Recenze Mailbox: konečně revoluční mailový klient na kterého se vyplatí čekat?

mailbox-appiPhone disponuje dobrým nativním e-mailovým klientem, nicméně pro korporátní účely bývá iOS jako takový často kritizován. S touto kritikovou musím bohužel souhlasit, jelikož na můj korporátní e-mail denně chodí desítky nepotřebných e-mailů, které musím často neintuitivně odstraňovat a různě třídit skrz nativní Mail, což v konečném důsledku vede v podivnou směsici zmatků, kdy musím scrollovat napříč své maily, abych se dopracoval k tomu, k čemu momentálně potřebuji, nebo si připomněl co musím udělat pro následující poradu. Podobný problém zjevně měli i lidé v Orchesta Inc., kteří stojí za známou to-do aplikací Orchestra To-do. Uvědomili si, že lidé svůj e-mail využívají často jako úkolníček a právě proto se rozhodli vývojem aplikace Mailbox usnadit život tisícům lidí, kteří se stejně jako já, topí v desítkách zbytečných mailů, které je zdržují v práci a tím i zdržují v hledání těch důležitých emailů.

Mailbox od svého představení na konci roku na sebe strhl velkou pozornost skrze funkce a intuitivnost, kterou disponuje. Bohužel pozornost sebou nesla i negativní důsledky v podobě nutnosti si rezervovat své místo ve „frontě“ na aplikaci po jejím vydání. Zkrátka a dobře, po té co byla aplikace vydána jste museli zadat své rezervační číslo a poté jste museli vyčkat než se na vás dostane řada. Já byl jedním z těch šťastným, kteří si své místo zarezervovali mezi prvními a tak jsem mohl začat používat tuto bezpochyby geniální aplikaci takřka pár dní po jejím vydání v AppStore. Naneštěstí, mezi uživateli iPhone je spousta nedočkavých jedinců neochotných příjmout argumenty tvůrců a respektovat jejich obavy o možném pádu serverů, a tak se AppStore v současnosti množí zbytečně negativními hodnoceními této aplikace.

photo 1-1 photo 2-1

Nicméně zpět k samotné aplikaci. Jak bylo známo již z prvního představení, do jisté míry došlo k inspiraci u lidí z RealMac Software, kteří stojí za úspěšným to-do listem Clear, který nabízí rychlé a efektivní ovládání jenž v konečném důsledku šetří čas. Mailbox z tohoto pohledu funguje velice podobně. Využívá podobná gesta a nabízí stejně rychlé a povedené uživatelské rozhraní. Navíc přináší i několik funkcí, kterými klasické mailové klienty nedisponují a to zejména možnosti využít funkci „snooze“ u přijatého e-mailu a odložit je na pozdější dobu. Nemusíte se tedy starat o to, že máte někde v mailu zprávu, kterou musíte nutně vyřešit a po té ji pracně hledat. Mailbox se totiž sám připomene a vy tak v konečném důsledku můžete daný, momentálně nedůležitý e-mail, vypustit z hlavy.

photo 3 photo 1

Kromě funkce snooze můžete e-maily jednoduše odstranit či přesunout do archivu a to prostým táhnutím zprávy doprava. O tom zda bude zpráva archivována (následně označeno jako přečteno) či přímo smazána rozhodne délka vašeho tahu. Pokud provedete ono gesto v opačném směru máte možnost zprávu „snooznout“ a následně si vybrat, na jak dlouhou dobu (na výběr máte pozdější hodinu téže den, večer, následující den, víkend, další týden, měsíc popřípadě i poněkud neurčitou možnost někdy a také i možnost manuálně zadat datum, kdy se zpráva znovu připomene) nebo zprávu přesunout delším tahem do jednoho z tzv. lists, nebo-li do seznamů, které můžete libovolně upravovat, popřípadě si vybrat ze základních (k nákupu, k přečtení, k prohlídnutí). Tyto gesta lze aplikovat i hromadně a to pouhým scrollováním na konec seznamu přijatých e-mailů a poté využít jedno z aktivních tlačítek k vytvoření požadovaného gesta. Díky tomu, tak snado můžete dosáhnout pravidelně i prázdné složky příchozí pošty, za což budete odměněni i pohledem na každodenně se měnící fotografii.

photo 5-1 photo 4

photo

Orientace v aplikace je podobně snadná jako práce s jednotlivými maily. V levém horní rohu lze vyvolat kontextové menu, díky kterému máte přístup kromě základních složek jako je archiv, odložené zprávy, koš aj. i do základního nastavení, ve kterém můžete nastavit vše potřebné – od podpisu přes používané účty až po úpravu seznamů a nastavení odložení zpráv a notifikací. Pravým horním tlačítkem pak jednoduše můžete napsat novou zprávu. Mezi těmito tlačítky máte i menší „menu“, kde se můžete jednoduše přepnou mezi odloženými a přijatými zprávami a archivem. Z nich pak jednoduše můžete zprávy dále přesouvat za použití oněch jednoduchých a intuitivních gest. Co se zpráv týče, tak ty aplikace řadí dle příjemců do konverzací, takže se nemusíte bát nutnosti vyhledávat své konverzace s jednou osobou napříč celou mailovou schránkou.

photo 3-1 photo 2

Během používání jsem nenarazil na výrazné bugy až na moment, kdy aplikace zobrazovala žádné přijaté zprávy, ale ve skutečnosti jednu novou zobrazila -zprávu pak poté nešlo otevřít a celý problém jsem byl nucen vyřešit vypnutím aplikace přes multitasking a jejím restartováním. Tento problém se během doby mého používání vyskytl všehovšudy jen jednou a vše ostatní funguje tak jak má – rychle a účelně. Jako další negativum, vidím v současnosti jen podporu iPhone a nutnosti užívání pouze Gmail klienta. Naštěstí tvůrci plánují přidat do budoucna i podporu ostatních poskytovatelů e-mailových služeb.

