• iPhone
 • Mac
 • Apple Watch
 •  
  iStores.sk
  iPhone 8 iOS 11 macOS High Sierra
  iStores.sk

  Recenze PQI Air bank: přidejte svému iPhonu nebo iPadu dalších 500GB paměti

  PQI_Air_bankKapacitou, akú ponúka iPhone či iPad, sa netreba príliš chváliť, obzvlášť keď hodláte vaše zariadenie používať ako menší filmový prehrávač na cestách, na dovolenke či kdekoľvek mimo domova. Zahraničné spoločnosti sa snažia myslieť i na to a výtvor spoločnosti PQI vás skutočne dokáže presvedčiť, aby ste so sebou do vašej dovolenkovej destinácie nebrali celú DVD knižnicu aj s prehrávačom. Spoločnosť PQI Group pôvodom z Taiwanu sa so svojim externým diskom Air Bank pokúsi presvedčiť vás, že k úplnému prístupu k vašej knižnici stačí naozaj málo.

  Rozbalenie produktu bolo v tomto prípade nesmierne jednoduché, čomu odpovedá i obsah balenia. V jeho vnútri nájdeme disk zabalený v koženom púzdre, manuál zložený z niekoľkých poskladaných A4 papierov, a kábel s podporou USB 3.0. Čo si všimnete už hneď po vybalení je totožnosť dizajnu s iPhone 4 a 4S, odlišujúci sa iba rozmermi a ovládacími prvkami. aj preto na mňa pôsobil produkt viac “Applovsky” akoby mal byť doplnkom pre systémy Android, ktoré taktiež podporuje od verzie 2.1. Pre používanie na telefónoch je vyžadovaná voľne dostupná aplikácia Air Bank+, ktorú je možné stiahnuť nasnímaním QR kódu na zadnej strane balenia, alebo jednoducho zadaním názvu aplikácie do vyhľadávača App Store.

  PQI_Air_bank

  Pevný disk a WiFi

  Air Bank pozostáva z troch hlavných komponentov – pevného disku s kapacitou 500GB alebo 1TB, WiFi anténou a vstavanou batériou s výdržou 8 hodín používania. I keď sa to zrejme dalo čakať, batéria vydrží skutočne len spomínaných 8 hodín a po vybití zariadenia je potrebné znovu ho nabiť za pomoci USB adaptéru, čo môže byť celkom veľkým problémom, pokiaľ sa rozhodnete zariadenie vziať na niekoľkodňovú stanovačku a nebudete mať po ruke zdroj napájania. V takomto prípade si budete musieť vystačiť s tromi, nanajvýš štyrmi rôznymi celovečernými filmami, ktoré dokážu obohatiť práve takýto typ akcie. Na čo si však budete musieť dávať pozor je práve vzhľad, ktorý sa síce snaží imitovať iPhone 4, no kvôli použitiu lesklých plastov je čierny model omnoho náchylnejší na odtlačky prstov, čo kazí dojem pri snahe zachovať úplnú čistotu zariadenia aj v čase, kedy sa nepoužíva.

  Ako som už spomínal, pamäťové zariadenie má v sebe zabudovanú WiFi anténu, vďaka ktorej je schopné vysielať obsah do iPhone či iných zariadení. Pretože je potrebné telefón najprv k tejto sieti pripojiť, PQI umožňuje používateľom v domácnosti nastaviť disk tak, aby svoj signál zdieľal s počítačmi a zariadeniami pripojenými k aktuálnej WiFi sieti bez toho, aby museli najprv odpojiť svoje zariadenia od súčasnej siete a pripojiť ho k hotspotu PQI Air Bank, ktorý umožňuje pripojiť až 5 rôznych zariadení k nemu, pričom sám neposkytuje žiadne internetové pripojenie. Použitie WiFi v takomto prípade je omnoho lepšie riešenie ako Bluetooth, pokiaľ sa rozhodnete streamovať obsah v HD kvalite. Neviem však, či šlo o chybu konkrétneho modelu alebo o marketingový ťah, ale v prípade iPhone 3GS som mal problémy s pripojením sa k disku a podarilo sa tak vykonať až na piaty či šiesty pokus, pričom iPad mini žiadne takéto problémy nemal a všetky operácie zvládol bravúrne.

  Air Bank+

  Pre prístup k súborom na disku je však stále potrebné otvoriť aplikáciu Air Bank, ktorá sa ihneď po spustení pokúsi kontaktovať zariadenie. Počas prvých dní sa toto podarí na prvý či druhý pokus, no ojedinele sa môže stať, že ju zapnete až na pokus tretí, teda v čase, kedy už začínate premýšľať, či sa prístroj nepoškodil. To sa našťastie behom dvoch týždňov testovania nestalo a verím, že sa tak nestane ani v budúcnosti. Aplikácia svojim spracovaním pripomína Dropbox či staršiu revíziu e-mailového klienta, no jej ponuka sa mierne odlišuje väčším množstvom sekcii na spodku, ktoré slúžia hlavne ako jednoduché filtre súborov dostupných na disku. Vďaka nim sa nemusíte zbytočne preklikávať zložkami, stačí si jednoducho vybrať položku Movies a spustiť The Hunger Games odtiaľ. Presne toto je niečo, čo vyjadruje jednoduchosť Applu a čo som si predstavoval už dávnejšie ako súčasť OS Windows. Takýmto spôsobom môžete spustiť hudbu, obrázky, videá a aj dokumenty.

