Zavřít reklamu

Sviatok zamilovaných je tu a spolu s ním naša hráčsky naladená redakcia nachádza novú platonickú lásku. Nie, nemáme na mysli Megan Fox, ale nový herný titul pre iPad, iPhone a iPod touch. Nesie meno Real Racing 3 a je vôbec prvým titulom v slávnej závodnej sérii pre iPhone, ktorý prináša legálne trate, takmer päť desiatok áut, licencované skladby a berie na seba podobu Free 2 Play. Na hru sa čaká už takmer trištvrte roka a Letem světem Applem ako prvý server v Čechách a na Slovensku má tú česť zverejniť recenziu tohto titulu.

Prv, ako sa pozrieme na samotnú hru, upozorňujem na fakt, že sa jedná o zatiaľ nevydaný titul, ku ktorého vydaniu by malo podľa slov Electronic Arts dôjsť až 28. februára v podobe Free titulu. Hra vyžaduje iOS 4.3 alebo novší a aspoň 1,8GB voľného miesta na vašom iPhone, iPade či iPod touch. Narozdiel od väčšiny hier má hra tretiu podmienku, ktorá sa dotkne používateľov iPhone 3GS, iPod touch 3. generácie a iPadu 1. generácie – tieto tri zariadenia už nie sú podporované.

Spustenie. Hraj zadarmo alebo povinne zaplať?

Ihneď po prvom spustení hra zobrazí svoje intro, ktoré sa v tomto prípade spustí len jediný krát. Dôvod je ten, že toto video slúži ako akýsi úvod k prvému závodu, v ktorom sa za volantom Porsche 911 GT3 naučíte hru ovládať a zároveň budete mať možnosť prvýkrát na vlastné oči vzhliadnuť krásy grafického enginu, ktorý sa štúdio FireMonkeys rozhodlo použiť. Aj keď hra zrejme využíva ten istý engine ako Need for Speed Most Wanted pre iOS, výrazne sa od neho odlišuje, pokiaľ sa jedná o grafiku hry ako takú. Hlavné menu hry môže pripomínať viaceré simulátory na veľkých konzolách, za čo môže najmä jeho profesionálny vzhľad, ktorý vám umožní vidieť všetko to, čo potrebujete, na jednej obrazovke. Tým mám na mysli vaše aktuálne auto, váš level, možnosti týkajúce sa vašich áut a v neposlednom rade kariéru. Tá pozostáva „len“ z 26 udalostí, pri ktorých sa na prvý pohľad môže zdať, že hru prejdete behom pár hodín.

realracing-porsche

Omyl. Tieto udalosti vám ponúknu dokopy až 961 závodov, vďaka čomu sa Real Racing 3 stáva hrou s najdlhšou kariérou vrámci mobilnej platformy! Zároveň predbieha i niektoré počítačové či „značkové“ tituly, vďaka čomu sa Real Racing stáva po rokoch niečím, čo budete hrať mesiace, ba dokonca roky – pokiaľ sa rozhodnete hrať hru v jej bezplatnej podobe. Tretí diel série je totiž Free-2-Play a tento systém si v hraní vyžiada nepríjemnú daň v podobe zdĺhavého čakania pri oprave vozidiel. Opravy vozidiel sú v tejto hre pravidelnou záležitosťou a už po piatom závode som bol nútený môj Nissan opraviť, čo ma stálo dve hodiny čakania. Ak mám byť úprimný, práve pocit, že musím po prakticky každom piatom závode čakať hodinu kým sa moje auto opraví, ma irituje. Marketingovému oddeleniu Electronic Arts sa to opäť raz podarilo a aj teraz bude hráčov de-facto nútiť, aby si do hry kupovali balíčky mincí, ktorými môžu auto opraviť okamžite. Za jedinú výhodu týchto mincí pokladám fakt, že je ich možné získavať aj priamo v hre bez toho, aby vôbec k nejakému in-app nákupu došlo. EA zrejme toto ale nechce a práve preto budete po čase cítiť nutkanie zaplatiť aspoň 1.79€ za 10 takýchto zlatých žetónov.

realracing-iphone2

In-app nákupom je zároveň možné zakúpiť ďalšie položky, akými sú napríklad herné peniaze so znakom R$ a tzv. Booster Packy, teda balíčky, ktoré za určitú čiastku odblokujú niektoré autá, závodné série a obohatia vás aj o zopár „zlatých“. Pokiaľ sa rozhodnete zakúpiť všetky z týchto Booster balíčkov, za vyše 42€ získate okamžitý prístup k 9 autám a 15 závodným sériám, teda k takmer 60% kariéry – prístup k viac ako 550 závodom z 961 všetkých dostupných!

Kariéra

Pri čísle 961 napadá človeka otázka, či sa hra nestane behom chvíle stereotypnou. Vývojári sa snažili veľkému množstvu závodov prispôsobiť a práve preto hru doplnili o niekoľko nových závodných režimov a podmienok, ktoré je potrebné splniť pre prístup k určitej závodnej sérii. Týmito podmienkami sa väčšinou myslí konkrétne auto či určitý počet trofejí, ktoré získavate vyhrávaním závodov. Kým Real Racing 2 ponúkal len štyri závodné režimy (Pohár, Duel, Šampionát, Závod na čas), štúdio Firemint sa rozhodlo aj tento stav navýšiť – hra ponúka niekoľko nových, zaujímavých režimov, medzi ktorými je možné nájsť Knockout, Drag, Závod na výdrž či Rýchlostný rekord. Každý z týchto režimov je navyše doplnený o novú online (a)sociálnu funkciu, ktorú sa autori rozhodli nazvať Time Shifted Multiplayer. Čo je táto funkcia? Real Racing sa snaží zaznamenať vašu jazdu a následne je schopný použiť ju v závode u ďalšieho hráča, teda konkrétny hráč (volajme ho Jožo) bude v ďalšom závode súperiť proti nám. Osobne si však myslím, že klasický multiplayer je omnoho atraktívnejší, najmä preto, že sa môžete s vašim súperom dohadovať a taktiež máte možnosť hrať na veľkej obrazovke s pomocou funkcie AirPlay.

realracing-menu

Vozový park sa mierne rozrástol, no výrazne zmenil oproti predchádzajúcemu dielu. Real Racing už nie je o tom, že nasadnete do Volva či Volkswagenu. V novej hre je možné nájsť celkovo 46 áut od Audi, BMW, Bugatti, Dodge, Ford, Koenigsegg, Lamborghini, McLaren, Nissan, Pagani, Porsche a SRT. Aj keď sme si spočiatku mysleli, že sa v tejto hre objaví vizuálny tuning, nestalo sa tak a v hre opäť nájdeme len základné autá, u ktorých je možné zmeniť lak a interné komponenty, teda motor, podvozok, pneumatiky a brzdy. Popri bežných, sériových autách má hráč možnosť zakúpiť si za herné peniaze niekoľko špeciálnych závodných špeciálov od BMW, Porsche alebo Nissanu. Detaily áut sú v novom titule skutočne na vysokej úrovni a kým v RR2 hráči pri pohľade zvonku nemohli vidieť interiér auta, v treťom dieli tomu tak je a aj preto je táto hra omnoho reálnejšou.

realracing-918

Realite pridáva navrch aj fakt, že tretí Real Racing je zároveň prvým, ktorý obsahuje skutočné, reálne trate, ktoré je možné poznať z televízie alebo ostatných hier, akými je napríklad Gran Turismo či Need for Speed SHIFT. Práve SHIFT pokladám za zdroj inšpirácie, ktorým sa vývojári pri vývoji tejto hry inšpirovali. Prečo? Pretože sa správa ako verná simulácia závodov, ponúka reálne závodné vozidlá, ponúka kolízny model a ponúka aj spomínané reálne trate. Tých je možné v Real Racingu nájsť až 10, pričom sú dostupné až vo vyše 15 variantoch. Medzi týmito traťami je možné nájsť Hockenheim, Silverstone, Spa GP, Indianapolis alebo známy okruh v Melbourne.

