Zavřít reklamu

Píšeme roky o Apple, používáme výhradně Apple a pořád posloucháme, že někdo je lepší. Už nás přestaly bavit neskutečně dlouhé diskuse o tom, zda je lepší Windows Phone, iOS nebo Android a tak jsme řekli ať se předvedou. Na souboj s iPhone jsme vyzvali Nokii a Samsung. Obě společnosti samozřejmě okamžitě souhlasily a poskytly nám své vlajkové lodě. Vedle sebe se tak postavil iPhone 4S, Nokia Lumia 800 a Samsung Galaxy SIII. V Nokii se na test všichni těšili a když mi produktový manažer Nokia pro Slovenskou republiku předával novou Lumii 800, nemohl jsem jinak, než začít souboj pěkně zostra. Jeho věta o tom, že Micro-SIM kartu již z Lumie nevytáhnu byla jasnou výzvou! Diskuse Apple versus Microsoft tu byly v době, kdy Samsung vyráběl mikrovlnné trouby a Lary Page používal Nokii 3310. Pojďme tedy na to a podívejme se na zoubek Nokii Lumia 800. Hned na úvod podotýkám, že se nejedná o klasickou recenzi telefonu, ale o porovnání jednotlivých platforem a vlajkových lodí tří společností, které spolu soupeří o trůn.

Na úvod se sluší představit soupeře operačního systému iOS a iPhone 4S. Kompletní recenzi iPhone 4S si můžete přečíst přímo zde, nyní je tedy čas pro soupeře v druhém rohu ringu. Nokia Lumia 800 disponuje operačním systémem Windows Phone 7.5 Mango, který pohání jedno jádrový procesor o frekvenci 1.4Ghz, 512MB Ram a 16GB paměti, kterou není možné rozšířit jinak, než cloudovou službou. Displej o úhlopříčce 3,7″ nabízí rozlišení 480×800 pixelů s technologii AMOLED, kterou dále zdokonaluje technologie ClearBlack, starající se o již zmíněnou černou barvu. Telefon dále nabízí všechny dnes běžné senzory, fotoaparát s rozlišením 8Mpix a možností nahrávat HD Videa, tedy videa s rozlišením 720p.

Po přečtení mnoha diskusí jsem zjistil, že pokud někdo váhá nad výměnou svého iPhone za jiný telefon, většinou se dívá právě po Nokii Lumia 800. Nokia Lumii postavila kompletně na operačním systému Microsoft Windows Phone 7.5 Mango. V příštích čtrnácti dnech pak Lumii čeká jeden z posledních velkých updatů před příchodem Windows Phone 8, dostane totiž Windows Phone Tango, který by měl přinést několik novinek a vylepšení. Microsoft neříká uživatelskému rozhraní Windows Phone 7.5 Metro jen tak pro nic za nic. Společnost se při vývoji uživatelského rozhraní inspirovala dlouhodobým výzkumem, během kterého si za vzor vzala právě orientaci v Metru. Desítky tisíc lidí se musí metrem každý den dostat z bodu A na bod B a během této doby potřebují zajistit co nejsnadnější a nejpřehlednější orientaci. Z principu metra tedy vychází také operační systém Microsoft Windows Phone 7.5. Již zde je vidět zcela jiný pohled na věc mezi Microsoftem a Applem. Zatím co Steve Jobs vždy došel s tím, že vám řekl co je pro vás nejlepší a co se vám zkrátka má a bude líbit, Microsoft udělal rozsáhlý výzkum proto, aby zjistil co lidé chtějí.

Nokia-Lumia-800

První dojem
Pokud se vám zdá, že iOS nabízí málo možností personifikace nebo nastavení, je stále roky před Windows Phone 7.5. Když si začnete s telefonem poprvé hrát, po několika desítkách minut zjistíte, že je toho v něm nějak málo. Poté co jsem chtěl upravit jas displeje a místo klasického posuvníku určujícího jas se objevily tři možnosti, střední, nízký a vysoký, začal jsem pátrat co vše se dá nastavit a změnit. Pátrání nezabralo moc čas, Windows Phone 7.5 toho totiž příliš na změnu a nastavení nenabízí. Nesetkáte se zde s žádným oznamovacím centrem, nenarazíte na možnost vytvořit složky nebo něco podobného. Telefon tedy vypadá na první pohled z mého subjektivního pohledu opravdu skvěle, ovšem musíte se smířit s tím, že tak jak vypadá, také vypadat bude. Nakonec si tak začnete říkat, jestli vlastně například absence nastavení pozadí není právě kvůli tomu, aby Nokia mohla prezentovat svoji skvělou černou. V podstatě kromě vyzvánění, barvy kostiček a pozadí pro uzamčenou obrazovku si toho na Nokii příliš nepersonifikujete. Pokud se tedy díváte po jiném telefonu než je iPhone právě kvůli tomu, že iPhone nabízí příliš uzamknutý operační systém iOS, Nokia pro vás nebude tím pravým východiskem jak se tohoto pocitu zbavit.

