Zavřít reklamu

Jednou z prvých recenzií, ktoré sme vám tento rok priniesli, bola recenzia bezdrôtového reproduktoru JBL Micro Wireless. Dnes sa nám dostáva do rúk, respektíve do domu dostáva ďalší reproduktor od spoločnosti Harman, pričom tento sa od všetkých predchádzajúcich testovaných odlišuje svojim vzhľadom, spôsobom používania a samozrejme priestorom na používanie. Recenzovaný produkt nesie meno JBL SoundFly Air a jediná vec, v ktorej sa zhoduje s predchádzajúcimi zariadeniami, je použitie bezdrôtových technológií.

Narozdiel od drobných prenosných reproduktorov je balenie SoundFly Air skutočne veľké a v jeho vnútri nájdete všetky veci od seba oddelené kartónom. Balenie okrem reproduktoru obsahuje dvojicu elektrických zástrčiek pre európsky i britský (BS-1363) štandard, tri držiaky rôznych veľkostí, slúžiace na upevnenie reproduktoru po jeho pripojení k stene. V balení je ďalej možné nájsť celkom hrubý užívateľský manuál, ktorý budete pri prvom používaní reproduktoru skutočne potrebovať a nezaobídete sa bez neho. Reproduktor ponúka veľmi zaujímavý a moderný vzhľad, ktorý toho ešte viac ukrýva vo svojom vnútri. Šedý kryt reproduktoru je totiž možné zo zariadenia vysunúť, čím sa vám naskytne pohľad na jeho vnútro, ktoré v sebe ukrýva bežne neviditeľný USB port. Nečakajte však, že by v tomto prípade nebolo treba mať reproduktor pripojený k elektrine – pripojenie iPhonu či iPadu prostredníctvom 30-pinového alebo Lightning káblu sa týka konfigurácie zariadenia a rozhodne nevyrieši napájanie. Reproduktor je jednoducho určený k tomu, aby bol neustále pripojený k stene.

jbl-soundfly2

Najväčšou špecialitou SoundFly Air je podpora technológie AirPlay. Tú je možné využívať dvojako – pokiaľ nechcete pripájať dodatočné zariadenia na vašu vstavanú WiFi sieť, máte možnosť tieto zariadenia pripojiť iba k reproduktoru, ktorý je továrensky pomenovaný ako JBL SoundFly Air. Pripojiť ho môžete samozrejme i k vašej domácej sieti, k čomu vám poslúži internetová stránka s nastaveniami prístroja – 192.168.1.1. Tu si môžete vybrať jednu z dostupných WiFi sietí, premenovať vaše zariadenie, skontrolovať jeho stav a prípadne aj aktualizovať jeho softvér. Po pripojení zariadenia k vašej domácej WiFi sieti už nemusíte prepájať sa k inej a môžete tak okamžite začať prehrávať hudbu z vášho iPodu touch, iPhonu, iPadu ale aj iTunes na vašom PC. Pretože narozdiel od väčšiny reproduktorov, ktoré mi prešli rukami, SoundFly Air nemá Bluetooth, majitelia iOS zariadení s poškodenou WiFi anténou (prevažne jailbreaknuté iPhone a iPhone 3G telefóny) toto zariadenie ako externý reproduktor pre iPhone nepoužijú.

ipad-onbeat

Pozrime sa na dizajn – dizajnéri spoločnosti Harman International sa snažili priniesť skutočne moderný vzhľad bez vyčnievajúcich tlačidiel a preto sa môže zdať, že toto zariadenie žiadne tlačítka ani nemá. Reproduktor však skutočne tlačítka má, aj keď len dve. Napriek tomu, že na prítomnosť tlačidiel upozorňuje inštrukčný manuál, k ich objaveniu ma doviedla intuícia. Pokiaľ chcete reproduktor zapnúť či vypnúť, podržte logo JBL na vrchnej strane zariadenia po dobu troch sekúnd – logo sa patrične rozsvieti. V prípade, že chcete reproduktor úplne vypnúť predtým, ako ho vypojíte zo zásuvky, podržte toto logo po dobu približne 5 sekúnd a ono sa následne úplne zhasne. Rovnako je to aj s WiFi tlačítkom. To je skutočne neviditeľné a ukrýva sa na indikátore stavu WiFi antény. Pri zapínaní reproduktoru sa mi sa spočiatku stávalo, že sa k nemu nedalo pripojiť a jeho anténu bolo treba manuálne reštartovať jej držaním po dobu približne 10 sekúnd, no po správnom nastavení funkcie AirPlay tieto problémy zmiznú.

