Zavřít reklamu

Vím že je Safari lepší, vím že je Chrome rychlejší, vím že Internet Explorel není prohlížeč, ale vlastně aniž bych věděl proč, používám Firefox. Mozilla je zkrátka srdeční záležitost ještě z doby, kdy jsme používal Windows XP a jediné k čemu mi sloužil prohlížeč bylo stažení instalačky Counter-Strike. Když jsem před mnoha lety přešel na Mac, jediné co šlo semnou byl právě Firefox. Neodolatelná možnost vyzkoušet si Firefox 13 v betaverzi, která zatím není veřejnosti dostupná sice zapříčinila, že na rozdíl od ostatních co si užili víkend na sluníčku mám o něco světlejší pokožku, ale zase ten pocit, ten za to stojí.

Firefox 13 nabízí na první pohled pouze jedinou viditelnou změnu, tou je nový způsob otevření záložek, který znáte například ze Safari. Při otevření prázdné záložky se nově zobrazí devět políček, ve kterých jsou naposledy zobrazené webové stránky, případně stránky, které zde umístíte na trvalo. Firefox začal funkci nabízet zejména pro případ, kdy restartujete nebo vypnete prohlížeč v momentě, kdy máte otevřeno větší množství záložek. Při opětovném spuštění se totiž v současné verzi začnou načítat všechny dříve zobrazené záložky, což trvá značnou dobu. Verze Firefox 13 však nově načte pouze okno s 9 záložkami, ze kterých si vyberete ty, jenž skutečně chcete opět načíst. Restart nebo start prohlížeče se tak významně urychlí.

firefox-13

Problém však nastává v momentě, kdy chcete připnout některé z devíti oken natrvalo tak, aby zobrazovalo za každých okolností předem nastavenou stránku. Nepřišel jsme na jinou možnost jak to udělat, než že si otevřete požadovanou stránku, přesunete ji do záložek a její záložku následně přesunete do jednoho z devíti políček. Bohužel vývojáři nedali jednodušší možnost, kterou nabízí například Safari. Další již ne viditelnou novinkou, která je však důležitá pro zrychlení načítaní webových stránek je přidání podpory Google SPDY protokolu, který je navíc defaultně zapnutý. Protokol SPDY od společnosti Google nabízí vylepšení HTTP výrazným snížením času pro načtení webové stránky. Celý přenos je při tom šifrován a zabezpečen.

Firefox 13 samozřejmě není výraznou aktualizací, ale pouze další ze řady běžných aktualizací internetového prohlížeče Firefox, jehož aktualizace s vývojáři rozhodli číslovat jako nové verze po vzoru Google Chrome. Veškeré další vylepšení spočívají v úpravách zdrojových kódů, díky kterým je prohlížeč zase o kousek stabilnější a výkonnější. Výrazných změn v rychlosti načítání webových stránek jsem si však bohužel nevšiml.

Související články


Související články

Dnes nejčtenější

.