Grafická a zvuková stránka hry

Ďalší výrazný pokrok je vidno v dvoch základných zložkách, ktoré si pri hraní hry uvedomujete. Tou prvou je grafika, ktorá sa v prípade Real Racing 3 naozaj vyrovná konzolám a dovolím si povedať, že svojou detailnosťou dosahuje úroveň Gran Turismo 5. Áno, hra je tak detailná, že pri hraní máte pocit, že je vám do vášho iPadu či iPhonu streamovaný obraz z Playstation 3 a vy svoje iZariadenie používate na to, aby ste túto hru mohli ovládať. Vysoká úroveň detailov je niečo, čo by som očakával od spoločností, akými sú napríklad Epic Games, no v tomto prípade si EA a najmä jej austrálske štúdio FireMonkeys zaslúži poklonu. Aj keď naše screenshoty vyzerajú zubato, v skutočnosti je grafika úchvatná jak na iPade mini, tak na iPhone 5, z ktorého pochádza časť našich záberov. FireMonkeys nezabudli ani na miniatúrne a takmer neviditeľné vychytávky v grafickom prostredí, akými sú napríklad pohybujúce sa ukazovatele na palubnej doske či odrazy v spätných zrkadlách.

realracing-bmw

Zároveň si dalo štúdio záležať aj na zvukovej stránke hry. Pokiaľ ste hrali závodné hry od EA na konzole či PC, pri pozornom počúvaní zvukov v Real Racing 3 si všimnete, že si táto hra požičala zvuky práve z jednej z takýchto hier, Need for Speed SHIFT, respektíve SHIFT 2 Unleashed. Zvuky sú teraz omnoho reálnejšie a každé z áut má svoj vlastný, špecifický zvuk motoru. Po vzore ostatných hier je hra obohatená o 13 existujúcich a licencovaných skladieb, ktoré je možné nájsť na YouTube a ktoré bolo možné počúvať aj v rádiách, ktoré prehrávajú elektronickú hudbu. Príkladom takýchto skladieb je napríklad Everyday (Netsky Remix) od Ruska, ktorú je možné nájsť aj napríklad vo Forze Horizon, exkluzivity pre Xbox 360.

Verdikt

Real Racing 3 prináša svoje výhody i nevýhody. Napriek tomu, že je hra Free 2 Play, patrí medzi hry, ktoré prinášajú bezplatne obrie možnosti a momentálne najdlhšiu hraciu dobu, čo sa týka hier na iOS, no túto skvelú vlastnosť si titul kompenzuje častým zdržovaním hráča v prípade, že sa rozhodne túto hru hrať bez toho, aby si do nej zakúpil čo i len jeden doplnok prostredníctvom in-app nákupu. Audiovizuálne spracovanie hry je na perfektnej úrovni a Real Racing 3 je akýmsi oficiálnym potvrdením toho, že je Apple schopný vytvoriť výkonnú a kvalitnú hernú konzolu z „obyčajného“ telefónu, MP4 prehrávaču či tabletu. Pokiaľ ste hľadali čo najreálnejší simulátor závodov s čo najdlhším hracím časom, Real Racing 3 je jasným krotiteľom vašich túžob. A ak si nie ste istí tým, či sa vám hra naozaj bude páčiť, stále treba myslieť na to, že bude hra dostupná v App Store zadarmo. Je Real Racing 3 konkurentom? Je, ale nie pre mobilné hry. Je to konkurent pre konzolové tituly.

realracing-ip5

  • Real Racing 3 si budete môcť bezplatne stiahnuť už 28. februára 2013.

Související články

Dnes nejčtenější

.