Zavřít reklamu

Možno ste sa s nimi už stihli zoznámiť, možno o nich počujete prvýkrát. Skryté funkcie boli vždy neoddeliteľnou súčasťou systému iOS a podobne tomu bolo aj po vydaní šiestej hlavnej verzie, iOS 6.0. Začiatok posledného februárového týždňa môžeme okrem hŕstky posledných správ z diania okolo spoločnosti Apple odštartovať aj užitočným článkom, ktorý vás môže, ale aj nemusí oboznámiť s niekoľkými novými funkciami, ktoré americká spoločnosť pridala do svojho najnovšieho operačného systému.

Potiahnite pre obnovenie
Známa funkcia, ktorá sa už dávno pred iOS 6 objavila u rôznych aplikácií tretích strán, sa konečne objavuje aj v aplikácii Mail. Kým v predchádzajúcich verziách systému ste museli kliknúť na tlačítko Obnoviť v ľavom dolnom rohu obrazovky, u iOS 6 sa Apple snaží prispôsobiť jednoduchému gestu, ktoré je u používateľov iOS zariadení tak obľúbené. Náhrada tlačítka je zároveň dôvod, prečo ho už v tomto novom systéme nenájdeme.

Skratky pre slová

OMG znamená Oh my God, LOL znamená Laughing out Loud. Viete ale, že na iOS si môžete vytvoriť vlastné skratky? Stačí otvoriť aplikáciu Nastavenia, v ponuke Všeobecné zvoliť položku Klávesnica a vaše skratky môžu ožiť! Aký je ale ich skutočný účel? Pri tvorbe novej skratky do jednej kolonky vpíšete, čo má daná skratka predstavovať a do druhej napíšete skratku samotnú. Táto skrytá funkcia si svoje uplatnenie môže nájsť najmä u ľudí, ktorí často odosielajú ten istý, dlhší text alebo jednoducho chcú ušetriť pár sekúnd strávených písaním obsiahlejšieho textu. Skratky samozrejme fungujú aj v prípade, že máte (ne)populárny Autocorrect vypnutý. Spolu s príchodom iOS 6 však je táto možnosť doplnená o synchronizáciu s ďalšími zariadeniami cez iCloud a pokiaľ sa teda rozhodnete po čase vystriedať svoj iPhone 3GS za iPhone 5, o svoje skratky neprídete.

Spúšťanie aplikácii so Siri
Hlasová asistentka Siri už nie je taká neznalá ako vo svojej prvotnej podobe a spolu s iOS 6 sa toho naučila veľa nového. Už vie rezervovať stoly v amerických reštauráciách, vie vám ohodnotiť filmy, vie písať statusy na Facebook. Ale medzi novými funkciami je aj možnosť, ktorú z času na čas využijete, napríklad v nedeľu poobede počas ležania na gauči, kedy si zmyslíte, že na svojom iPade chcete spustiť nejakú hru. Stačí spustiť Siri podržaním Home tlačítka a spustiť aplikáciu jedným zo štyroch možných spôsobov – buď začnete príkaz slovom Launch, Play alebo Run – alebo jednoducho Siri nadiktujete meno aplikácie samotnej. Tak či onak, Siri by vám mala spustiť aplikáciu, ktorú si želáte. Čo v prípade, že Siri nájde viac zhôd? Dá vám na výber!

Siri však ešte stále nie je schopná plne rozoznať ľudskú reč a tak sa môžete dostať do celkom vtipnej situácie, kedy po príkaze „Run GTA three“ dostanete otázku, či máte na mysli Grand Theft Auto 3 alebo Real Racing 3. A keď znovu nadiktujete, že chcete GTA, Siri vám spustí závody od EA.

AssistiveTouch: Multitasking, Zatriasť, Snímka obrazovky
AssistiveTouch je funkcia operačného systému iOS, ktorej hlavným účelom je nahradiť fyzické tlačítka, ktoré sa vám časom mohli pokaziť, napríklad pri škaredom páde zariadenia na zem, ktoré si za obeť nemusí vybrať len displej, ale aj podaktoré z tlačidiel na bokoch zariadenia. Aj keď samotná funkcia sa objavila už v iOS 5 a popísali sme si ju už koncom augusta 2012 v samostatnom článku, Apple sa rozhodol aj túto mini-aplikáciu obohatiť o nové možnosti. Tie sú síce iba tri, no určite potešia používateľov, ktorým tlačítka Home Button alebo Power Button dosluhujú / doslúžili. Prvou z nich je možnosť otvoriť Multitasking, druhou je možnosť zachytiť Screenshot a treťou je možnosť zatriasť zariadením, ktoré môžu využiť najmä užívatelia s fyzickým postihnutím.

Zmazanie e-mailu
Apple vypočul zákazníkov a konečne do vstavanej e-mailovej aplikácie vstaval okrem možnosti archivovania e-mailu aj možnosť jeho úplného zmazania. Táto funkcia sa týka používateľov služby Gmail od Google, a teda som medzi ľudí, ktorým táto funkcia skutočne chýbala, patril aj ja. Ešte stále je však táto funkcia ukrytá v rozhraní aplikácie a teda je len dobré, že sme sa na túto funkciu rozhodli upozorniť. Pokiaľ sa vám do Doručenej pošty dostal e-mail, ktorý skutočne nežiadate, napríklad upozornenie z Facebooku či leták z vášho miestneho obchodu s elektronikou, jednoducho podržte tlačítko Archivovať a po chvíli sa vám na obrazovke zjaví menu, ktoré vám dá na výber – prajete si poštu Zmazať alebo Archivovať?

Související články

Dnes nejčtenější