Zavřít reklamu

V současné době mnoho z nás míří blíže, či dále za hranice naší republiky. To sebou nemusí přinášet pouze žádaný odpočinek a klid na dovolené, ale také nemilé rozbalení dopisu s vyúčtováním od operátora za dané období, během které jste byli mimo republiku. Mnoho nezkušených uživatelů se často setká s vysokým účtem za zahraniční data, která mohou být v některých krajinách účtována až částkou 10€ za 1Mb a přitom si nejsou vědomi toho, že by za celou dovolenou spustili prohlížeč Safari, aplikaci YouTube nebo například iTunes App Store. Problém je v tom, že někteří uživatelé netuší, co vše se k internetu připojuje.

Mnoho aplikací, včetně například fotoaparátu používá připojení k internetu. Některé jako již zmíněný fotoaparát pro určení polohy, která je určena mnohonásobně rychleji než pomocí GPS, některé aplikace pak k přístupu k datům. Apple iPhone je vybaven takzvanou asistovanou GPS, to znamená, že pokud je uživatel připojen k internetu a spustí například aplikaci mapy nebo navigační aplikaci, iPhone nejdříve zjistí přibližnou polohu pomocí internetu a následně hledá satelit, který se nad danou pozicí nachází. Výhoda asistované GPS je v tom, že její připojení může být mnohonásobně rychlejší než při běžných GPS. Problém je však v tom, že i samotná GPS navigace může, pokud ji to dovolíte, používat přístup k internetu.

Předchozí odstavec měl upozornit na to, že pokud cestujete do zahraničí a máte zapnuté datové přenosy, nemůžete si být ani v případě toho, že iPhone nebudete používat na nic jiného než na focení, jistí že nebudete platit extrémní paušál za přenesená data v zahraničí. Apple samozřejmě chce své zákazníky před takovým problémem chránit a proto nabízí možnost, jak vypnout roamingové mobilní data. To můžete udělat jak u iPhone tak i u iPadu 3G. Stačí postupovat následovně.

Otevřete ve svém iPhone nebo iPad 3G Nastavení – Obecné – Síť. Následně pokud máte zapnuté Mobilní data, vypněte funkci Datový roaming. Tato funkce ručí za to, že v momentě kdy se připojíte do sítě jakéhokoli zahraničního operátora, jsou veškeré datové přenosy vypnuty a nehrozí, že za ně budete platit. Tato funkce je výhodná zejména pokud často cestujete a využívají i mnoho lidí, kteří žijí v pohraničních oblastech a stává se jim, že se telefon omylem připojí do sítě operátora sousedního státu. Apple tuto funkci automaticky nastavil jako vypnutou, to znamená, že nemůžete používat v zahraničí mobilní data. Většina uživatelů tedy pouze zkontroluje, zda je funkce skutečně vypnuta. Pokud byste ji aktivovali, znamená to, že můžete v zahraničí používat datové přenosy. Pokud chcete v zahraničí internet přes GSM síť operátora vypnout, je správné nastavení to, jenž je uvedeno na obrázku níže.

Funkce funguje spolehlivě, pro klid v duši však můžete při cestě na dovolenou vypnout datové přenosy úplně. Stačí opět zvolit Nastavení – Obecné – Síť a vypnout položku Mobilní data. Datové přenosy jsou tak vypnuty úplně a je jedno kde se nacházíte.

IMG_2662
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější