Zavřít reklamu

Apple iPhone 5, neboli iPhone 6. generace přinese opravdu výrazný nárůst rychlosti. Je jedno zda se bavíme o rychlosti samotného zařízení nebo připojení k internetu, v obou směrech se dočkáme výrazného nárůstu výkonu. Uvádět, že Galaxy S III je v podstatě prototyp nového iPhone by byla hloupost, ovšem na druhou stranu jeho hardware a vychytávky kterými disponuje a o kterých si můžete přečíst přímo zde, budou jistě velkou inspirací pro Apple. Aby nedošlo k vražedné diskusi pod článkem, neříkáme že Apple jakýmkoli způsobem okopíruje Galaxy S III, ale říkáme, že Apple po stránce hardware v podstatě nemá možnost nabídnout nižší výkon než kterým disponuje Galaxy S III, jenž pochází od Samsungu, tedy od dodavatele procesorů pro iPhone.

Čip s 32nm technologií
Brian Caulfield, analytik magazínu Forbes a jeden z klíčových redaktorů tohoto prestižního magazínu se podrobně zaměřil na to, co může Apple v iPhone 5 použít a proč to udělá. Pro Apple bylo vyčkání s novým modelem velice chytré, v minulém roce totiž zkrátka neměl nový iPhone co výrazného přinést a Apple použil nejvýkonnější procesor, který byl s ohledem na velikost přístroje Samsung schopen vyrobit. Dnes je však již situace zcela jiná a Samsung má k dispozici čip Exynos, který obsahuje čtyři jádra a vyrábí se pomocí 32 nanometrové technologie. Důvod proč Apple v případě 5. generace svého mobilního telefonu představil „pouze“ iPhone 4s byl právě mobilní procesor Apple A5, který byl v dané době jediným procesorem, jenž byl Samsung schopný vyrobit a vešel se do iPhone.

Apple podle Briana skutečně s velkou pravděpodobností použije čip Samsung Exynos s 32 nanometrovou technologií výroby. Právě 32 nm technologie zaručí nejen výrazný nárůst výkonu, ale především zcela jiný poměr mezi výkonem a spotřebou, než který nabízí Apple A5 procesor. I kdyby Apple využil procesor jiného výrobce než je Samsung, v každém případě by podle Briana využil technologie, která bude menší než 45nanometrů, pomocí které se vyrábí současné čipy pro iPhone, iPad a iPod touch. To povede k zvýšení výkonu a zejména k lepšímu poměru mezi výkonem a spotřebou.

4G LTE s 28nm technologií
Když Apple přinesl v iPad 3. generace podporu 4G LTE sítí, byla tato novinka vykoupena nižší výdrží baterie. V době kdy přišel Apple iPad 3 na trh byla jediná možnost jak tabletu zajistit podporu 3G i 4G LTE síti, umístit do jeho těla dva samostatné modemy. Jeden modem dokázal přijímat 3G síť, EDGE, GPRS a druhý modem zajišťoval připojení k 4G LTE síti. V době příchodu iPad 3. generace totiž neexistoval modem, který by dokázal kombinovat příjem signálu z obou sítí. Nyní již však není potřeba ztrácet výdrž baterie, Samsung Galaxy S III totiž jako jeden z prvních telefonů nabízí čip Snapdragon MDM9615 z dílny Qualcomm, který dokáže kombinovat obě připojení. Nový čip Snapdragon se navíc vyrábí 28nm technologií, což vede k dalšímu snížení spotřeby. Čip Qualcomm Snapdragon je samozřejmě k dispozici také pro Apple, který nemá důvod jej v novém iPhone 5 nepoužít.

Jak bude nový iPhone 5 vypadat vám dnes ještě říct neumíme, že bude zatraceně rychlý a bude mít větší výdrž baterie nebo budou minimálně jeho hlavní součásti energeticky úspornější než ty u iPhone 4S však již víme se stoprocentní jistotou. Výše uvedené technologie totiž Apple použije, neexistuje totiž žádný důvod proč by to neměl udělat. Jedná se o dostupné a v současné době nejlepší technologie, jak vyrobit výkonný, cenově dostupný a energeticky nenáročný mobilní telefon. Nový čip v kombinaci se čtyř jádrovým procesorem zajistí nejen rychlost samotného telefonu, ale také jeho rychlost při připojení k síti internet.

Související články


Související články

Dnes nejčtenější