Uživatelské rozhraní
Jak jsem uvedl v úvodu, Windows Phone 7.5 se inspiroval metrem a měl by nabízet to nejpohodlnější a nejpřehlednější uživatelské rozhraní, které si lidé mohou jen přát. Na to že jsem výjimka jsem si zvykl, ne jinak tomu tedy je i v případě Lumie. Telefon nabízí 3,7″ displej, což je o 0,2″ větší displej než kterým disponuje iPhone. Paradoxně však displej působí menší, tedy lépe řečeno jeho obsah. Právě podání černé barvy, která je skutečně perfektní a splývá s rámečkem displeje, jenž je ve stejné barvě, dodává pocit, že je displej skutečně pouze uprostřed samotného telefonu a to na poměrně malé ploše. Windows totiž téměř nikdy nevyužívá celou velikost displeje a dokonce i domácí obrazovka zobrazující osm čtverců vedle sebe zobrazuje zhruba půl centimetru široký pruh, který je prázdný a slouží k přechodu na další aplikace.

Při domácí obrazovce to možná ještě chápu, chápu, že když je něco roztaženo přes celý displej je to pouze obrázek na pozadí pod texty a například menu nastavení využívá opět pouze část displeje, co však nedokážu pochopit je proč celý displej nevyužívá například ani fotoaparát. Hledáček fotoaparátu tak zobrazí menší část než by mohl. Další věc co mi poměrně vadí jsou právě čtverce a obdélníky, které zastupují na domácí obrazovce jednotlivé funkce a aplikace. Zatím co v iOS vidíte ikony jednotlivých aplikací a okamžitě si zvyknete, že například Facebook prezentuje modrá ikona, kterou máte na druhém slide, u Windows tomu tak není. Všechny funkce reprezentují stejnobarevné a nutno podotknout že také jednobarevné čtverce. Každý čtverec pak vyobrazení samotné funkce ukrývá až ve svém středu, což ve výsledku znamená, že samotný symbol znázorňující jednotlivou funkci je téměř stejně malý jako ikony v iOS. Největší výhodu Windows Phone 7.5 Metro, která má spočívat právě v extrémně dobrém přehledu tímto stylem alespoň pro mě Microsoft pohřbil jeho vlastními ikonami. Pokud plochu vybavíte ikonami aplikací třetích stran, je to úplně jiná káva a systém je skutečně přehledný, ovšem defaultní ikony od Microsoftu nejsou zrovna to, díky čemu okamžitě zjistíte kde se daná položka nachází.

Co je totiž naprosto skvělé jsou Widgety ukryté přímo v ikonách jednotlivých aplikací. Pokud si například na domácí plochu přidáte aplikaci AccuWeather a aktivujete možnost zobrazování změn přímo v ikoně, samotná ikona pak ukazuje aktuální počasí a to opravdu stylově. Widgety jsou to co mi u Apple iOS chybí a Microsoft dokázal, že je lze vytvořit také zcela stylově a jinak, než jak to prezentuje Android. Widgety ve Windows Phone 7.5 ničím neruší uživatele ale zobrazují vše co chcete a to velice stylově a přehledně. Samozřejmě záleží na vývojáři, jak si s danou aplikací a její Widget ikonou vyhraje. Na druhou stranu mu rozhraní Metro nedovolí až tak uhnout od stylu samotného operačního systému a tak se ikony většiny aplikací hodí do samotného grafického rozhraní Windows Phone a vypadají tak, jako by byly skutečně základní součástí systému.

