Zavřít reklamu

Apple nakonec dodržel svůj slib a po měsíčním odkladu skutečně v předposlední možný termín vydal iTunes 11. Nová verze multimediálního přehrávače toho slibovala opravdu hodně, o čem jsme vás již informovali v preview iTunes 11. Nyní se pojďme podívat na to, jak tedy iTunes 11 dopadl. Pro mě osobně jako pro zarputilého zastánce Mac OS X 10.6.8 Snow Leopard byl největším potěšením fakt, že iTunes 11 jsou plně kompatibilní s títo již několik let starým operačním systémem. Jedná se však o nejstarší verzi systéemu, kterou iTunes 11 podporuje. To však není žádnou novinkou protože ani iTunes 10.7 již neměl podporu u starších operačních systémů.

Design
Hlavní změnou kterou Apple v designu nové verze iTunes udělal je fakt, že se po prvním spuštění iTunes 11 nezobrazí Sidebar neboli boční sloupec. Ten je samozřejmě možné zobrazit pomocí MenuBar – View – Show Side Bar a stejným způsobem jej opět skrýt. Apple však nechce abychom Sidebar používali protože když se nad iTunes a jeho nový designem zamyslíte, zjistíte, že iTunes Store a knihovna, jsou v podstatě naprosto totožné vizualizace. To znamená, že uživatel vnímá zda je v iTunes Store nebo v knihovně jen díky tlačítku v pravém horním rohu, které slouží právě pro přepínání mezi iTunes Store a knihovnou. Apple tak zabil dvě mouchy jendou ranou. Sjednotil vzhled a zároveň zjednodušil nakupování, díky čemuž by mohlo plynout více financí od uživatelů do kapes Applu.

Skvělé je, že pokud jednou načtete iTunes Store, je již načtený až do chvíle, kdy nevypnete iTunes a nemusíte jej při dalším přechodu do knihovny a zpět opět celý načítat. Zajímavostí je, že i když Apple ve Finderu již v posledních dvou verzích operačního systému Mac vynechal barevné ikony, v iTunes je naopak poprvé v historii přinesl a tak pokud se rozhodnete přece jen používat Sidebar, můžete se dívat na pěkné barevné ikonky jednotlivých položek.

Celé řazení iTunes nyní směřuje k tomu, že pomocí vysouvacího menu v levém horním rohu zobrazíte kategorie Music, Movies, TV Shows, Books a Apps. Následně pak celé horní menu pod vizualizací přehrávače slouží vždy pouze dané kategorii. To znamená, že pokud vyberete hudbu, máte v horním menu vše, co se týká výhradně hudby a to včetně hudebních videí nebo rádia. Pokud vyberte TV Shows, vidíte v menu vše, co se týká seriálů. Autoři však nešli tak daleko, aby při přepnutí do iTunes Store automaticky zobrazili danou kategorii. To znamená, že je jedno zda se do iTunes Store přepnete ze sekce Music nebo Movies, stále uvidíte úvodní stránku iTunes Store.

itunes_11_design

Hlavní změnou co se jednotlivých sekcí týká a zejména pak hudební sekce Music je fakt, že vždy ovládáte celé album. Pokud na album jednou kliknete, otevřete jej a můžete zvolit jakoukoli písničku z daného alba nebo danou písničku upravovat dle možností v menu. Pokud však na album kliknete rovnou dvakrát, začne se rovnou přehrávat první písnička v daném albu a album se ani neotevře. Můžete tedy jednoduše spustit přehrávání celého alba, pouze pomocí jediného dvojkliku. Pokud navíc kliknete na album pravým tlačítkem, okamžitě upravujete veškeré funkce u celého alba. O jednotlivých funkcích v menu by se dalo psát jistě ještě několik řádků, snadnější však bude když si každý vyzkouší sám co lze s jednotlivou funkcí v menu které se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem dělat.