  Napriek snahe vývojárov sa ani táto aplikácia nevyhla chybám a tak systém začne prehrávať dva súbory naraz v prípade, že sa rozhodnete spustiť skladbu a po pár sekundách či minútach film bez toho, aby ste najprv prehrávanú skladbu vypli. Nepríjemným prekvapením je tiež skutočnosť, že ani tento disk nedokáže prehrať súbory zakúpené na iTunes a miesto nich vám bude hlásiť chybu, že súbor nie je možné prehrať. Prehrávanie samotných filmov je takmer identické s bežným prehrávačom integrovaným v systéme, dokonca umožní vybrať si titulky alebo presúvať sa medzi kapitolami u filmov, pokiaľ to konkrétny MP4 súbor s videom podporuje. Veľkou výhodou oproti klasickému prehrávaču je možnosť prehliadať obsah disku počas prehrávania, ako aj stiahnuť daný súbor priamo na iPad či iPhone. Paradoxne pre prehrávanie týchto súborov , ktoré sa ukladajú do sekcie My Folder, musíte mať Air Bank pri sebe, aby bolo možné sa naň napojiť. I keď túto možnosť PQI poskytuje, mám pocit, že je len nadbytočnou a jej jedinou úlohou je šetriť výdrž batérie na úkor vstavanej pamäte iPadu mini či akéhokoľvek iného zariadenia, s ktorým je Air Bank používaný.

  Verdikt

  PQI Air Bank je vo svojom koncepte zaujímavým spojením prenosného DVD prehrávača, veľkokapacitného pevného disku a WiFi modemu. Aj keď prístroj môžete využívať ako 500GB externý disk s podporou USB 3.0, jeho primárnym účelom je možnosť sledovania videí na cestách, v prírode či na akciách, na ktoré jednoducho nemáte potrebu alebo nechcete brať váš MacBook a stačí vám len iPad alebo iPhone s dodatočným, no najmä veľkým úložiskom. Už kapacita 500GB sa postará o to, aby drobná krabička splnila svoju úlohu na 100% a nahradila tak postaršie prenosné DVD, aké je dnes možné zohnať za pár euro v supermarkete. Narozdiel od väčšiny z nich sa však Air Bank ľahko zašpiní a pokiaľ ho nebudete nosiť v pribalenom ochrannom púzdre, čaká vás čistenie disku takmer po každom použití. Výdrž batérie 8 hodín a spomínaná vstavaná WiFi anténa však robia z produktu niečo, čo sa na trhu nevidí každý deň a čo je určite vhodné aspoň vyskúšať. Vývojári by však mali popracovať na aplikácii, ktorá v súčasnosti obsahuje niekoľko drobných múch, ako napríklad spomínané prehrávanie hudby počas filmu, ktoré sa sem dostalo zrejme nedopatrením. Pokiaľ by som mal produkt pomenovať podľa mojich dojmov, výsledná odpoveď by znela: Apple TV na cesty.

  PQI

  Leitz

  Diskuze

   Zajivavá hračka, koukám, že to má RJ45….zajímala by mě jiná věc, esistuje nějaké příslušenství, které můžu použít jako síťový kabel? RJ45 na RJ45? Např na síťovou diagnostiku atd. Díky

   V recenzi to nebylo zmineno moc srozumitelne, ale tahle vecicka funguje i jako Wifi Access Point. Takze do RJ45 pripojis sitovy kabel a funguje to jako wifi router pro 5 zarizeni. Pripojis se tak k HDD a jsi stale online…

  Napsat komentář

  Zobrazit celou diskuzi
  Přispět

  Bazar

  Fórum

  • Poslední příspěvky
   Odpovědi
   Zobrazení
   Poslední příspěvek

  Další články

  Legendární počítače od Applu v podobě povedených ilustrací
  lg-ultrafine-5k-icon
  Nová várka 5K monitorů od LG dostane lepší stínění. Pokud máte současný model, zaneste ho do servisu
  macbook-pro-2016-icon
  Apple vyvíjí ARM procesor pro nové MacBooky Pro
  Satechi USB-C Power Meter icon
  Nový USB-C multimetr dokáže odhalit nebezpečnou nabíječku ještě před tím, než poškodí váš MacBook
  lg-ultrafine-5k-icon
  Na Apple a LG se valí kritika kvůli jejich 4K a 5K monitorům
  Retina MacBook 2015 black icon
  Uživatelé si stěžují, že se jim v jejich 12″ MacBooku zasekávají klávesy
  flash-icon
  Úložiště pro nové iPhony bude nejspíš vyrábět Western Digital
  macbook-pro-bez-touch-baru-icon
  Apple plánuje přechod na Kaby Lake a 32GB RAM pro nový MacBook Pro
  macbook-pro-2016-icon
  macOS vás nyní upozorní, pokud vám displej spotřebovává příliš energie
  coin icon
  Uživatelé nacházeli v MacBoocích mince a další předměty, záhada má ale nakonec vysvětlení
  2016-macbook-pro-icon-3
  Consumer Report obrací, nové MacBooky Pro získaly doporučení
  2016-macbook-pro-icon-3
  MacBook Pro měl horší výdrž kvůli chybě v Safari. Consumer Report ho proto otestují znovu
  intel_icon
  Procesory od Intelu trpí chybou, díky které lze přes USB ovládnout jakýkoli Mac s procesorem Skylake
  2016-macbook-pro-icon-3
  Apple letos aktualizuje nové MacBooky Pro o nové technologie, díky kterým budou tenčí a lehčí
  nvidia icon
  nVidia představila službu GeForce Now, která dostane herní pecky z PC konečně i na Mac
  intel-kaby-lake-icon
  Intel představil novou vlnu procesorů Kaby Lake, které najdeme v budoucích Macích
  airbar-icon
  Chcete MacBook Air s dotykovou obrazovkou? S AirBar to jde snadno
  2016-macbook-pro-usb-c-icon
  Máte poslední možnost pořídit si levněji populární dock, který MacBooku Pro vrátí všechny chybějící porty
  HighSky - Obchodujte online