Zavřít reklamu

Minulý čtvrtek se mi podařilo ukořistit trochu času z přeplněného kalendáře Macieje Kocemby a Slawomira Sochoje, lidí, kteří stojí za vznikem Opera Mini, tedy prohlížeče pro iOS, který má být „dokonalou“ alternativou k primárnímu Safari. Ono krátké půlhodinové setkání v jedné z dejvických hospod se točilo především okolo jejich prohlížeče, ale také došlo i na pár vět ohledně nejnovějšího iPhone 5 a především iOS6. 

Maciej Kocemba je projektovým manažerem v Opera Software a jako takový tedy zodpovídá za vývoj prohlížeče. Od první vteřiny je jasné, že jde o člověka, který je na produkt, za jehož zády stojí, velmi pyšným, což také dokázala i krátká demonstrace prohlížeče a dokonce i následný stručný popis jeho vlastností a jeho výhod.

Hlavní výhodou je, že Opera Mini nefunguje jako klasický prohlížeč, který se při zadání webové adresy připojí na daný server. Opera se nejdříve připojí na její domovský server, který okamžitě danou stránku načte, upraví ji pro vaše zařízení a především uměle sníží rozlišení a kvalitu obrázků a až poté je obsah odeslán do vašeho prohlížeče. Díky této funkci, tak Opera svým uživatelém šetří drahocenná mobilní data a snaží se tak oddálit den, kde dovršíte svůj limit. Pokud se bojíte, že obrázky z webu ulpí na kvalitě, tak jsou vaše starosti zbytečné. Kvalita je sice snížená, ale takřka nepostřehnutelně, což mi dokázal Maciej následnou praktickou ukázkou jednoho bulvárního serveru. Další obrovskou výhodou je, že Opera si snaží vámi otevřené stránky uložit do paměti. V praxi to tedy vypadá tak, že při návratu na předchozí stránku je vše již načteno z poslední návštěvy a nedochází k dalšímu využívání našich dat. Bohužel primární Safari vše načítá znovu.

opera-mini

*Maciej Kocemba při čtení Letem světem Applem

„Není to tak dávno co jsem byl na dovolená a jak to již bývá zvykem hotelová Wi-Fi byla zcela přetížená. Já jsem si však díky Opeře pohodlně přečetl co jsem potřeboval, vyřídil e-maily a mohl v klidu odejít. Muž sedící vedle mne, který na svém iPadu používal Safari za celou dobu sotva otevřel několik webových stránek. Náš prohlížeč tedy šetří obrovským způsobem data, což si můžete i nyní ověřit v utilitě, kterou jsme do něj vestavěli.“ Odkazoval Maciej Kocemba na funkci Data Usage, kterou Opera používá.

„Další skvělou funkcí našeho prohlížeče je způsob jakým skrolujete. Safari načítá veškerý obsah, který se postupně zobrazuje na obrazovce. Opera nejdříve načte rozvržení stránky, poté text a až v konečné fázi samotné obrázky. Zobrazený obsah se postupně jakoby „vyjevuje“ což působí na uživatele mnohem přirozenějí než u Safari.“ Vysvětoval Kocemba další výhody. V tomhle mu musím dát za pravdu, nejde o příliš postřehnutelnou funkci, ale pokud otevřete web s velmi dlouhým textem a spoustou obrázku, výsledné skrolování působí mnohem přirozeněji a hlavně lépe než u Safari.

Dalším faktem na který jsou ve Finsku náležitě pyšní, je to, že jejich prohlížeč funguje na všech iOS zařízeních s minimálními výkonovými rozdíly. Důvodem je vysoká míra optimilizace pro samotná zařízení a také pro iOS. Na mou otázku zda je Opera tedy prakticky více optimalizovaná než samotné Safari mi oba vývojáří svorně  a s úsměvem odpověděli „Prakticky ano!“

*Maciej Kocemba

A jak probíhál vývoj na nejnovější iPhone 5 a iOS 6? Slový Kocemby s iPhonem 5 problém nebyl. „Důvodem tomu je fakt, že Opera Mini již existuje na spousty zařízení s různými rozlišeními obrazovek a proto úprava pro iPhone 5 byla skoro bez problémů. Problémem však byl poslední iOS 6, který je mnohem složitější pro samotné vývojaře co se programování týče. Navíc obsahuje spoustu chyb, které doposud nebyly odstraněny. Uživatelé je nepostřehnou jelikož jsou hluboko v samotném systému, ale nám to způsobuje spousty problémů. Podobně na tom byly i samotné beta verze. V první betě se objevilo několik chyb, které beta 2 opravila, ale bohužel přinesla nové chyby. V betě 3 se však objevily znovu chyby z první bety.“ Popisoval Kocemba problémy s novým iOS. Dle jeho slov navíc nová verze nepřináší tolik rozdílů a vylepšení jako například iOS 5. Samozřejmě se nezapomněl zmínit o nových mapách, které jsou hlavním důvodem proč jeho iPhone 4S stále běží na iOS 5.

A kam bude směřovat budoucí vývoj prohlížeče? „Vždy se snažíme přinášet našim uživatelům nové funkce a především vylepšovat celkový user experience s naší aplikací. Poslední verze například přináší podporu iPhone 5. Bohužel bližší detaily o budoucím vývoji vám samozřejmě sdělit nemůžu.“ Uzavřel Kocemba společné půlhodinové setkání po své konferenci v pražském ČVUT.

Dnes nejčtenější

.