lumia

Uživatelské rozhraní vypadá skutečně dobře, osobně nemám pocit že by bylo zdlouhavé než se k něčemu dostanete, je to totiž stejné jako u iOS a abyste zapnuli Wi-Fi nebo Bluetooth, musíte u obou systému přejít do nastavení, do položky Wi-Fi a tam aktivovat nebo deaktivovat samotnou funkci. Nezdá se mi tedy, že by systém oproti iOS nabízel rychlejší přístup ke svým funkcím stejně tak jako se mi nezdá, že by cokoli trvalo déle než u iPhone. Jediné co je opravdu mnohonásobně rychlejší než u iPhone jsou funkce, které je možné spustit pomocí trojice dotykových tlačítek, které jsou umístěny pod displejem a umožňují okamžitý přístup na domácí plochu, do vyhledávače a také do naposledy spuštěných aplikací, případně do multi-taskingu. S čím se však osobně často setkávám při ovládání jednou rukou je, že při stisku levého horního rohu obrazovky pravým palcem často zavadím o citlivé tlačítko vyhledávání spodní částí palce a vyvolám tak prohlížeč. Nevím zda jsem jediný komu se to daří, nicméně je to poměrně otravné. Stejně tak je poměrně škoda, že nelze nastavit alespoň minimální podsvícení těchto tří dotykových tlačítek, které sice hardwarově podsvícený jsou, ovšem rozsvítí se pouze při zamykání telefonu nebo v případě kdy nastavíte minimální podsvícení displeje nebo se displeji automaticky sníží jas na minimum při zapnuté volbě automatického jasu. Ve tmě nemáte šanci tlačítka vidět a často tak aktivujete danou funkci až na třetí pokus, kdy konečně stisknete přímo na tlačítko. Pokud chcete tlačítka rozsvítit, zkrátka musíte snížit jas telefonu na minimum.

Možná se vám předchozí odstavce zdají kritické, což je také jejich smysl, na druhou stranu však musím přiznat, že i přes výše uvedené neduhy se mi operační systém Windows Phone 7.5 co se grafického rozhraní Metro týká velice líbí a jsem s ním spokojen. Jediné co mi opravdu vadí jsou výše zmíněné tlačítka, o které není problém zavadit a dále pak absence jejich podsvícení ve tmě. Naopak widgety přímo v ikonách na úvodní obrazovce jsou naprosto skvělé a považuji je za jeden z nejsilnějších tahů Microsoftu v mobilním odvětví. Dokázal totiž vytvořit ikony dostatečně velké, aby samy o sobě sloužily jako widgety.

lumia-iphone-gant

Bing – nastává skutečná zábava!
Pokud budete na Windows Phone něco obdivovat, pak je to vyhledávač Bing. Ten totiž nabízí dvě zajímavé funkce, které jsou skutečně užitečné. Zkrátka dojdete do obchodu a zjistíte že se zde prodává kniha za 10€. Zapnete bing a namíříte fotoaparát Lumie na knihu. Bing velmi rychle zjistí podle obalu o jakou knihu, cd, dvd, hru nebo kód se jedná a okamžitě nabídne její výsledky ve vyhledávání, kde zjistíte, že ji lze zakoupit vedle v obchodě za 8€. Druhou funkcí je pak notička, díky které máte možnost z jakéhokoli zdroje naposlouchat přímo do telefonu hudbu a bing nejpozději do 7 vteřin zjistí, o jakou písničku se jedná a zobrazí opět výsledky hledání a možnost zakoupit skladbu nebo album v Market Place. Pokud tedy najednou v kavárně uslyšíte píseň která se vám líbí, stačí zapnout Lumii 800 a okamžitě víte o jakou skladbu se jedná. Samozřejmě, že výše uvedené vychytávky nabízí také vývojáři třetích stran a nebo například Google Android, v iOS se s nimi však standardně nesetkáme.

Samotný vyhledávač pak slouží standardně jako kterýkoli jiný a bing je možné zaměnit za další vyhledávače, ovšem pozor, pouze za ty, které jste navštívili. Pokud zapnete Lumii poprvé, nemáte možnost zvolit naříklad okamžitě google.com. Pokud však půjdete na google.com, již jej můžete vybrat z nabídky.

Aplikace, kámen úrazu
Operační systémy se v poslední době snaží zcela ustoupit do pozadí a dát tak vyniknout právě aplikacím. U mobilních operačních systému to platí dvojnásob. Ať již se jedná o iOS, Android, nebo Windows Phone, všechny systémy jsou závislé na vývojářích. Zatím co Android podpořili vývojáři již více než 520 000 aplikacemi a iOS dokonce více jak 640 000, Windows Phone v současné době nabízí na svém Market Place 70 000 aplikací. To samozřejmě není vůbec málo a když vezmete v úvahu kolik aplikací využíváte, zjistíte že 70 000 je až moc.

Ovšem problém je právě v kvalitě aplikací. Windows Phone nenabízí trial verze her a tak v nejoblíbenějších hrách zdarma narazíte na tituly, které by v iTunes App Store nebo Google Play byly hluboko pod desetitisíci nejoblíbenějšími aplikacemi. V Market Place jsou sice hry, které znáte z iOS nebo Androidu, jejich ceny jsou srovnatelné, ovšem těch je zde opravdu malé množství a nemáte navíc šanci si je vyzkoušet.

Aplikace v Market Place naopak mírně trpí právě rozhraním Metro, které je sice krásné pro samotný operační systém, ovšem u aplikací jej až tak rád nevidím. Ono rozlišovat ve Skype online a offline kontakty podle toho, zda se u daného kontaktu zobrazí jeho fotka, nebo nikoli mi přijde poměrně zvláštní. Celkově jsou aplikace pro Windows Phone poměrně strohé a nejsou až tak atraktivní jako pro iOS. Samozřejmě se přiznávám, že jsem nezkoušel všechny co v Market Place jsou, ale prvních 15 nejoblíbenějších aplikací jsem vyzkoušel.

Co naopak potěší je skutečnost, že se setkáte i s aplikacemi, které například vypínají nebo zapínají Wifi, Bluetooth a tak podobně. Podobné aplikace najdete také v Google Play, ovšem pro iOS stále chybí a bez Jailbreaku se s nimi nesetkáte. Schvalování aplikací do Microsoft Market Place spočívá v robotovi, který kontroluje spíše použité API a funkčnost kódu, než kvalitu nebo smysl aplikací. Do Market Place tak můžete dostat zcela nesmyslné aplikace, které však neporušují API a mají funkční kód. To je někdy výhoda, někdy naopak nevýhoda.

Osobně na mě nakupování na Market Place působí spíše takovým stylem, že si musíte zajímavou aplikaci najít někde na webu nebo se o ni dozvědět od kamaráda a pak ji vyhledat podle názvu. Na prvních pozicích jsou totiž často nesmyslné aplikace, které svou kvalitou odpovídají spíše Nokii 3310, nikoli Lumii 800. Zajímavostí operačního systému Windows Phone 7.5 je zobrazení jednotlivých aplikací přímo v sekcích telefonu jako jsou fotografie, hudba a další. Pokud jste například v sekci obrázky, automaticky se kromě fotografií zobrazují také aplikace, které přímo souvisí s obrázky.

Nepochopil jsme jednu věc, proč Microsoft nedokáže těžit se svých vlastních aplikací, které jsou naprosto úžasné. Aplikace Photosynth, jejíž recenzi naleznete zde, je nejlepším příkladem toho, jak nedokázal Microsoft využít potenciál svých technologií. Photosynth je jedna z nejlepších aplikací od společnosti Microsoft, bohužel i když je více než rok v iTunes App Store, v Market Place ji nenaleznete. Přitom se jedná právě o aplikaci, která by v návaznosti na fotoaparát Nokie dokázala vytvořit zcela novou sociální síť. Microsoft tak opět potvrzuje, že i když má neskutečné technologie, nedokáže je prosadit na trh a co je pro společnost nejdůležitější, nedokáže je zpeněžit. Když už však aplikace není navázána přímo na systém, je škoda, že ji Microsoft alespoň nezařadil do Market Place, proč to se musíme ptát zřejmě Steva Ballmera.

Stejně tak jsem smutný z toho, že nemohu Nokii připojit k počítači, nahrát do ni .doc dokument a prohlížet, respektive editovat jej přímo v telefonu. Samotná Nokia Lumia 800 nefunguje jako Mass Storage a k její synchronizaci musíte vždy využít Windows Phone 7 Connector, přes který není možné .doc dokumenty přenášet. Microsoft chce aby uživatele plně využívali SkyDrive, tedy cloudové řešení od Microsoftu a jedinou šancí jak dostat do telefonu dokumenty pro Office je právě využití SkyDrive. Bohužel od telefonu s operačním systémem Windows jako uživatel očekávám něco zcela jiného. Očekávám možnost okamžitě editovat jakýkoli dokument a to velmi jednoduše. Samozřejmě můžete okamžitě vytvořit dokumenty a jejich editace je velmi jednoduchá, ovšem jak říkám, bez SkyDrive nemůžete editovat ani prohlížet dokumenty, které máte v počítači, což je velká škoda.

