Zavřít reklamu

Poslednou dobou je čím ďalej tým viac vidieť, ako sa užívatelia pôvodných počítačov spoločnosti Apple sťažujú na znižujúcu sa kvalitu nových produktov. Nechceme polemizovať nad tým, aké kvalitné sú súčasné produkty, avšak redakčné stanovisko je také, že sa kvalita naozaj znižuje. K najnovším redakčným Macbookom po letnom upratovaní pribudol jeden starec, ktorý aj napriek svojmu veku stále dokazuje svoju vytrvalosť a chuť do práce. Poďme sa teda pozrieť na to, aký bol Powerbook z roku 1997.

Hardware
Powerbook 3400c zažil najväčší boom uprostred roku 1997, kedy bol dodávaný s predinštalovaným Mac OS 7.6. O beh počítaču sa staral 180MHz PowerPC procesor, 32MB RAM a na úložisko sme využívali vstavaný 1.3GB pevný disk. 12-palcová obrazovka Powerbooku disponovuje rozlíšením 800×600 pixelov, podporovuje vyše 30 000 farieb a spoločnosť jej robia dva reproduktory po bokoch zariadenia. Na ľavom boku zariadenia nájdeme jacky na audio a mikrofón a port na prídavné karty, vedľa ktorého je nenápadne ukrytý PS/2 port. Na zadnej strane sa stretneme s nabíjačkou, Reset tlačítkom, infračerveným senzorom a portami VGA, Ethernet a historickým HDI-30 a Printer/Modem portom. Pravý bok by sa dal nazvať modifikovateľným. Nájdeme tu totiž vyberateľnú batériu a CD mechaniku, na ktorej miesto je následne možné vložiť disketovú mechaniku, obsiahnutú v balení. Rozmery tohto laptopu sú na dnešné pomery enormné – Powerbook má len v najtenšom bode výšku 3 DVD obalov položených na sebe. A to nepočítam voliteľné nožičky na zadnej strane zariadenia.

powerbook-3400c vs. iPad

*15 let vývoje může vypadat i takto, iPad 1. generace versus PowerBook 3400c

Batéria
Keď som spomenul batériu, ani vo sne ma nenapadlo, že napriek svojmu obrovskému vôbec bude fungovať. Predstavte si, že zavriete svoj Macbook do skrine a nevyberiete ho odtiaľ 15 rokov bez jediného nabitia. A vedeli by ste si predstaviť Váš výraz, keby ste ho po tak dlhom čase zapli a zistili, že batéria funguje? Moje oči našťastie ostali v jamkách, vďaka čomu som bol schopný zapojiť Powerbook do nabíjačky, nechal ho plne nabiť a následne stav batérie vyskúšať. Batéria, ktorá podľa internetových špecifikácii vydrží 2-4 hodiny, po 15 rokoch vydržala s najvyšším jasom a maximálnou podporou farieb až 2 hodiny a 25 minút! Na dnešné pomery sa teda jedná o veľmi trvácnu batériu, akú v dnešných notebookoch, žiaľ, asi už neuvidíme.

powerbook-3400c-battery

*Baterie, která po 15 letech nepoužívání vydrží pohánět notebook dvě hodiny, je v dnešní době nemyslitelnou záležitostí.

Software
Náš Powerbook beží na systéme Mac OS 9, ktorý je zároveň poslednou podporovanou verziou systému. Predávaný však bol s verziou systému 7.6, ktorá bola revolučnou v prípade počítačov Apple. Bola to totiž Tá verzia, ktorá priniesla do sveta Applu farby, QuickTime 2.0 a taktiež podporu Shockwave, dnes známy ako Flash. Systém využíva klasické rozhranie Finderu s prvkami pôvodného Mac OS, z čias pred NeXTSTEP. Lišta rýchlych nastavení je dostupná v dolnej časti obrazovky, kde sa ale bije so zoznamom práve spustených aplikácii. Dock tu nehľadajte, využíva sa tu totiž plocha, podobná tej na Windows. Po otvorení akejkoľvek aplikácie sa jej možnosti pripnú na vrchnú časť obrazovky, zatiaľ čo primárne okno môžete presúvať po obrazovke. Je tu aj možnosť zväčšeného okna, Full-Screenu avšak nie.

powerbook-porty

*Dokážete pojmenovat dva porty vedle VGA?

Ponuka aplikácii a ďalších súborov je dostupná v logu Apple, berúc tak na seba podobu klasického Start Menu, aké možno pozná mnoho užívateľov Windows. Na našom notebooku je okrem systémových programov nainštalovaný aj Office 98 Macinosh Edition, ktorý v sebe obsahuje programy Powerpoint, Word, Excel, e-mailový klient Entourage a prakticky v tej dobe nevyhnutný Internet Explorer. Kým pracovné programy sú funkčné, po zadaní adresy v Internet Explorer zamrzne celé zariadenie, pričom ostáva jedine tvrdé vypnutie pomocou vybrania batérie a nabíjačky. Po pripojení nabíjačky sa však Mac automaticky zapne, skontroluje pevný disk a nakoniec načíta systém.

lsa-powerbook-3400c

powerbook

Na záver celého článku by som si dovolil pripomenúť, že grafické prostredie systému je celkom komplexne upraviteľné, čomu nasvedčuje aj možnosť zmeniť jeho farby – od plnej podpory (32 768) až po klasické čiernobiele, známe z Apple II a starších verzii systému Mac OS. Za úspech tohoto laptopu však treba považovať jeho batériu, ktorá aj napriek úctyhodnému veku dokáže pracovať na plné nabitie vyše dve hodiny. Len pre porovnanie, batéria môjho HP na túto kapacitu klesla po takmer roku používania. Otázkou preto ostáva – Prečo sa batérie dočkali takéhoto osudu?

powerbook-3400c

Související články

Dnes nejčtenější