Zavřít reklamu

Nyní se soudním výrokem za zády, bude pro Apple logickým krokem požádat soud o zablokování prodeje produktů, které byly označeny jako produkty, jenž kopírují Apple nebo porušují jeho patenty. Bývalý právní zástupce společnosti Apple Nilay Patel, spekuluje o důsledcích rozsudku. Patel samozřejmě očekává, že Apple požádá o předběžný zákaz prodeje a propagace výrobků Samsungu na území USA nebo minimálně Kalifornie. V dlouhodobém horizontu však očekává to stejné co naše redakce, tedy že výrobci začnou provádět viditelné změny jak v uživatelském rozhraní, tak i ve vzhledu samotných produktů. Ostatní výrobci se podle nás začnou věnovat inovativnímu přístupu, který dosud chyběl. Apple v roce 2007 v podstatě vymyslel a vyrobil první multi-dotykový telefon, který skutečně uchvátil svět. Zdá se vám však normální, že za pět let vývoje, nedokázal žádný výrobce přijít s ničím inovativním? Po pěti letech vývoje, pokud počítáme vývoj pouze od chvíle kdy přišel první iPhone, stále všichni výrobci používají pro přiblížení obrazu gesto roztažení prstů, stejně tak, jako dvojitý dotek. Právě soudní rozhodnutí na americké půdě, která je pro většinu výrobců tím nejdůležitějším trhem, bude zřejmě znamenat zcela nový přístup vývojářů a výrobců při designování operačních systémů a vzhledu zařízení.

Nemá smysl se zamýšlet nad tím, zda soud v USA rozhodl ve sporu společnosti která pochází z USA, platí jedny z nejvyšších daní v USA a je pro většinu Američanů příkladem amerického snu, kdy se lze z garáže dostat až na „vrchol světa“, spravedlivě. Proto abychom mohli verdikt posuzovat, bychom zřejmě museli znát mnoho detailů, které se k novinářům zkrátka nedostali. Museli bychom znát přesné vyznění zákonů v USA být jedněmi z nejlepších právníků na světě. Soudní spor nás tedy jako spotřebitele zřejmě nemusí zajímat a nad jeho spravedlností si každý musí udělat názor sám, ovšem v případě Čechů a Slováků, zvyklých na naše soudy, to bude možná problém.

Soudní spor však nevnímáme jako brzdu pro vývoj, ale naopak jako nakopnutí výrobců, aby se pustili do vývoje vlastních novinek, inovací a technologií. Zřejmě se nedočkáme novinek v příštích dnech, ale již v příštím roce by výrobci mohli začít nabízet inovativní produkty, inovativní pohled na technologie a přinést něco, co dá zákazníkům možnost skutečného výběru. Současný výběr v některých případech totiž skutečně vypadá tak, že si uživatel při koupi vybere logo výrobce, barvu ikon a materiál ze kterého je produkt vyroben.

Například Windows Phone nabídl inovativní design a ve spojení s Nokií dokázal zákazníky Applu upoutat natolik, že mnoho lidí přemýšlelo, zda nepřejít z iPhone právě na Lumii. Samsung Galaxy S III nabídl nové technologie a zákazníci s iPhonem v ruce vyrazili do obchodů osahat si nový telefon. Výrobci tak již sami přicházejí na to, že lidé nechtějí jiné logo, ale jiný produkt. Soudní spor ve kterém bylo rozhodnuto v prospěch Applu by tedy měl zajistit, že takových S III a Lumií bude mnohem a mnohem více a zákazník si bude mít skutečně z čeho vybírat.

Související články

Dnes nejčtenější