Zajímavostí je, že pokud rozkliknete dané album, zobrazí se pozadí pod názvem písniček ve stejné barvě, jakou tvoří okraj daného alba. Celkově tak ani nevnímáte v pravém okraji dané album, ale pouze obrazek, který jak vidíte například u Mariána Vargy, fotografie pouze vystupuje z černého, celistvého pozadí. Samozřejmě výsledek vypadá u některých obalů lépe, u některých hůřa, ovšem jedná se o velmi zajímavou a estetickou funkci.

varga_itunes_11

iTunes 11 jsou známkou toho, že se Apple rozhodl společně s hardwarem začít měnit také software. Proč by totiž měl mít iTunes stále funkci vypalování hudby, když bude nainstalován na Mac, který vůbec nemá mechaniku. Apple tak funkci jako je například vypalování nebo tvorba coveru pro vytisknutí na vypálené CD, kde šlo vtvořit například obal z několika coverů alb a tak podobně, z iTunes vynechal. Celkově v iTunes chybí mnoho funkcí, které předchozí verze nabízela, ovšem uživatele je využívali jen velmi zřídka.

Bohužel Apple na Macu stále využívá MenuBar poměrně těžkopádným způsobem a tak opět všichni budeme hledat Ekvalizér v menu View a po pár letech si začneme uvědomovat, že je stále v sekci Windows, protože se jedná o samostatné okno. MenuBar sice nemusíte vůbec používat a jak vědí uživatele Windows, není skutečně potřeba. Na druhou stranu do něj mohl Apple integrovat nové zajímavé funkce a ne pouze z něj smazat to, co již uživatele nepoužívali.

MiniPlayer
Takzvaný MiniPlayer neboli miniaturní verze iTunes je součástí přehrávače již velmi dlouhou dobu, na druhou stranu však nejen že nenabízela příliš možností, ale nehodila se k prostředí OS X příliš ani vzhledově. Designéři se sice snažili do aplikace zahrnout co největší množství funkcí, to však dopadlo tak, že iTunes MiniPlayer obsahoval velké množství tlačítek na malé ploše, ale každé tlačítko ve výsledku zvládalo pouze jedinou funkci, díky čemuž byl Miniplayer neefektivní. Nová verze MiniPlayeru v iTunes 11 nabízí poměrně radikální změnu, uhlazený vzhled a hlavně mnoho funkcí při zachování minimalistického designu. Kromě zobrazení daného alba, můžete snadno zobrazit všechny písničky v albu a procházet je pomocí jednoduchého menu, nemusíte tedy používat pouze tlačítka dopředu a zpět. Pokud se vám ani jedna z nabízených písniček nelíbí, stačí pomocí funkce vyhledávání vyhledat album nebo písničkou kterou chcete přehrávat a ta se automaticky okamžitě přidá do Miniplayeru bez toho, aniž byste museli otevřít knihovnu.

Během přehrávání je v MiniPlayeru standardně zobrazen Cover alba název písničky a interpreta včetně možností vyhledávání a zobrazení celého obsahu daného alba. Další možnosti tedy přechod stop, pauza nebo nově také AirPlay se zobrazí až poté, co na přehrávač najede kurzorem. Poměrně zajímavá je tkaé změna, kdy MiniPlayer již nevyvoláte stisknutím zeleného tlačítka, ale zcela nového tlačítka v pravém horním rohu iTunes 11. Kromě MiniPlayeru navíc iTunes 11 nabízí možnost zobrazení coveru alba, které slouží v podstatě jako miniplayer a po najetí na cover umožňuje provádět základní procházení daného alba.

miniplayer
itunes_11_miniplayer

*Porovnání MiniPlayer v iTunes 10.7 (vlevo) a iTunes 11 (vpravo)

Synchronizace iOS zařízení
Apple si začal uvědomovat, že lidé chtějí mít okamžitý přístup ke všem svým zařízením a tak pokud s iTunes synchronizujete iPhone, iPod nebo iPad, vidíte zařízení i bez toho, aniž byste byli nuceni zobrazit již zmíněný Sidebar. V pravém horním rohu se zobrazí všechny připojené zařízení u kterých navíc po rozkliknutí vidíte konečně také aktuální procentuální stav baterie, což je na první pohled malý ale pro uživatele iTunes obrovský krok kupředu. Pokud tedy čekáte až se iPhone nebo iPad nabíjí, nemusíte otevírat celou záložku s iPhonem, ale stačí pouze v iTunes kliknout v pravém horním rohu na dané zařízení a hned vidíte, z kolika procent je baterie nabita. Stejně tak vidíte také kolik místa ve vašem zařízení zbývá a zařízení můžete bezpečně odpojit od iTunes a od počítače.

