Zavřít reklamu

Netreba príliš diskutovať o tom, že Apple ako jedna z najvýznamnejších technologických spoločností dnešného sveta môže ponúkať inovácie. V čase, kedy sa mobilné telefóny ovládajú dotykovou obrazovkou a notebooky matným, nepriehľadným touchpadom, si môže človek pomyslieť, prečo nie je možné ovládať iPhone aj dotykom mimo obrazovky? Priznám sa, že toto ma napadlo už niekoľkokrát v minulosti, jednak ako potenciálnu možnosť využívať zadný kryt iPhone 3GS ako myš a jednak ako ovládač hlasitosti na plochom tele iPhone 4.

S novým patentom sa však tento sen môže v blízkej budúcnosti stať skutočnosťou. Apple získal nový patent, vďaka ktorému by sme sa už nestretli iba s možnosťou ovládať iPhone a iPad prostredníctvom dotykovej obrazovky, ale po novom by sme sa mohli stretnúť aj s novými gestami, ktoré by vyžadovali klepnutie či šmyknutie prstom po rámčeku displeju. Vďaka týmto gestám by tak v budúcnosti bolo možné napríklad meniť hlasitosť či jas, alebo dokonca ovládať Control Center. Ďalšie uplatnenie si môže technológia uplatniť medzi používateľmi zariadení s tenšie ohraničeným displejom. Na zariadeniach, akým je napríklad iPad mini, by bolo ešte jednoduchšie ovládať prvky, ktoré sa nachádzajú na hrane displeju a sú tak prispôsobené viacmenej pre 9.7-palcový iPad.

Zariadenie by k tomuto využívalo niekoľko nových senzorov a dotykovú plochu po stranách displeju, vďaka čomu by bolo zariadenie schopné zaznamenať dotyk mimo obrazovku, ktorý buď vykoná určitú činnosť, alebo jednoducho poslúži k tomu, aby neprerušil aktuálnu činnosť používateľa, najmä pri hraní hier. Niektoré hry môžu mať s týmto skutočne problém a tak niet divu, že práve nová technológia by slúžila ako oprava predchádzajúceho problému. V prípade, že by senzory zaznamenali menšiu odchýlku ľudského prstu od obrazovky zariadenia, displej by sa aj naďalej správal tak, ako keby sa používateľ dotýkal displeju. V prípade, že sa ale zaznamená väčšia odchýlka alebo úplne iný krok, systém vyhodnotí aktivitu a vykoná požadovanú činnosť, v tomto prípade napríklad zmenu jasu. Ďalšie potenciálne využitie by si táto technológia mohla vyslúžiť v hodinkách iWatch, ktoré Apple údajne pripravuje.

Vďaka tomuto by bolo možné virtuálne zväčšiť ovládacie prvky hodiniek a to prakticky bez toho, aby bolo potrebné viditeľne zväčšiť obrazovku. Podľa doterajších špekulácií by hodinky iWatch mali ponúknuť obrazovku s uhlopriečkou 1,5-palca, teda takmer tú istú, akú nájdeme v 6. generácií iPod nano.

patent-displej
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín
*Zdroj: FreePatentsOnline

Související články

Dnes nejčtenější