JBL OnBeat

Existuje ešte niečo, čo by šlo doplniť k reproduktoru z hľadiska softvéru či hardvéru? Áno. Harman sa rozhodol vyťažiť zo svojho moderného reproduktoru maximum a preto ho spravil kompatibilným i s aplikáciou JBL OnBeat, ktorú si môžete v iTunes App Store stiahnuť úplne zadarmo. Aplikácia nie je len alternatívnym hudobným prehrávačom s prostredím pripomínajúcim Cover Flow, ale zároveň slúži ako sada doplnkov využívajúcich prakticky všetky softvérové možnosti reproduktoru. Aj keď aplikáciu OnBeat je možné využívať samostatne, v súčasnosti podporuje len dva produkty – OnBeat Air a SoundFly Air, ktorý práve recenzujeme. V spodnej časti obrazovky je možné nájsť päť položiek – Music, Clock, Stereo Widening, Easy Connect a Products. Funkcia Easy Connect vám môže efektívne skrátiť čas strávený nastavovaním bezdrôtových funkcií reproduktoru tým, že jednoducho pripojíte váš iPhone či iPad do zariadenia pomocou USB káblu a vyberiete bezdrôtovú sieť s ktorou chcete JBL prepojiť. Práve skutočnosť, že USB budete využívať len na konfiguráciu WiFi antény je dôvod, prečo sa USB kábel nachádza pod povrchom a nie na jeho povrchu.

ipad-onbeat2

S pomocou aplikácie máte možnosť používať reproduktor aj ako budík, čo nemusí byť veľmi vhodné v prípade, že bývate v bytovke alebo máte reproduktor pripojený v inej miestnosti. Aplikácia ponúka pomerne obsiahle možnosti nastavenia budíka a v prípade, že miesto dvoch predinštalovaných zvukov preferujete vlastnú skladbu, môžete si nastaviť tú. Podmienkou však je ponechanie aplikácie zapnutej na pozadí, inak sa ráno na zvonenie nezobudíte. Funkcia Stereo Widening slúži ako akýsi jednoduchší variant ekvalizéru, ktorý vám umožní nastaviť v stupnici od 0 do 30, ako sa má zvuk ozývať. Čím bližšie k pódiu sa postavička nachádza, tým viac budú potlačené vokály a hudba tak bude menej dunieť. Osobne však preferujem klasický ekvalizér dostupný v nastaveniach telefónu, pretože ponúka omnoho väčšie možnosti úprav, aj keď len predpripravených.

Zvuk

Ako je na tom ale najdôležitejšia funkcia reproduktoru? Všetka hudba, ktorú sme pri testovaní reproduktoru prehrávali, bola hraná bez použitia akéhokoľvek systémového ekvalizéru a v 256kbps AAC formáte. Dvojkanálový reproduktor podáva skutočne kvalitný a hlasný zvuk, ktorý sa vyrovná menšiemu stereo rádiu. So svojimi rozmermi dokáže reproduktor veľmi dobre rozozvučať terasu či dom a v ojedinelých prípadoch ho je možné používať i na párty, pokiaľ nedáte prednosť tradičnejším veľkým zostavám krabicového tvaru. Bez použitia ekvalizérov tak zvuk znie naozaj dobre a reproduktor som si mnohokrát pochválil. Pri vysokých hlasitostiach vás určite poteší fakt, že reproduktor nevibruje a preto sa nemusíte báť o to, že by ste utrhli časť omietky, prípadne by došlo k zlomeniu elektrickej koncovky. Čo sa mi ale pri počúvaní hudby celkom nepáčilo, boli občasné výpadky zvuku pri streamovaní hudby z väčšej vzdialenosti telefónu či notebooku od reproduktoru. K výpadkom dochádzalo v našom prípade približne raz za 45 minút, za chybou môže stáť občasné oslabenie signálu WiFi routeru. Výnimočne tak môže dôjsť k prerušeniu dátového toku, no všimnúť si ho môžete aj v prípade, že ihneď po pripojení počítačového zariadenia k reproduktoru pomocou AirPlay spustíte hudobný prehrávač.

jbl-soundfly

Resumé

Pokiaľ je to už nejaký čas, čo ste nepočúvali bežné rádio a počas tejto doby ste dali prednosť radšej digitálnej hudbe z internetu, JBL SoundFly Air od Harman International Industries je dôvod, prečo by ste mali vaše domáce rádio a množstvo káblov s ním spojených nahradiť jedným bezdrôtovým doplnkom, ktorý svojimi rozmermi nezaberie vo vašom domove viac ako jednu zástrčku. Spoločnosť si dala záležať na dizajne, na spracovaní i na kvalite výstupu, ktorý je teraz na skutočne skvelej úrovni, pokiaľ počúvate hudbu radi a zároveň nie ste audofili. Z praktického hľadiska tak môžeme reproduktor prirovnať k menšiemu domácemu spotrebiču, ktorý je závislý na WiFi pripojení, a to aj napriek tomu, že má vo svojom tele ukrytý USB port. Zároveň vás môže zasvätiť do funkcie AirPlay, ktorú Apple predstavil v roku 2010 ako súčasť iOS 4, pretože tento produkt funkciu skutočne využíva a vy tak budete môcť takmer bezproblémovo púšťať hudbu bez toho, aby ste sa najprv museli odpojiť od vašej terajšej internetovej siete.  Práve kvôli prenosu dát cez internetové pripojenie sa z času na čas môže stať, že zvuk prestane na niekoľko sekúnd hrať a vy spozorniete a začnete si klásť otázky, či sa s produktom niečo nestalo – a potom zistíte, že sa s ním nič nestalo. Cena 179€ u našich predajcov je však o trochu vyššia, ako som predpokladal, nie však o veľa. Čo v prípade, že radšej preferujete Bluetooth? Máte možnosť zakúpiť si aj verziu s Bluetooth, ktorá je o niečo lacnejšia. Nižšie uvedené produkty si môžete zakúpiť u oficiálnych českých a slovenských Apple predajcov.

Související články

Dnes nejčtenější

.