Samostatné zobrazení iOS zařízení v iTunes je pak mnohem přehlednější a záložka Summary velmi přehledně ukazuje vše potřebné o vašem zařízení. Velmi šikovnou vlastností je také možnost zobrazit detailnější popis u jednotlivých sekcí paměti, která je zobrazena ve spodní části iTunes. Pokud tedy najedete kurzorem například na Photos, okamžitě se zobrazí kolik fotografií a kolik přesně místa v iOS zařízení zabírají.

iTunes_synch_11

Přehrávejte data přímo z iPadu, iPhonu nebo iPodu!
Velmi zajímavou položkou v menu jednotlivých zařízení iPod, iPad a iPhone v iTunes je nová položka On this iPad (iPod, iPhone), díky které můžete přímo z daného zařízení přehrávat videa, hudbu nebo seriály přímo v iTunes. Apple tak sice neumožnil, abyste zpětně přenášeli data z iOS zařízení do počítače, na druhou stranu však umožnil, abyste data z daného přehrávače, telefonu nebo tabletu mohli alespoň přehrávat. Zajímavostí je že se v záložce On this device nachází také položka Books. Knihy sice bohužel nové iTunes neumí otevřít, ale právě položka Books by mohla znamenat, že se se časem dočkáme možnosti číst iBooks na OS X. Bohužel ačkoli knihy z iBooks rovnou informují o tom, že je není možné na počítači otevřít, PDF sice o ničem neinformují, ale k jejich otevření také nedojde.

Navíc můžete například v sekci Music přehrávat nahrané audiozáznamy na diktafon ve vašem iOS zařízení a nemusíte tak složitě tyto soubory přenášet do samotné knihovny iTunes. Je škoda, že Apple neumožnil také prohlížení fotografií a nesjednotil tak celou synchronizaci iOS zařízení pouze na iTunes. Stále jsme totiž nuceni používat aplikaci Image Capture proto, abychom své fotografie dostali z iOS zařízení do počítače. Snad v budoucnu již nebude tato aplikace nutná a iTunes zvládne skutečně vše.

on_this_device

Resumé
Osobně mi přijde že Apple z iTunes smazal vše co nebylo potřebné a udělal v podstatě stejnou změnu jako v OS X 10.6 Snow Leopard, aby připravil iTunes na další novinky jako bude například čtení knih nebo synchronizace fotografií z iOS zařízení přímo do počítače. Na druhou stranu jsme se však zatím těchto novinek nedočkali. Ano, iTunes vypadají pro mnohé včetně mě skutečně lépe a nabízí některé drobnější změny, které jistě potěší. Obecně mám však dojem ,že se skutečně jedná pouze o první verzi nových iTunes, které přinesou kompletní správu veškerých multimédií v počítači. Co jsme třeba příliš nepochopil je fakt, že minimalistický Apple se rozhodl věnovat zhruba 120×120 pixelů v hlavním panelu iTunes vedle samotného přehrávače tlačítku Download, které slouží pro stažení nestaženého obsahu z iTunes Store a já osobně jsme jej použil asi jednou za život a to ještě k tomu omylem. iTunes 11 je rozhodně krásným odladěním iTunes, pročištěním zbytečných kódů a sjednocení vzhledu přehrávače v iOS zařízeních a na počítači. Mám však pocit, že je to pouze příprava na ty skutečně velké věci, které nás teprve čekají a jistě přijdou. Design je však skutečně vlemi líbivý a myslím si, že se musí líbit drtivé většině uživatelů.

Dnes nejčtenější

.