lumia-vs.-iphone

Sociální sítě jsou základ
Sociální sítě jsou fenomén dnešní doby, integrovat je co nejvíce do samotného operačního systému je tedy logický krok ze strany microsoftu, který se skutečně povedl. Telefon nepoužívá klasické kontakty, ale takzvaný HUB, který sjednocuje kontakty ze sociálních sítí Twitter, Facebook a Linkedin. Jakmile telefonu povolíte používat údaje sociálních sítí, automaticky sjednotí veškeré kontakty a uspořádá jejich konverzace. Pokud si tedy svého kamaráda přidáte na Facebooku, bude pod jeho jménem a fotografií z této sociální sítě veškerá komunikace. Je jedno zda jste mu psali sms, mail, zprávu na FB, TW nebo s ním chatovali, vše uvidíte přehledně pod jeho jménem.

Stejně tak se vám automaticky aktualizují veškeré kontakty, fotografie a další informace právě podle informací ze sociálních sítí. Samozřejmostí je pak možnost vidět u kontaktu poslední události, fotografie a posty, které na sociálních sítích sdílel. Okamžitě navíc vidíte, zda je váš kamarád online pro chat a nebo co právě dělá. Nokia společně s Windows Phone nerozlišuje jednotlivé sítě, ale sjednocuje z nich veškeré informace k jednotlivým kontaktům. O svých kamarádech tak máte naprostý přehled a nemusíte spouštět Facebook, Twitter, Linkedin. Vše najdete pod jednou položkou, což je dle mého osobního názoru perfektní. Pro kompletní přehled nad všemi sociálními sítěmi totiž nepotřebujete jedinou aplikaci.

Stejně tak v sekci Já vidíte veškerý přehled na všemi sociálními sítěmi které používáte a není problém vydat post přímo z operačního systému, který bude publikován na všech přidaných sítích současně nebo samozřejmě pouze ve vybraných sítích. Windows Phone 7.5 vás zcela zbavuje nutnosti používat aplikace pro sociální sítě, stačí vám samotný operační systém. Ještě lepší je však to, že vidíte například v sekci obrázky všechny nové obrázky vašich přítel, aniž byste však četli jejich statusy. Microsoft tak navázal na propojení aplikací se sekcemi telefonu. Když totiž otevřete například obrázky nebo hudbu, uvidíte automaticky všechny nainstalované aplikace, které souvisí s obrázky, respektive hudbou.

Mutitasking – kde?
Nokia a Windows Phone 7.5 pojaly multitasking poměrně svojsky. Je sice možné mít spuštěno několik aplikací najednou, ovšem až se dozvíte jakým stylem, zřejmě to příliš za multitasking považovat nebudete. Nokia umožňuje spustit pět aplikací najednou s tím, že je nemáte možnost ukončit a v podstatě máte v multitaskingu vždy přístup k posledním pěti aplikacím, jakmile spustíte šestou aplikaci automaticky se nejstarší spuštěná aplikace z dané pětice nahradí. Multitasking tak funguje spíše jako zrychlené procházení pro posledních pět aplikací než jako plnohodnotný multitasking. Pokud tedy očekáváte multitasking typu iOS, máte smůlu, to Windows Phone 7.5 nedovoluje a musíte s spokojit pouze s již zmíněnou možností procházet posledních pět aplikací, které vyvoláte podržením tlačítka se šipkou.

Windows Phone 7 Connector
Osobně jsem naposledy PC s Windows používal v době prvního service-packu pro Windows XP a nijak zvlášť neprahnu po oživování vzpomínek. Pro synchornizaci Macu s Windows Phone telefony slouží aplikace Windows Phone 7 Connector, která je zdarma dostupná v Mac App Store nebo na oficiálních stránkách společnosti Microsoft. Nokia bohužel nepodporuje režim Mass Storage a to dokonce do takové míry, že z ní nedostanete fotografie a videa ani pomocí aplikace Image Capture. Jedinou šancí jak po připojení k Macu s Nokií provádět více než jen nabíjení je tedy skutečně WP 7 Connector. Samotná aplikace je velmi jednoduchá a ani její záložky nejsou o nic složitější.

Kromě synchronizace hudby včetně play listů, fotografií/videí, podcastů, vyzváněcích melodií a videí nenabízí aplikace nic než procházení telefonu. Ten je však možné procházet pouze ve stejných sekcích, jako jsou již vzpomínané synchronizační možnosti. Jakákoli úprava plochy, správa aplikací a dalších věcí bohužel není možná. WP 7 Connector kromě výše uvedeného nabízí ještě možnost provést aktualizaci systému, což však telefon zvládne i bez připojení k počítači. Ono o WP 7 connector ani není příliš co psát. Umí vše co je nezbytně nutné aby mohl synchronizovat telefon s Mac OS X, ovšem neumí ani o jediné procento nic navíc. Nejedná se zkrátka o aplikaci, která by vás chtěla potěšit jakoukoli i tou nejmenší drobností.

lumia-800

 

Hardware

Zpracování
O operačním systému telefonu toho už bylo dost, pojďme se podívat na samotný hardware Lumia 800 a na jeho porovnání s iPhone 4s. Telefon je vyroben z velmi pevného plastu, který jen tak snadno neohnete a pocitově jej příliš nerozeznáte od těla iPhone. Oproti iPhone je telefon větší v každém směru o 2mm až na tloušťku, ta se liší o téměř 3mm. Pocitově je však právě šířka to co nejméně vnímáte a telefon se díky zaobleným bokům nezdá tlustší než iPhone. Naopak 2mm na výšku a na šířku způsobují, že se zdá telefon o dost větší než iPhone a na to, abyste při držení telefonu jednou rukou dosáhli úhlopříčně do horního rohu musíte vynaložit úsilí, při kterém často stisknete dlaní již zmíněná tlačítka. Konstrukce je opravdu pevná a kvalitní stejně jako hardwarové tlačítka na boku telefonu.

Co mi osobně vadí je otvírací kryt pro micro-usb konektor, který musíte odklopit vždy když chcete telefon nabíjet. Během nabíjení je odklopený plastový kryt velmi náchylný na ulomení a telefon si nedovolíte jen tak hodit na postel když je v nabíječce, jak jste zvyklí u iPhone. Co se zvuku týká poskytuje zabudovaný reproduktor ve srovnání s iPhone méně kvalitní zvuk, který zní jak jinak než plastově. Reproduktor mě osobně zklamal poměrně dost. Na druhou stranu jej kromě zvonění a hraní her nevyužívám. K poslechu hudby samozřejmě slouží 3,5mm jack konektor, do kterého je možné připojit jakákoli sluchátka kompatibilní s 3,5mm. Sluchátka navíc slouží jako anténa k rádiu, kterým Lumia na rozdíl od iPhone disponuje. Co se však u Lumie stávalo během 14 denního testování dost často byla skutečnost, že mě bylo blbě slyšet při telefonování. Nevím zda byl problém u mého konkrétního telefonu nebo zda je opravdu mikrofon velmi tichý, ovšem v porovnání s iPhone byl nejen že hlas na druhém konci slyšet hůř a tlumeně, ale i já jsme slyšel hůř.

Další nevýhodu v porovnání s iPhone vidím v umístění čočky fotoaparátu, která je umístěna zhruba ve 3/4 výšky telefonu, ovšem zcela uprostřed. To znamená, že pokud telefon držíte jednou rukou stejně jako iPhone, zakryjete si čočku. Fotoaparát lze pohodlně používat opravdu pouze v momentě, kdy držíte telefon dvěma rukama a fotíte tak, jako s klasickým fotoaparátem. Hardwarově pak fotoaparát obsahuje 8Mpix čip s optikou Carl Zeiss a LED přisvícením. Co se kvality fotografií týká nemá příliš cenu ji popisovat, stačí se podívat na několik srovnávacích fotografií a každý hned uvidí, jaké fotografie lahodí jeho oku více. Ještě je nutné dodat, že zatím co iPhone 4S nahrává videa v rozlišení 1080p Full HD, Nokia Lumia 800 zvládá „jen“ 720p, tedy HD rozlišení. Problém u fotoaparátu není jen s jeho umístěním, ale také se samotným focením. Fotoaparát sice disponuje autofokusem, tedy automatickým zaostřením, to však není tak úplně pravda. Dotykem displeje lze označit část, na kterou má Lumie zaostřit. Bohužel v momentě kdy se dotknete displeje nedojde pouze k zaostření, ale automaticky také k focení. Telefon tak nenabízí možnost jako u iPhone, kdy zaostříte a následně můžete několikrát přeostřit. Jakmile zaostříte, automaticky se fotí. Osobně mě focení s Nokii vůbec nebaví, přijde mi jakési velmi nucené a zkrátka nezábavné. Nevýhodou je také již zmíněné zobrazení hledáčku, který nevidíte přes celý displej. Nevím proč ale fotoaparát Lumie mi zkrátka k srdci nepřirostl. Kvalita fotografií je pak upřímně srovnatelná spíše s iPhone 4 než s iPhone 4S, však posuďte sami.