Celkově tak aplikaci hodnotím jako velice povedenou. V korporátní sféře ve které se pohybuji mi skvěle pomáhá rychle a jednoduše odfiltrovat nepotřebné e-maily a zabývat se jen těmi důležitými, popřípadě si určité e-maily odložit k pozdějšímu vyřízení, díky čemuž tak nemusím přemýšlet nad tím, co musím ještě udělat. Uživatelské rozhraní považuji za čisté a líbivé v duchu nativního mailového iOS klienta. Nevýhody pro ostatní uživatele spatřuji právě v nutnosti používat Gmail klienta. Neexistující podpora ostatních poskytovatelů e-mailových služeb, která se do budoucna dočká rozšíření, však s největší pravděpodobností bude zpoplatněna. Dalším negativem pro některé uživatele může být i nutnost čekat, než budete mít k aplikace přístup, což je dáno právě obavami tvůrců o stabilitu serverů (Mailbox běží na serverech Amazonu). Toto opatření je však dočasné a je způsobeno oním masivním zájmem a v budoucnu bude odstraněno.

Leitz

Diskuze

  Jak vůbec můžete napsat, že je to vhodné pro korporátní sféru, když podporuje pouze Gmail?? Chtěl by jsem vidět společnost, která používá Gmail, to by byla krásná vizitka, nemít ani vlastní doménu.

  Reagovat

  Tenhle článek mi přijde jako vtip – to opravdu autor pokládá aplikaci, která podporuje jen gmail a navíc provádí s maily operace proti vlastním serverům za zajímavou pro „korporátní sféru“???

  To je přece naprostý nesmysl, korporátní sféra má požadavky úplně jiné…
  Jinak nic proti aplikaci Mailbox jako takové, ta se někomu opravdu může hodit, ale ty představy o korporátní sféře jsou velmi zvláštní 🙁

  Reagovat

  A google enterprise je prosim vas co? Me se libi jak vsichni odsoudite nekoho za to ze ma gmail. Mohu se vazne zeptat jake korporace a korporatni maily vlastnite vy a v cem je jejich sila?

  Reagovat

  Zvláštní názor na Gmail, to zírám. Používám dva firemní emaily, dva soukromé, všechny čtyři mám synchronizované přes Gmail (kde v pohodě nastavíte pod jakým emailem se má vybavovat odchozí pošta k jednotlivým emailům), mám tam kompletní třídění příchozí pošty podle klientů a dalších specifik a to vše pak synchronizované na iOS aplikace Gmail a to vše pod jediným Gmail účtem. Takže to funguje naprosto perfektně včetně vlastních firemních emailů s vlastní doménou. Takže tuhle vychytávku určitě vyzkouším. Pokud nestahuje emaily do iOS zařízení, jak to dělá integrovaný Email klient iOS, je to pro mě zajímavý produkt. Žádnýho korporátního klienta kromě Outlook neznám. Podle mě si pletete klienta s doménou.

  Reagovat

  iMac: vidis to a pak se nediv nekdy podrazdenych reakci v komentarich. Redaktor je samozrejme blb protoze pouziva Gmail a ostatni diskuteri jsou majitele korporatnich (ani nevedi ceho) a maily posilaji z velevazenych adres….

  Reagovat

  Neznám situaci u malých firem, ale co jsem dělal ve velkých akciovkách, nebo úřadech, tak pod pojmem korporátní mail si představuji MS Exchange Server, Lotus Domino server nebo Novell Groupwise. případně Kerio mailserver.
  Jinak k věci, mám před sebou necelých 30000. Na google mám svůj privátní mail na vlastní doméně a ten chci zkoušet přes Mailbox.
  Chci ze zeptat. Má vliv „snooze“ na zobrazení mailů v doručené poště mimo app Mailbox? Nebo se to třídění dělá jen na serverech Orchesta a např. na webovým klientu uvidím maily jako doposud.

  Reagovat

  Pro upřesnění, spousta firem používá např. MS Exchange a spousta využívá pro svá korporátní řešení právě Google Apps a právě jeho Gmail, který jim poskytuje svou vlastní doménu. Myslím, že je to zcela logické ne?

  to mrzic: Pokud „snoozneš“ e-mail, tak ve webovým gmailu máš vytvořenou složku Mailbox, ve které se dají najít jak e-mailu uložené do oněch seznamů, tak právě odložené maily, když něco v mailboxu archivuješ, tak to najdeš v gmailu ve složce všechny zprávy. Jinak v samotný app je návod jak to celé funguje a jak nastavit i gmail, aby jsi v tom neměl pak velkej bordel a vyznal se:)

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz