Zavřít reklamu

Na trhu je zhruba sto padesát milionů druhů takzvaných flashek neboli USB Flash disků, které slouží pro rychlé přenášení malých souborů. Největší výhodou USB Flash disků je fakt, že podporují plug-and-play, díky čemuž můžete flashku připojit téměř ke kterémukoli USB zařízení a načíst z ní data nebo naopak zapisovat. Recenzovat běžné USB Flash disky asi není příliš zajímavé a tak nám Kingston poslal něco unikátního. USH Flash Disk DataTraveler Locker+ G2 je jedna z nejbezpečnějších flash pamětí na trhu, která je kompatibilní jak s Windows tak i s OS X 10.5 a novějším. Pojďme se tedy podívat na USB Flash paměť, která spolehlivě ochrání vaše data hardwarovým šifrováním a heslem.

Design
USB Flash disk DataTraveler Locker+ G2 je celý vyrobený z leštěného hliníku, který ma o něco tmavší odstín, než produkty společnosti Apple. K Macu se však spolehlivě hodí a alespoň vidíte, že máte něco připojené v USB. Jediné co není z hliníku je malé políčku s modrým LED podsvícením, které indikuje stav disku. Celkově je zpracování opravdu na vysoké úrovni a paměť vypadá nejen stylově, ale na první pohled i kvalitně. S použitým materiálem jde ruku v ruce i váha a tak můžete rovnou zapomenout na plastové hračky v podobě flashek, které v ruce ani nevnímáte, Kingston DataTraveler opravdu něco váží, zhruba 5x víc než běžná plastová flashka. Když jsem v úvodu napsal, že Kingston použil leštěný kov, teď musím dodat že je opravdu hodně leštěný. Pokud po vás jde FBI, musíte počítat s tím, že k identifikaci vašich otisků na paměti nepotřebují žádný kufřík Forenzní antropologie, stačí běžný pohled a otisk můžete dokonale přečíst. Součástí balení je také poutko kterým můžete disk připnout například na klíče.

DataTraveler Locker+

Pssst, přísně tajné!
Hlavní rozdíl mezi Kingston DataTraveler Locker a běžnou flashkou spočívá v tom, že pokud připojíte Locker do USB, objeví se v OS X jako DVD na kterém je software pro Mac s názvem DTLplus, pomocí kterého při prvním připojení nastavíte heslo a při každém dalším připojení heslo zadáte. Aplikace je pouze malý luncher, s jehož pomocí zadáte heslo a následně se ve finderu objeví samotná flashka a její obsah. Co osobně považuji za nevýhodu je fakt, že DTLplus není možné nainstalovat do počítače a nastavit jej pro automatické spustění, ale vždy když disk připojíte, je nutné se k DTLplus proklikat přes finder a následně aplikaci spustit. Až poté co zadáte heslo, je možné zobrazit obsah samotné flashky. Jak celý proces připojení k počítači probíhá si můžete prohlédnout na videu níže. Samotné připojení je tedy jak sami vidíte poměrně nestandardní záležitostí, díky čemuž flashka rozhodně nepotěší někoho, kdo ji denně přiojuje k několika počítačům. Na flashce jsou dvě verze DTLplus, jedna pro Mac a druhá pro Windows, díky čemuž můžete připojit flashku kdykoli k jakémukoli počítači. Bohužel pokud ji připojíte například k PS3 nebo k domácímu kinu, přístup k datům nezískáte. Disk je tedy určen pouze k přenášení souborů z jednoho počítače do druhého.

Kromě hesla jsou data chráněna přímo na disku pomocí hardwarového šifrování, ke kterému dochází přímo při zápisu na disk. Je tedy nutné počítat s tím, že flashka nedosahuje zrovna rekordních rychlostí při zápisu a čtení dat. Na druhou stranu jsou vaše data chráněna opravdu velmi spolehlivě a upřímně, pokud nejste někdo kdo má v počítači opravdu velice cenně informace, které potřebuje uložit na flash disk a je pravděpodobné, že jej bude luštit skutečně velmi dobrý hacker, nemá se k datům šanci nikdo dostat. Samozřejmě pokud počítáte s tím, že vás navštíví Kevin Mitnick, raději si vše pamatujte a neukládejte nic nikam.

 • Čtení složky se šesti soubory o celkové velikosti 1,3GB = 67 vteřin (USB 2.0)
 • Zápis složky se šesti soubory o celkové velikosti 1,3GB = 93 vteřin (USB 2.0)

Resumé
Flashka je dle mého osobního názoru vhodná především na uložení opravdu citlivých dat, které sebou však zřejmě nepřenášíte každý den. Není tedy primárně určena ke každodennímu několikanásobnému připojování k počítačům a přenášení souborů, na to vám bohatě stačí jakákoli jiná, obyčejná USB paměť. Za cenu 150Kč u 4GB verze se však jedná o velmi zajímavý doplněk vaši kanceláře, na který můžete ukládat skutečně důležité nebo v některých případech až tajné dokumenty a soubory, které nechcete aby si mohl někdo přečíst. Pokud pak vyrazíte například do grafického studia pro PSD soubory k novému, tajnému projektu a víte že jdou po vás, rozhodně je neposílejte přes Skype a využijte právě Kingston DataTraveler Locker+ G2. Ačkoli výše uvedené věty zní možná až moc nadneseně, upřímně si skutečně myslím, že díky ceně 150Kč za 4GB verzi je DataTraveler něco, co můžete mít ve své kanceláři a používat pouze pro zálohování opravdu důležitých dokumentů.

Jediné co bych si dovolil vytknout je fakt, že není možné nainstalovat přiložený software přímo na disk vašeho počítače, tak jako je to například u WD Security, který funguje na zcela stejném principu jako DTLplus, jen s tím rozdílem, že si jej můžete nainstalovat přímo na počítač, čímž se urychlí proces připojování. Kdyby Kingston chtěl za tuto vychytávku v podobě hardwarového šifrování a ochrany heslem nějaké nadstandardní peníze, asi bych se na DataTraveler Locker G2 díval jinak, takto se mi však zdá, že si za cenu běžné plastové flashky můžete koupit kvalitně zpracovanou a vzhledově reprezentativní paměť, která navíc nabízí něco, co konkurenci chybí.

Hlavní vlastnosti

 • kapacita: 4GB, 8GB, 16GB, 32GB
 • rozhraní: USB 2.0 (kompatibilní s USB 3.0)
 • hardwarová enkrypce dat
 • po 10 neúspěšných pokusech o přístup se disk zformátuje a data zničí
 • pouze jedna zóna 100% chráněná heslem
 • rychlost čtení: až 10 MB/s
 • rychlost zápisu: až 5 MB/s
 • rozměry: 58 mm x 18,6 mm x 9,75 mm
 • odolné kovové provedení
 • očko pro připnutí na klíče, šňůrku, apod.
DataTraveler Locker+

Dnes nejčtenější

.