Zavřít reklamu

O tom, že Apple rád experimentuje s novými vecami, netreba veľa diskutovať. Poslednou dobou sa však môže zdať, že táto ochota skúmať nové možnosti akosi opadla, no pravda je taká, že Apple aj naďalej pokračuje vo svojej práci. Ukážkou toho môže byť napríklad inteligentný konektor Lightning, ktorý pridelí svojim 8 pinom úlohy podľa toho, aký typ zariadenia deteguje. Apple však najnovšie ukryl vo svojom systéme nové gesto, ktoré môže naznačovať príchod nových gest v nadchádzajúcej verzii systému iOS, iOS 7.

Aj keď toto gesto totiž nemusí stretnúť každého, predsa len sa v systéme iOS 6 nachádza. Presnejšie sa nám ho podarilo objaviť na iPade mini so systémom iOS 6.1.3, nie je však vylúčené, že sa ukrýva aj na ostatných, starších verziách systému. Popri jestvujúcich dvoch gestách na oddialenie prehliadaného textu v Safari je totiž možné text oddialiť aj ďalším, tretím gestom, o ktorom nemusí každý vedieť. Prvou známou metódou je zovretie dvoch prstov, ktoré iOS podporuje už od samého začiatku. Druhým existujúcim spôsobom je dvojité poklepanie po obrazovke tabletu, teda alternatívny účel gesta, ktoré slúži najmä na priblíženie textu. Tretí spôsob však vyžaduje, aby ste priložili váš prst na bok obrazovky, do oblasti, kde sa väčšinou zjavuje scrollovacia lišta. Pokiaľ ste prst správne priložili, systém by mal automaticky nastaviť veľkosť stránky na 100%, teda na základ.

Toto gesto však môže znamenať príchod niekoľkých gest na rohu obrazovky, ktoré by mohli poskytnúť užívateľom nové funkcie, prípadne skratky na aplikácie. Funkcia horúcich rohov sa už dnes nachádza na desktopových systémoch a výnimkou nie je ani OS X. Apple by mohol tieto gestá predstaviť ako komponent pre užívateľov iPadu, keďže tento tablet v súčasnosti začína mať veľké uplatnenie aj vrámci práce, teda už nie je len konzumným zariadením. Už dnes je totiž pre iPad dostupných niekoľko doplnkov tretích strán, ktoré dokážu premeniť iPad na skutočnú náhradu pracovného počítaču. Apple by navyše mohol pre svoj veľký iPad prispôsobiť aj systém OS X, kao o tom vraveli určité špekulácie po ohlásení WWDC a následnom odhalení jej loga, čím by tzv. horúce rohy mohli dávať zmysel.

Související články

Dnes nejčtenější

.