Všechny fotografie jsou pořízeny v základním nastavení, v případě Nokia Lumia 800 tedy bez jakýchkoli efektů a s nastavením maximální možné kvality. V případě iPhone 4s a iPhone 4 bez zapnuté funkce HDR. Fotografie nejsou nijak postprodukčně upravovány a rovnou z telefonu byly nahrány na server. Pro zvětšení fotografií klikněte na danou fotografii.

iPhone 4 iPhone 4s Lumia 800

GPS
Nokia Lumia 800 samozřejmě disponuje GPS senzorem a díky společnosti Nokia pak také bezplatnými mapami pro celou Evropu. Po rozbalení Nokie si můžete stáhnout do telefonu mapy jakéhokoli státu Evropy. GPS je pak jednou z největších předností Lumia 800. Právě mapy jsou bezesporu obrovskou výhodou Nokie pro lidi, kteří chtějí telefon používat pro Turn by Turn navigování. Při koupi iPhone musíte pro tento účel koupit navigaci v ceně okolo průměrně 45€, což jsou další peníze na víc, které s Lumií ušetříte. Mapy je navíc možné buď nainstalovat přímo do telefonu nebo je používat online, samozřejmě je zde potřeba zhodnotit, zda máte dostatečně velký FUP limit. V případě kdy navigaci běžně nepoužíváte, ale potřebujete najednou někam navigovat, je možnost online přístupu k mapovým podkladům navigace obrovskou výhodou. Nejen že díky plastovému tělu a opravdu silnému přijímači reaguje i uprostřed auta pod střechou ve velké městské zástavbě, ale dokáže se připojit k satelitu během několika vteřin. Opravdu se mi GPS u Nokia zdá až neuvěřitelně rychlé a v porovnání například s navigací TomTom v autě se připojuje neskutečně rychleji. Vždy když jsem se potřeboval připojit na GPS, našla Nokia satelit během 30 vteřin, což je čas se kterým se nesetkáte ani u navigací pro auto.

Baterie
Zde je zřejmě největší hardwarový kámen úrazu celého telefonu. Pokud se vám zdá, že iPhone nabíjíte příliš často, není Nokia rozhodně pro vás. V případě když budete připojeni na Wi-Fi a budete mít zapnutý jas na maximum, tedy na stupeň vysoký. Není problém telefon při aktivním používání vybít během pěti hodin. V případě běžného použití pak počítejte s tím, že budete muset dobíjet každý den a většinou již večer, nikoli až v noci tak jak je většina uživatelů iPhone zvyklá.

iphone-lumia-gant-apple

Display
Nokia má papírově samozřejmě nižší rozlišení než iPhone, což však vzhledem k použitému operačnímu displeji až tak nevnímáte během používání samotného Windows Phone 7.5. Ten totiž díky rozhraní Metro vypadá senzačně i na displeji s mnohem nižším rozlišením než je Nokií nabízených 800×480 pixelů. Při používání systému, psaní sms, telefonování a běžných věcech téměř ani nevnímáte rozdíl mez displejem Retina iPhone 4s a displejem Lumia 800. Kde začíná být rozdíl patrný jsou zejména fotografie a některé aplikace, které nabízí skutečně kvalitní grafiku, u těch si již mírného kostrbatění oblých rohů skutečně všimnete. Co je však pro mě až zděšením je internetový prohlížeč Internet Explorer, který skutečně díky nízkému rozlišení vypadá výrazně hůř než Safari na iPhone, tedy lépe řečeno webové stránky na Nokii vypadají výrazně hůř než na iPhone.

Naopak jako velké plus je potřeba vnímat ClearBlack technologii, kterou Nokia nabízí a díky které černá barva vypadá skutečně jako černá barva a nemáte v podstatě šanci rozeznat černý rámeček displeje od samotného displeje. Na druhou stranu to však není až tak velké wow, aby plně vykompenzovalo jemnost Retina displeje. V podstatě tak display Lumie a iPhone končí poměrně vyrovnaně. Zatím co iPhone nabízí viditelně jemnější displej, Lumia může zdatně oponovat technologií ClearBlack, díky které má bezkonkurenční podání černé barvy. Je však otázkou, zda kdyby vypadal operační systém Nokia jako iOS, všimli by si uživatelé vůbec geniálního podání černé barvy, to totiž vyniká zejména díky rozhraní Metro, jenž využívá černé pozadí.

