Zavřít reklamu

Známa herná séria Temple Run sa tento rok okrem vydania svojho druhého dielu, na ktorý sme vám priniesli recenziu priamo tu, dočkala taktiež vydania akéhosi dodatku, ktorý nás z úteku pred obrovskou opicou z tajuplného chrámu zavedie do čarovnej krajiny Oz. Samotná hra, respektíve dodatok, v sebe kombinuje prvky Temple Run 2 a filmu OZ: The Great and Powerful, a preto už pri načítavaní hry môžeme vidieť logá Imangi Studios a spoločnosti Disney. My sa dnes pozrieme na to, či sa oplatí minúť 0,89€, alebo je lepšie stiahnuť si predchádzajúci titul.

Prostredia v Temple Run: Oz majú už len veľmi málo spoločného s chrámom, tentoraz sa celá hra presunie do prostredia spomínaného filmu. Základné prostredie, ktoré je prístupné hneď po zapnutí hry, je oblasť Winkie Country, respektíve Whimsie Woods. Druhým prostredím je oblasť temného lesa, Dark Forest, ktorý si treba ale stiahnuť – ak to neurobíte, hra vás bude často upozorňovať na to, že si ju môžete stiahnuť a zároveň dostať 3 gemy. Pre užívateľov, ktorí nemajú k dispozícii bezdrôtové pripojenie, môže byť toto problémom. Po stiahnutí tohto lesa vás hra bude medzi prostrediami prepínať tak, že po určitom čase sa dostanete na rázcestie, na ktorom nájdete tabuľku zobrazujúcu smer, ktorým sa daná oblasť nachádza. Prechod medzi oblasťami prebieha cez akýsi hmlistý portál.

oz-whimsie

Čo treba očakávať od hry, ktorá by mala mať niečo naviac?

V hre budete celý čas hrať za Oscara Diggsa, hlavného hrdinu filmu Oz. Pokiaľ ste čakali, že sa časom budú dať odblokovať ďalšie postavy ako v prípade klasického Temple Run, na túto možnosť zabudnite. Ďalšou zmenou je iné prostredie, a teda miesto jazdy vozíkom či lanom vo vzduch si z času na čas zalietame v balóne. Miesto škridiel na zemi teraz budú hráčov ohrozovať mäsožravé rastliny, ktoré za vami rýchlo naťahujú svoje hladné stonky. V prípade oblasti temného lesa je navyše celkom zrejmé,  že pred vami zrazu časť cesty zatarasí väčšia zrúcanina či obrovský konár vynárajúci sa zo zeme. Nakoniec, pokiaľ sa rozhodnete bežať len v jednom prostredí, hre sa to akosi prestane páčiť a pokúsi sa vás presvedčiť tým, že vám ponúkne 7 500 bonusových coinov, ak sa rozhodnete zamieriť do druhej oblasti.

Aby ste nebežali iba tak, hru vám osladí okrídlená príšera, ktorú bolo možné vidieť i vo filme. Tá však nie je jedinou a z času na čas vás v priebehu hry môže napadnúť ďalšia, ktorá letí proti vám. Pokiaľ nechcete, aby vás táto príšera chytila, musíte sa ihneď skloniť. Čo ma však na postave mrzí, je jej vzhľad a animácie. Postava je oproti okolitému prostrediu menej farebná, jej model pôsobí menej kvalitne a jej pohyby sú vtipné. Pri skákaní či zabáčaní do strán to vyzerá, akoby sa postava mala každú chvíľu potknúť. Ako som spomínal vyššie, v hre sa objaví z času na čas bonusová oblasť, v ktorej má hráč za ciel letieť balónom, zbierať mince a vyhýbať sa kryštálom. Ovládanie je v tomto prípade veľmi citlivé a pokiaľ chcete zobrať všetky mince, je ťažké sa zároveň vyhnúť aj kryštálom. Toto sa však dá upraviť v nastaveniach hry.

oz-balon

Zelené gemy, na ktoré ste zvyknutí z Temple Run 2, sú v Oz malé a nevýrazné, vďaka čomu splývajú s prostredím, najmä ak letíte po oblasti Winkie Country. To síce neplatí pre power-upy, no tie sa v hre vyskytujú menej. Zaujímavou funkciou je však zbieranie kľúčov k hudobným skrinkám, ktorých môžete nájsť po ceste hneď niekoľko. V prípade, že ich nájdete, po prehre sa objavíte v ponuke s music boxmi, kde môžete odblokovať rôzne vylepšenia, ako napríklad peniaze či power-upy. Hra opäť ponúka rôzne úlohy, za ktoré získavate vyšší level, pričom v tomto prípade majú užívatelia k dispozícii okrem bežných úloh aj týždenné a legendárne úlohy, ktoré ponúkajú určitú odmenu. Okrem toho je hra opäť obohatená o integrovaný Game Center a tak môže používateľ dokončiť 33 rôznych trofejí s celkovou hodnotou 510 skóre.

V hlavnej ponuke hry môžeme nájsť Store, ktorý opäť ponúka používateľovi možnosť vylepšiť si vlastnosti, ako aj dokúpiť si peniaze či gemy prostredníctvom In-App nákupu. V hre sa nachádza aj nový power-up, Fireworks, ktorý ochromí nepriateľa a zároveň vy získate vyššiu šancu, že sa vám po ceste objaví gem. Aj napriek tomu však táto šanca nie je taká veľká ako v prípade Temple Run 2, kde je možné behom jednej dlhšej hry nájsť 6 gemov. Power-upy boli teraz upravené tak, aby ste až po ich zobratí zistili, čo ste vlastne zobrali.

Oz-forest

Okrem bežnej záležitosti s in-app nákupmi sa rozhodli vývojári užívateľom sprístupniť možnosť získavania ďalších coinov vďaka ponuke Free Offers, ktoré vyžadujú splnenie úloh pre niektorý zo serverov, ako napríklad registráciu na službe Tapjoy.com alebo nákup oblečenia v GAP. Nakoniec sa v ponuke aplikácie nachádza položka Nastavenia, kde má používateľ možnosť zmeniť si citlivosť ovládania, hlasitosť hudby a zvuku, ako aj možnosť prepojenia hry s vašim Facebookom.

Resumé

Osobne mám z hrania Temple Run: Oz zmiešané pocity. Narozdiel od predchádzajúcich dielov, kde stačilo jednoducho vyhýbať sa nástrahám, musí si teraz používateľ dávať pozor na nové nástrahy, ako aj meniaci sa terén. To je obrovská zmena oproti klasickej hre, keďže doteraz oba hlavné diely hry sa odohrávali v statickom, nemennom prostredí. Temple Run tak nadobúda nový rozmer, a zároveň nám autori hry môžu udávať víziu o tom, ako bude vyzerať Temple Run 3, ak bude. K dispozícii má teraz užívateľ nové prostredia, medzi ktorými sa môže pohybovať bez toho, aby musel otvoriť nastavenia hry. Aj táto hra však má svoje problémy a jedným z prvých, ktorý si všimnete, sú pohyby hlavnej postavy. Pri presunutí sa na ktorúkoľvek zo strán máte totiž pocit, že je postavička stále v strede obrazovky a čoskoro z hernej plochy vypadne. Zároveň sa budete musieť zmieriť len s jednou jedinou postavou, ako aj menej výrazným metrom power-upov, ktorý sa nachádza v hornej ľavej časti obrazovky. Konečným faktorom je v tomto prípade cena – kým Temple Run: Oz vás bude stáť 0,89€, Temple Run 2 je dostupný v App Store úplne zadarmo.

Související články

Dnes nejčtenější

.