Zavřít reklamu

Na začiatku roka 2011 spoločnosť Apple aktualizovala vlajkovú loď Macbookov, triedu Pro. Vylepšená verzia dostala nové Intel Core procesory, postavené na modernejšej architektúre Sandy Bridge, ktoré vďaka vstavanému grafickému procesoru výrazne predlžili  výdrž na batériu. Na prácu s graficky náročnejšími  aplikáciami, používajú drahšie modeli ešte výkonnejšiu prídavnú grafickú kartu AMD Radeon HD. No najväčšou zmenou oproti starším zariadeniam sa stala technológia Thunderbolt.

Čo je Thunderbolt?
Je to vysokorýchlostné rozohranie pre pripojenie rôznych periférnych zariadení k počítaču. Vyvinutý bol spoločnosťou Intel pod kódovým označením „Light peak“. Na trh ho priniesla spoločnosť Apple v rámci aktualizácie MacBooku Pro, vo februári roku 2011. Používa rovnaký konektor ako Mini DisplayPort v starších zariadeniach vydaných spoločnosťou z Cupertina.

Čo umožňuje technológia Thunderbolt?
Spája vysokorýchlostný prenos dát a obrazu s vysokým rozlíšením po jednom kábli, z čoho vyplýva jednoduchšia konštrukcia a flexibilita. S rýchlosťou až 10Gbps dokáže preniesť HD film za menej ako pol minúty. Vďaka použitiu širokopásmového audio a video spracovávania zrýchľuje odozvu a presnú synchronizáciu pre spracovanie v reálnom čase. Taktiež zjednodušuje archiváciu, zálohovanie a editáciu HD multimédií.

Na akom princípe funguje?

cq5dam
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Prenos prostredníctvom tejto technológie kombinuje dva komunikačné protokoly. Prvý je PCI Expres slúžiaci na prenos dát a druhý DisplayPort, ktorý  umožňuje preniesť obraz v rozlíšením väčšom, ako je 1080p a 8-kanálový zvuk. Súčasťou celej technológie je čip, umožňujúci prepínať medzi spomenutými dvoma metódami, čím sa zabezpečí prenos prostredníctvom jednoduchého kábla.

Thunderbolt_Technology_model_1_E
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Porazila SuperSpeed USB 3.0 technológiu Thunderbolt?
Nasledujúca tabuľka značí, že USB vo verzii 3.0 zatiaľ nedokáže Thunderboltu konkurovať.

 SuperSpeed USB 3.0   Thunderbolt
 Rýchlosť             4.8 Gbps       10 Gbps
 Napätie pre zariadenia            4.5 watt       10 watt
 Cena dvojmetrového kábla             3,5 €          40 €
 Veľkosť konektora   11.5mm X 4.5mm  8.3mm X 5.4mm
 Čas potrebný pre stiahnutie 25GB       60-75 sekúnd       30 sekúnd

 

Aké počítače a zariadenia v súčasnosti disponujú technológiou Thunderbolt?
Okrem najnovších produktov od spoločnosti Apple, vlastní Thunderbolt technológiou aj notebook od firmy Sony. Konkrétne sa jedná o modely:

Podporované zariadenia:

Čo prinesie budúcnosť?
Vyššie spomenutá novinka, bola pôvodne koncipovaná na princípe optickej technológie založenej, na prenose prostredníctvom flexibilných optických káblov. No z dôvodu zníženia nákladov sa spoločnosť Intel rozhodla, že použije na prenos dát medené káble, schopné dodávať vyššie napätie pre pripojené zariadenia. V budúcnosti, by sa ale tento problém mal vyriešiť a Thunderbolt, tak bude založený čisto iba na optickej technológii, ktorá mu umožní prenos až do 100Gbit/s .

Resumé
So svojím príchodom, nám opísané vysokorýchlostné pripojenie prakticky uľahčilo naše každodenné používanie produktov od Applu. Jedná sa hlavne o nový monitor Apple Thunderbolt Display, ktorý sa po pripojení jediného káblu k MacBooku, v podstate zmení na iMac. Avšak, tých pár periférii podporujúcich Thunderbolt port, sú kvôli vysokej cene doménov hlavne profesionálov, ktorým sa za rýchlosť oplatí priplatiť. No predpokladám, že s rozšírením tejto technológie medzi ostatných výrobcov výpočtovej techniky a hlavne oveľa väčším množstvom kompatibilných pripojiteľných zariadení, sa za pár rokov cena ustáli na rozumnej úrovni. Čím sa rozšíri aj medzi bežných používateľov a tým, sa stane súčasťou nášho každodenného života.

Zdroj obrázků: Obrázek 1, Obrázek 2

Související články

Dnes nejčtenější