Zavřít reklamu

Apple vo svojom boji proti bezpečnostným hrozbám niekedy zachádza priďaleko, no jeho boj sa skutočne vypláca, keď sa jedná o ochranu zákazníkov. Spoločnosť totiž okrem ignorácie Adobe Flash a úplného upustenia od balíkov Java sa teraz rozhodla pridať na tzv. „čiernu listinu“ služby Gatekeeper novú, doposiaľ nevydanú verziu Java 7, čím v súčasnosti prakticky znemožnil beh akýchkoľvek aplikácii využívajúcich aktuálnu verziu balíku Java 7, ktorý už teraz distribuuje pre OS X platformu Oracle, nie Apple.

Dôvod, prečo sa tak rozhodla Kalifornská spoločnosť učiniť, je prítomnosť veľkej bezpečnostnej diery v zabezpečení systému, čo už stihli využiť hackeri pre tvorbu nových hrozieb pre počítače Windows i Mac. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA už vydalo hlásenie, ktoré používateľom odporúča ponechať plugin Java 7 pre prehliadače vypnutý do doby, kým Oracle vytvorí opravnú aktualizáciu. Apple sa preto rozhodol spraviť predbežne ochrániť používateľov aktualizovaním súboru Xprotect.plist, do ktorého zahrnul súčasnú verziu Java 7 s označením 1.7.0_10-b18 a teda si používatelia budú musieť počkať na oficiálne vydanie verzie 1.7.0_10-b19, ktorá by pravdepodobne túto vážnu chybu mala odstrániť.

Java bola a naďalej je príčinou mnohých bezpečnostných hrozieb jak pre systém Windows, tak i pre Mac, kde začiatkom minulého roku ohrozoval používateľov trójsky kôň OSX/Flashback, ktorý sa inštaloval práve vďaka Jave a z vyše 600 000 počítačov Apple vytvoril botnet. „Trojan“ taktiež podľa slovenskej antivírusovej spoločnosti ESET využíval nové, doposiaľ nevidené techniky odosielania dát na servery jeho tvorcu.

Související články

Dnes nejčtenější