by App Store v TV mal.

Apple-iTV

*Zdroj: Quartz.com

Dnes nejčtenější

.