nokia-lumia-800-vs-iphone

Resumé
Osobně jsem z Nokie trošku rozpačitý. To co jsem původně očekával jako hlavní plusy telefonu s operačním systémem Windows Phone mě nakonec vůbec nepřesvědčilo o tom, že bych si měl Nokii koupit. Ať již mluvíme o technologiích, kterých Microsoft vlastní obrovské množství a jsou dostupné na konkurenční platformy a v telefonu s WP 7.5 nejsou nejen že defaultně integrované do systému, ale ani dostupné na Market Place nebo mluvíme například o Officech, které jsou bez SkyDrive pětinové. Právě tyto věci jsem očekával, že dokáže Microsoft plně využít a dodat jim takový šmrnc, abych si měl chuť koupit telefon s Windows jen díky tomu, že má snadnou editaci dokumentů v Office. Upřímně totiž i když opomenu SkyDrive, je editace v Office opravdu tak základní, že ji hravě překonává jakákoli aplikace třetích stran k editování dokumentů pro iOS.

Naopak si mě systém získal drobnostmi jako je možnost připnout cover oblíbeného CD přímo na domovskou obrazovku, odkud je možné snadno pouštět hudbu. Nebo naopak pokročilými funkcemi jako je sociální hub propojený se sítěmi FaceBook a Twitter. Těchto drobností je opravdu mnoho a líbí se mi téměř všechny. Telefon mě paradoxně zaujal tím, čím jsem od něj vůbec neočekával a na co bych nevsázel. Samotný operační systém pak působí jako iOS ve verzi 3 nebo 4.0, tedy ve verzi kdy nebylo možné to co nyní a my to zoufale chtěli. Mám pocit, že uživatele Windows Phone to nechtějí jen proto, že je jejich systém ještě relativně nový. Za čas však budou vyžadovat mnoho dalších možností, které jim v současné době Microsoft nenabízí. Neočekával jsem, že může existovat systém ještě více omezený než iOS, přijde mi opravdu zvláštní, aby za mě hodnotu jasu předem určil Microsoft a mě pak dal na výběr pouze ze tří možností. Pokud se vám budou smát uživatele WP 7.5, že máte u iPhone uzavřený systém v klidu se usmějte a odpálkujte je tím, že se jich zeptáte proč nemohou vytvářet screenshoty displeje. Odpověď kvůli licenčním podmínkám aplikací, filmů a CD coverů mluví za vše.

Samotný telefon se mi velice líbí a to jak designem tak i kvalitním zpracováním. Připadá mi takový mnohem víc dospělý než iPhone. Zkrátka mám pocit, že Lumii si koupí manažer a ne student. Zdá se mi, že Apple začíná pomalu doplácet na to, že má pouze jeden model telefonu a lidé si nemají možnost vybrat. Zatím co Lumii 800 si pravděpodobně koupí manager, majitel firmy nebo člověk který chce mít elegantní telefon, svému synovi může koupit herní Nokii, tátovi pak pořídit model za pár stovek korun, který mu umožní velmi jednoduše telefonovat a nezatíží jej další funkcí navíc. Je přece nesmysl aby čtyřicetiletý majitel firmy, obchodník, advokát nebo manažer vystoupil ze svého luxusního automobilu a v ruce držel stejný telefon jako banda desetiletých dětí vystupujících z tramvaje. Zkrátka Lumia 800 láká už jen tím, že je jiná než iPhone a mnoho lidí si ji zakoupí právě pro to. Cena která je v současné době na poloviční ceně iPhone pak jistě potěší další zájemce, kteří hledají kvalitní a designový smartphone, ale nejsou ochotni platit více než 7000Kč.

Lumia 800 se mi skutečně líbí a to včetně svého operačního systému, pro to abych si ji pořídil však bude muset Microsoft upravit řadu drobností, které mi překáží při každodenním životě. Věřím však, že je to stejně jako u iOS jen otázkou času. Ovšem je potřeba pouvažovat nad tím, kde v době kdy Microsoft doladí Windows Phone k dokonalosti bude iOS, pravděpodobně opět o pár kroků dále. Pokud se chcete odlišit a být elegantní, kupte si Lumii. Pokud vám vadí uzavřenost iOS nebo vás operační systém iPhone již nudí, není pro vás Lumia s Windows Phone 7.5 dobrou volbou.

Lumia-vs.-high-hell

Související články


Dnes nejčtenější

.