Zavřít reklamu

Apple představil nový operační systém pro osobní počítače Mac OS X 10.8 Mountain Lion. Nový operační systém by měl ještě více přiblížit stolní a přenosné počítače zařízením s operačním systémem iOS. To však není jediným cílem novinky z dílny Applu. Jak uvedl Phill Shiller, Apple chce vytvořit zcela novou éru operačních systému, chce tvořit operační systémy pro počítače stejně rychle jako ty pro iPhone, iPad a iPod touch. Apple by měl do budoucna každý rok představit nový operační systém, který by měl reagovat na aktuální požadavky uživatelů a na aktuální trh. Jedná se tak o zcela jiný přístup, než který známe doposud. Pojďme se podívat, jaké novinky přináší Mac OS X 10.8 Mountain Lion a co od něho lze očekávat. Jen na úvod dodáme, že Mac OS X 10.8 Moutain Lion bude dostuoný letos začátkem líta za cenu 29,99$ na Mac App Store.

Poznámky
Poslední z aplikací, která přešla z iOS na Mac jsou Poznámky. Oproti jejich mobilní verzi se dočkají více možností upravování textu a také do nich půjdou vkládat obrázky a fotografie. Mountain Lion vám je umožní jednoduše sdílet se svými kolegy a přáteli právě díky Share button, ty důležité si pak můžete i „připíchnou“ na plochu, aby jste je měli stále na očích. Poznámky se synchronizují s iCloudem, takže ty, které jste napsali na Macu, naleznete ve svém iPhonu či iPadu.

Mac-os-x-10.8-Mountain-Lion-Notes
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

iCloud
iCloud se stal jednou z klíčových služeb, kterou přinesl iOS ve své páte generaci a zároveň i Lion. Mountain Lion je prvním velkým updatem operačního systému od jeho vydání a tak se dočkáme plné integrace do systému. Apple zde silně zapracoval na uložení věcí do cloudu a tak již během instalace bude vyzvání k zadání vašich údajů pro přístup do iCloudu (popř. jejich vytvoření). Systém se tak během instalace se synchronizuje s vašim uložištěm, podobně jako to dělají dnes vaše iPhony a iPady.

Mac-OS-X-10.8-iCloud
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

 

Připomínky
Další aplikace, která byla naportována z mobilního iOS jsou připomínky. Funkce jsou stejné jako u iZařízení a prakticky tedy nejde o nic revolučního. Aplikace se zvládne se synchronizovat s vašimi Yahoo a Google Calendars pokud je využíváte. Největší výhodou je, ale to, že se vše synchronizuje s iCloudem a tudiž vše naleznete v iPhonu. V praxi si tak jenom napíšete nákupní seznam pohodlně na svém MacBooku a v obchodě vytáhnete z kapsi svůj iPhone. Odpadá tak, pro některé, nepohodlné psaní do iPhonu popř. iPadu.

Mac-OS-X-10.8-Reminders
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

 

Messages
Další ze skvělých vymožeností iOS (iMessages) se dostane i do OS X. Bohužel Apple se rozhodl nahradit svého dosavadního IM klienta iChat právě aplikací Messages. Nová služba vám umožní posílat ze svého Macu na jakékoliv iOS zařízení kromě textových zpráv a obrázků ale i HD videa (do velikosti 100mb). Pokud někdo z vás používá IM protokoly AIM, tak se nemusí bát, že bude muset hledat dalšího klienta. Messages totiž naštěstí umí spolupracovat i s těmito protokoly. Aplikace umí využívat i FaceTime pro video hovory, takže to vypadá že FaceTime, který známe z Lionu v Mountain Lionu neuvidíme.

  • Poslat neomezené iMessages na Mac, iPad, iPhone, nebo iPod touch *.
  • Zahájit konverzaci iMessage na vašem počítači Mac a pokračovat na iPad, iPhone nebo iPod touch.
  • Poslat fotky, videa, přílohy, kontakty, polohu a další.
  • Zahájit FaceTime videohovor .
  • Messages podporuje iMessage, AIM, Yahoo!, Google Talk a Jabber účty.
  • Aplikaci Messages Beta si můžete zdarma stáhnout zde.
Mac-OS-X-10.8-Messages
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

GateKeeper
Toto je jedna z mála aplikací, která není převzata z iOS. Jde o utilitu, která má blokovat škodlivé aplikace Ačkoliv se to může zdát zbytečné, jelikož počítače Applu jsou známé svou bezpečností, tak přesto i na ně, vlivem jejich rostoucí obliby, jsou cíleny různé hrozby. Apple umožní každému vývojáři získat pro svou aplikaci digitální certifikát, že je aplikace ověřená a nemůže uškodit vašemu počítači. Pokud jej stažená aplikace má (jde zde především o aplikace, které se nenacházejí v Mac AppStore) tak ji Mountain Lion jednoduše nainstaluje. V základním nastavení tedy nic co neprošlo kontrolou v Cupertinu nenainstalujete, resp. budete muset změnit nástavní GateKeeperu a deaktivovat jej.

Mac-OS-X-10.8-GateKeeper
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Notifikační centrum
Jednou z největších změn v celém Mountain Lionu je notifikační centrum. Vzhledově je naprosto identické jako to co znáte z iOS a „sídlí“ přesně vedle ikony Spotlightu v hlavní liště. Vyvolat jej můžete kliknutím na onu ikonu nebo, jak asi předpokládáte, gesty a to jednoduchým táhnutím dvě prsty doleva. Notifikační centrum patří mezi největší změny oproti Lionu. V dosavadním operačním systému nemáte zase tak velký přehled o notifikacích, což se změní a veškerá upozornění na nové maily, updaty operačního systému a jiné skutečnosti už jen tak jednoduše nebudete moci ignorovat, jelikož vám nová notifikace vyskočí hezky v pravém horním rohu. Podobu notifikací si budeme moci samozřejmě moci měnit přesně jako v iOS, takže si můžete vybrat zdali chcete aby měly podobu baneru nebo upozornění. Apple vývojářům poskytne potřebné API, aby i oni mohli notifikační systém využívat pro své aplikace.

MAC-OS-X-10-8-NOTIFICATION-CENTER
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

 

ShareSheets, Twitter a GameCenter
Pro velké nadšence sociálních sítí Apple připravil obdobu Facebookovského share button pro své nativní aplikace. Díky tomu tak můžete jednoduše sdílet věci z vašeho počítače přes mail, Messages, AirDrop a dokonce i přes služby třetích stran jako je Twitter, Flickr a Vimeo. Lze předpokládat, že s blížícím se datem vydání Mountain Liona budou přibývat i další služby třetích stran. Do nového operačního systému je integrován i Twitter, stejně jako v iOS 5. Ani na náruživé hráče her Apple nezapomněl a do Mountain Lionu přidal i GameCenter. Nové hry na jablečné počítače se jistě dočkají podpory GameCenteru, jehož funkce na Macu jsou zcela identické s tím v iOS.

 

Mac-os-x-10.8-gamecenter
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Zrcadlení AirPlay
AirPlay bylo jedním z velkých lákadel iPadu 2. Vidina hraní her na velké plazmové televizi a jako ovladač využívat iPad fascinovala spousty lidí. Nyní tuto funkcionalitu nabídne i Mac. Jedinou podmínkou pro zrcadlení do vaší televize je nutnost vlastnit Apple TV. Pak můžete jednoduše prohlížet své prezentace nebo ukázat známým, či své rodině film, který jste právě vytvořili v iMovie na velké uhlopříčce.

Mac-OS-X-10.8-Airplay-Mirroring
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Související články

Dnes nejčtenější