Zavřít reklamu

Společnost Apple současně s iPhone 5 představila světu také nový, menší konektor Lightning, který plně nahrazuje 30 pin konektor, jenž vydržel na trhu neuvěřitelných deset let, o čemž si můžete více přečíst v článku Je na čase se rozloučit s Apple 30pin dock konektorem. Mnoho z vás jistě napadlo, že se jedná o poměrně logický název a Apple tak kromě Thunderbolt konektoru, který v překladu znamená hrom, má také Lightning konektor, tedy v překladu blesk. Aby si však společnost Apple mohla vytvořit vlastní bouřku, musela nejprve získat práva na použití názvu Lightning.

Práva na tento název vlastní legendární a zřejmě také nejproslulejší společnost na světě specializující se na výrobu motocyklů a stylových doplňků zejména pro motorkáře. Již zřejmě tušíte, že není řeč o nikom jiném než o společnosti Harley-Davidson. Ta vlastní práva na použití názvu již několik let. Bohužel pro Apple však Harley-Davidson nevlastní název v souvislosti s výrobou motocyklů nebo něčeho co se týká motorek, ale název má registrovaný pro možnost použití ve kterémkoli odvětví. To znamená, že Harley-Davidson by v případě, kdy by se s Applem předem nedohodl, mohl požadovat stažení názvu nebo finanční náhradu za to, že Apple použil název Lightning.

Společnost Apple odkoupila název Lightning pro použití u elektronické součástky sloužící k propojení dvojice samostatně funkčních zařízení. To tedy zjednodušeně znamená, že zatím co Harley-Davidson může nadále používat název Lightning pro jakýkoli produkt kromě kabelu jenž Apple představil v letošním roce, Apple naopak může používat název pouze pro kabel sloužící k propojení zařízení s počítačem.

patent-lightning

*Zdroj: patentlyapple.com

Dnes nejčtenější

.