Zavřít reklamu

Canon představil začátkem letošního roku novinku v oblasti mobilních skenerů, model Canon imageFORMULA P-215, který se může chlubit přívlastkem nejrychlejší kompaktní server na světě. Není se také čemu divit, když tento drobek napájený pouze pomocí USB portu, dokáže za minutu naskenovat až patnáct stran a to dokonce z obou stran při jednom průjezdu skenerem. Podavač na 20 listů pak usnadní život zejména těm, kteří chtějí skenovat vícestránkové dokumenty. Skener je samozřejmě plně kompatibilní s Mac OS X a sám Canon jej popisuje jako ideální řešení pro profesionální uživatele, kteří potřebují skenovat mimo pohodlí své pracovny. Pojďme se podívat na recenzi kompaktního skeneru z dílny společnosti Canon, který se chlubí skvělými parametry, ale také pár vychytávkami, jenž potěší každého uživatele.

Na první pohled se hodí k Macu
Časy obrovských a nemotorných skenerů, které zabraly plochu celého pracovního stolu jsou dávno pryč. Stejně jako se skenery postupem času zmenšovaly, měnil se také jejich design. imageFORMULA P215 je velmi elegantní pomocník, který je tvořen z plastu a kovu, jenž najdeme ve spodní části skeneru. Navzdory tomu, že se jedná o zařízení, které se rozkládá, musí být také dost pevné na to, aby zvládlo přenášení z místa na místo, v ne vždy pohodlném batohu, kufru nebo tašce. Přesně to také P-215 splňuje a jeho tělo je nejen pevné, ale také elegantní. Černo stříbrné provedení se hodí k designu Apple i navzdory tomu, že stříbrný plast na skeneru má jiný odstín než hliník u počítačů Mac. Zpracování je tedy skutečně pevné a je zřejmé, že ani při častém cestování se skener hned tak nepoškodí. Co trochu zamrzí vzhledem k ceně je fakt, že ke skeneru není dodáván žádný textilní pytlík, ve kterém by jej bylo bezpečné přenášet. Je škoda, že takovou drobnost Canon ke skeneru, který je přímo určen k přenášení nepřibalil.

V balení najdeme dvojici CD, z nichž jedno obsahuje software pro OS X a to včetně ovladačů a aplikací PageManager, BizCard a Capture OnTouch. Druhé CD pak obsahuje software ABBYY FineReader 9.0 a to ve verzi pro windows i pro Mac s tím, že tento software se samostatně prodává za cenu 2199Kč. Jako majitel skeneru P-215 jej však získáte zdarma a my se na něj podrobně podíváme v jednom z příštích článků. Kromě software a příručky, která již tradičně není v češtině ani slovenštině najdeme v balení také dvojici USB kabelů. Jedná se o USB 3.0 a zatím co USB s koncovkou microUSB na konci slouží k přenosu dat, druhé je potřebné pro napájení skeneru. Ten se totiž nenapájí jinak než z USB portu, což vyžaduje obsazení dvojice USB portů. Pro uživatele počítačů MacBook to může znamenat vzhledem k tomu, že mají k dispozici pouze dvojici portů menší komplikaci, ovšem z důvodu omezení napájení portů to není chyba výrobce, jiné řešení se zkrátka nenabízí.

p-215
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

*Ukázka naskenované fotografie

Vychytávky, které potěší
Jak již bylo zmíněno v úvodu, je skener kromě své velikosti výjimečný zejména rychlostí. zásobník, který snadno otevřete nabízí pozice pro různé formáty papíru. Do zásobníku se vejde 20 listů papíru, fotografií nebo například vizitek. Zajímavostí je možnost spustit pomocí hardwarového tlačítka takzvaný AutoStart. Díky této funkci začne skener skenovat okamžitě poté, co do zásobníku vložíte papír. V momentě kdy se rozhodnete skenovat, je nejsnadnější možností spustit aplikaci CaptureOnTouch, která automaticky rozpozná připojený skener a pomocí zcela jednoduchých voleb jej můžete začít okamžitě používat. V podstatě naskenování dokumentu s připojeným skenerem je otázkou dvou kliknutí myší. Prvním kliknutím spustíte aplikaci a druhým pak zvolíte možnost scan, čímž se začne skenovat. P-215 automaticky rozpozná, zda je stránka potištěna/popsána z obou stran nebo pouze z jedné. V případě, že je strana pokryta obrázky nebo texty z obou stran, dojde během jediného projetí papíru skenerem k naskenování obou stran. Pokud skener druhou stranu zhodnotí jako prázdnou, automaticky ji neskenuje a na obrazovce se zobrazí pouze přední strana. Díky dvojici snímačů nemusíte absolutně řešit, jakou stranou vkládáte papír do skeneru, zkrátka jej nějak vložíte do skeneru a vždy se zobrazí na displeji vašeho počítače.

Další zajímavou vychytávkou je přihrádka na skenování vizitek. Vizitky se do skeneru vkládají zepředu, tedy z opačné strany než běžné papíry. Samozřejmě je možné i vizitky skenovat běžným způsobem, je to však zbytečné. Po vložení přední stranou je vizitka kompletně zasunuta do skeneru a opět přední stranou vyjede ven. Skenování vizitek by tak mělo být přesnější a kvalitnější, než u běžných skenerů. Tato funkce totiž automaticky naskenuje vizitku v nejvyšším možném rozlišení bez toho, aniž by došlo k jejímu ohnutí. Nejen že tak získáte kvalitní sken vizitky, ale zároveň nedojde k jejímu poškození. Na skenu níže můžete vidět naskenovanou vizitku Letem světem Applem s jejímž tiskem si neporadila ani většina běžných tiskáren pro tisk vizitek. Problém je totiž ve velikosti písma a černé barvě, která jej obklopuje. Skener přesto naskenoval tiskárnu poměrně čitelně. Ještě upozorním, že vzor vpravo má 95% černou barvu, zatím co skenovaná vizitka má skutečně 100% černou barvu, rozdíl v černé tedy v reálu není, ale je vidět pouze proto, že se jedná o vzor s jiným odstínem černé, než který je použitý na skutečné vizitce.

