iStores.sk
iStores.sk

Testujeme nové Google Maps, podívejte se jaké jsou

Len niekoľko dní dozadu Google na svojej I/O konferencii predstavil úplne novú verziu svojej internetovej služby Google Maps, ktorá priniesla hneď niekoľko nových zmien, zahrnutých do jedného celku, ktorý predstavuje úplne nové prostredie. Nová podoba webovej aplikácie je istotne zmenou k lepšiemu a Google preto nechal vývojárov a iných smrteľníkov, aby sa prihlásili do beta testu tejto služby. Server Letem světem Applem toto šťastie mal a už dnes vám prináša prvé snímky a dojmy z budúcej verzie Google Maps.

V novom prostredí sa Google rozhodol s mapami spojiť aplikáciu Google Earth, ktorá bola doteraz dostupná bezplatne pre všetkých užívateľov. Vzhľadom k faktu, že u nových máp nie je potrebné stiahnuť dodatočný plugin, je zrejmé, že sa Google postupne rozhodne aplikáciu Google Earth stiahnuť z obehu. Všetko je totiž teraz v cloude a aby toho nebolo málo, všetko je pomerne pekne animované. Za animáciami môže v tomto prípade aj fakt, že sa Google rozhodol nové Mapy prispôsobiť aj pre dotykové obrazovky, čo užívateľ spozná už pri náhodnom klikaní na mapu. V tomto prípade sa však dočká ďalšej zmeny, po kliknutí na určitú oblasť sa totiž mapy rozhodnú načítať čo najväčšie množstvo informácii o danej lokalite a výnimkou v tomto prípade nie je ani séria fotografií či Street View. Práve Street View je v novej verzii Maps integrovaný bezpečne a príjemne, vďaka čomu sa z neho stáva príjemný doplnok, ku ktorému sa už nedostanete náhodným klikaním.

Popri týchto zmenách došlo aj k zmenám v oblasti správania máp, respektíve v oblasti sociálnych služieb. Nové Google Maps sú totiž vašou osobnou službou, čomu svedčí aj pomerne hlboká integrácia Google Plus. Užívatelia si dnes môžu v službe definovať svoje bydlisko, svoju prácu a v neposlednom rade pribudne možnosť pridávania nových oblastí do položky Obľúbených. S jednoduchosťou zašiel Google ešte ďalej ako Apple a preto sa naučíte nové mapy ovládať za veľmi krátky čas. Ich prostredie je totiž omnoho jednoduchšie a intuitívnejšie, nezabúda však na funkcie. Ešte stále môžeme používať aplikáciu ako GPS a v tomto prípade dokonca zmenu prostredia dvojnásobne. Rozhranie GPS služby sa totiž výraznejšie odlišuje od zvyšku služby, je však možné veľmi rýchlo sa prepnúť do klasického režimu. Ako som už spomínal, nové mapy sú prepojené so sociálnou sieťou Google Plus. Okrem základných informácií je totiž možné zobraziť všetky reštaurácie, kaviarne a bary v určitej oblasti. Okrem možnosti navigovania k podniku a možnosti pridania do obľúbených je v nových mapách aj sociálna funkcia, funkcia zobrazenia recenzií. V takomto prípade Google Maps otvoria novú kartu, v ktorej zobrazia recenzie užívateľov na dané miesto. Služba je užitočná. Pokiaľ sa nachádzate v novom meste, máte možnosť jednoducho si zistiť, či je vami zvolená reštaurácia kvalitná alebo sa jedná o nekvalitný podnik.

Mapy nabrali rozum a podobne ako inteligentné hlasové asistentky v mobiloch, aj Mapy sa teraz učia vaše príkazy. Pokiaľ sa totiž rozhodnete vyhľadať pojem „reštaurácie v dúbravke“, zrejme vás prekvapí fakt, že sa Maps vynájdu, priblížia sa k menovanej oblasti a zobrazia všetky dostupné podniky v nej. Je však poznať, že nie všetky príkazy takto fungujú (aspoň nie dnes) a preto ak sa rozhodnete vyhľadať napríklad pojem „z: Račianske mýto do: Letisko Milana Rastislava Štefánika“, mapy vášmu príkazu neporozumejú. Opýtajú sa však, či ste nemali na mysli trasu z bodu A do bodu B. Mapy sa pokúsia upozorniť na Street View všade, kde to je dostupné, no zároveň sa užívateľovi nevnucujú. V konečnom dôsledku však je Street View pomerne príjemná možnosť a s novou verziou služby pribúda aj niekoľko nových možností do prostredia. Novinkou je kompas, na ktorý keď kliknete, obraz sa nakloní smerom k severnému pólu.

V pravej dolnej strane obrazovky nájdeme novú položku, ktorá má za cieľ prezentovať všetky fotografie a panorámy dostupné v určitej oblasti. Veľmi nádherným úkazom je v tomto prípade Eiffellova veža v Paríži, u ktorej je možné zaznamenať aj ďalší režim prezentácie, zvaný ako Prehliadka Fotografií. Tento režim spustí pomerne unikátnu prezentáciu sady dostupných fotografii, ktoré dokáže Google spojiť tak, aby vytvárali 3D obraz danej lokality. Jedná sa preto o veľmi nádhernú funkciu a dúfam, že sa čoskoro objaví aj vo viacerých miestach Bratislavy.

Leitz
Vstoupit do diskuze (3)

Diskuze

  Jo a kompas obšlehli 🙂
  a stejně je už nehodlám podporovat ať dělaj co dělaj 🙂

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

13 báječných tapet pro váš Mac (5.4. 2018)
Apple právě vydal první beta verzi systému macOS High Sierra 10.13.5 pro veřejné beta testery
8 aplikací a her ze Steamu a Mac App Store, které dnes získáte zdarma nebo se slevou (4.4. 2018)
Jak se na MacBooku nebo Macu dostat do režimu Zotavení, přes který lze opravit některé chyby
Apple vydal první beta verzi systému macOS High Sierra 10.13.5 pro vývojáře
Apple se snaží vzkřísit svou asistentku Siri. Pro tento úkol hledá spoustu nových pracovníků
8 aplikací a her ze Steamu a Mac App Store, které dnes získáte zdarma nebo se slevou (3.4. 2018)
13 tapet ze zvířecí říše pro váš Mac (3.4. 2018)
Prvních Maců s vlastními procesory od Applu bychom se mohli dočkat již za dva roky
8 aplikací a her ze Steamu a Mac App Store, které dnes získáte zdarma nebo se slevou (2.4. 2018)
Co dělat, když se vám v Mac App Store nezobrazuje poslední aktualizace macOS
OS X Yosemite Terminal
Tohle je ten nejlepší terminálový příkaz, který jste kdy na svém Macu viděli
8 aplikací a her ze Steamu a Mac App Store, které dnes získáte se slevou nebo zdarma (30.3. 2018)
10 velikonočních tapet pro váš Mac (30.3. 2018)
Apple vydal macOS High Sierra 10.13.4. Co je nového?
8 aplikací a her ze Steamu a Mac App Store, které dnes získáte zdarma nebo se slevou (29.3. 2018)
Vytvořte si na Macu Wi-Fi hotspot a sdílejte tak vaše internetové připojení
Celkem 142 hackerů z celého světa se přihlásilo do hackathonu v pražských Holešovicích