Zajímavostí, kterou mnoho skenerů nenabízí a v oblasti kompaktních neboli přenosných skenerů se pak jedná o naprostý unikát, je možnost skenování embosovaných karet. Zkrátka stačí zezadu vložit do skeneru embosovanou kartu, jejíž ohyb není možný a tak ji nelze scanovat běžným způsobem a následně opět zvolit možnost scan. Karta je naskenována a je možné ji archivovat, což se hodí zejména při platbách přes internet, kdy si asi málo kdo z nás pamatuje celé číslo své embosované karty a musí tak vždy do peněženky, aby zaplatil nějaký ten internetový nákup. Pokud kartu naskenujete, odpadá tato nutnost a práce na počítači je opět o něco příjemnější.

Kvalita naskenovaných dokumentů je skutečně vynikající a skener si poradí i s velmi náročnými prvky, jako je již zmíněná bílá barva obklopená černou a tak podobně. U některých fotografií se mi zdá, že má skener snahu fotografie skenovat s tmavým nádechem. Když jsme skenoval několik dokumentů nebyl s tím problém, jakmile jsme však zkoušel fotografie, u některých se tato vlastnost projevila. Naskenovaná fotografie, která je celkově tmavší pak na displeji chytá nádech do červena a je výrazně tmavší než její fyzický originál. U většiny fotografií to není problém, ovšem pokud máte již tak dost tmavou fotku, na displeji počítače bude ještě tmavší, což v některých případech znamená, že neuvidíte některé tmavé detaily, ale zobrazí se na místo nich černá.

Resumé
Skener je skutečně velmi kompaktních rozměrů a i v případě že s ním zrovna nebudete na cestách, stane se estetickým doplňkem vašeho stolu, kde zaujme důstojné místo vedle počítače z rodiny Apple. Skener je skutečně velmi rychlý, pohodlný a jeho používání zvládne opravdu každý uživatel. Společně s přiloženými aplikacemi se jedná o kompletní řešení pro skenování, správu a zálohování dokumentů, včetně vizitek a fotografií. Vzhledem k ceně sahající k 7000Kč včetně DPH, se jedná o skener, který se skutečně ocitne spíše v rukou profesionálů, než běžných uživatelů. Na druhou stranu v sobě však zařízení kombinuje oboustranný přenosný skener a skener vizitek, který samostatně stojí běžně kolem 3000kč. Skenování embosovaných karet mimo domov pak jistě také potěší. Pokud si obhájíte cenu kterou jste ochotni za skener utratit, jedná se jistě o zajímavou volbu, ovšem skutečně záleží na tom, zda jej potřebujete.

LsA-racing-team
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín
LsA-Racing
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Technické parametry
Níže uvedené technické parametry jsou oficiální parametry poskytované výrobcem, tedy společností Canon, informace v této podobě naleznete na alza.cz, odkud jsou také použity.

Technologie skenování
Senzor CMOS CIS

Zdroj světla
RGB LED

Optické rozlišení
až 600 dpi

Čtení stran

Přední/zadní/oboustranná

Rychlost snímání
Černobíle (200 / 300 dpi): při použití USB 3.0 15 str./min / 30 obr./min; při použití USB 2.0: 12 str./min / 14 obr./min
Barevně (200 dpi): při použití USB 3.0 10 str./min / 20 obr./min; při použití USB 2.0 10 str./min / 10 obr./min
Barevně (300 dpi): při použití USB 3.0 6 str./min / 12 obr./min; při použití USB 2.0 6 str./min / 6 obr./min

Doporučené denní zatížení
cca 500 stran/den

Kompatibilní dokumenty
Šířka: 50,8–216 mm
Výška: 70–356 mm
Tloušťka: 52 – 128 g/m2 (0,06–0,15 mm)
Dlouhý dokument: až 1 000 mm
Skenování karet: 54 x 86 x 1,4 mm (podpora skenování embosovaných karet)
Oddělování papíru Metoda – separační podložka

Podavač dokumentů
Kapacita podavače: 20 listů

Funkce:
Automatická detekce velikosti stránky, sklon, trojrozměrná korekce barev, vypuštění barev (RGB), automatická detekce barev, korekce stínů, vylepšování textu, MultiStream, přednastavená křivka gama, skenovací panel, skenování náhledu, otáčení obrazu, vynechání prázdné stránky, výběr strany skenovaného dokumentu, nastavení oblasti skenování, orientace textu, nepřetržité skenování, zvýraznění hran, potlačení moaré, ochrana před prosvítáním zadní strany / odstranění pozadí, úprava kontrastu, posunutí barev, vyhlazení pozadí, oříznutí stínu, automatické nastavení rozlišení

Spotřeba:
Pouze kabel USB: 2,5 W (USB 2.0), 4,5 W (USB 3.0)
Kabel USB a napájecí kabel USB: 5,0 W (USB 2.0), 7,0 W (USB 3.0)
Režim spánku: 1,5 W
Vypnuté napájení: 0,1 W

Rozhraní:
USB 3.0/ USB 2.0

Rozměry:
Zavřený zásobník: 285 x 95 x 40 mm
Otevřený zásobník: 285 x 257 x 202 mm

Související články

Dnes nejčtenější