Zavřít reklamu

Pokud jste nechtěli být popelářem, sportovcem nebo prezidentem, pravděpodobně jste toužili usednout do kokpitu vrtulníku nebo letadla. Nyní si to můžete splnit, jediné co k tomu potřebujete je mobilní telefon iPhone, multimediální přehrávač iPod touch nebo tablet iPad a helikoptéra Griffin HELO TC. Tento dálkově řízený model helikoptéry se díky stejnojmenné aplikaci HELO TC ovládá pomocí vašeho iOS zařízení. V podstatě se jedná o stejný model, které v posledních letech zaplavují obchodní domy a staly se velkým hitem nejen u dětí, ale zejména u tatínků. Jediný rozdíl mezi modely z hračkářství a Griffin HELO TC je právě v již zmíněném ovládání, které místo dálkového ovládání probíhá pomocí iPhone, i když ne tak docela. Pojďme se podívat co vše HELO TC dokáže a zda stojí za to.

Hned na úvod musím upozornit na to, že se o HELO TC nebudu bavit jako o modelu, ale jako o hračce na dálkové ovládání. Tak je vrtulníček také určen a to nejen svou konstrukcí, ovládáním nebo výkoností, ale zejména pak cenou. Pokud se chcete stát modelářem, není HELO TC ten správný kandidát. Nelze ho proto brát jako model a rozhodně se díky němu nestanete modelářem. Osobně jezdím RC auta a musím říct, že je potřeba počítat se značným nákladem na provoz takového modelu. U dvou aut v hodnotě zhruba 15 000Kč za kus, se snadno dostanete na investici okolo částky deset až patnáct tisíc korun za roční provoz. Do HELO TC nemusíte po jeho koupi investovat jedinou korunu, vlastně nejen že nemusíte, ale ani nemáte do čeho. Jedná se o hračku jako každou jinou, kterou si koupíte a užíváte, což je také největší výhodou HELO TC!

griffin_helo_tc_rc_helicopter_controlled_by_iphone

Vše v jednom
V pevné krabičce naleznete kromě samotného vrtulníku také ovládání. Vrtulníček se totiž neovládá přímo pomocí iPhone. Neobsahuje totiž na rozdíl od některých jiných dálkově ovládaných hraček pro iOS zařízení Wi-Fi vysílač, ale pouze IR port. Z pohledu uživatele se jedná o ideální řešení, malý vrtulníček by těžko snesl další zátěž, navíc by se díky spotřebě integrovaného Wi-Fi vysílače ještě více zkrátila doba letu. Výrobce tedy ovládání vyřešil pomocí IR portu, který je ukryt do stojánku na iPhone. Samotný držák, do kterého se iPhone nacvakne, je nabíjen pomocí čtveřice AA baterií. iPhone se tedy během letu nevybíjí více, než při použití jakékoli jiné aplikace. V klidu můžete vypnout Bluetooth nebo Wi-Fi. IR port v držáku připojíte do iPhone pomocí 3,5mm Jack konektoru na sluchátka, zesílíte hlasitost do sluchátek na maximum a můžete začít lítat. K ovládání slouží zdarma dostupná aplikace HELO TC, kterou si stáhnete na iTunes App Store zde. Aplikace je dostupná na iPhone/iPod touch i na iPad. Kromě již zmíněného vrtulníčku a ovladače, naleznete v balení také dvojici náhradních listů do rotoru a dvojici hnacích vrtulek. Balení obsahuje velmi srozumitelný obrázkový návod, ve kterém navíc najdete „heliport“ na vystřihnutí.

Konstrukce
Na konstrukci je vidět, že si na vrtulníčku dal výrobce opravdu záležet. Celokovové tělo obsahuje plastový kryt kabiny, výškovku, směrovku a listy rotoru. Všechny vnitřní části vrtulníčku kryje pevný kov, díky čemuž je zajištěna jejich dokonalá ochrana. Samozřejmě největší strach máte logicky o listy rotorů. Ty jsou vyrobeny z materiálu, který svou pevností odpovídá plastu a ohebností gumě. Jedná se o materiál dostatečně pevný na to, aby vrtulník bez problémů vznesl do vzduchu, bez toho aniž by se pod náporem motoru ohýbal. Na druhou stranu jej můžete v ruce ohnout do více jak 140 stupňového úhlu, bez toho aniž by praskl. Během testování zažil vrtulník několik nepříjemných pádů, bez toho aniž by se mu cokoli stalo. Zadní tlačná vrtulka je vyrobena ze stejného materiálu jako listy rotoru. Na konstrukci je vidět rozdíl mezi vrtulníčky, které můžete zakoupit na stánku a pravým Griffinem. Vrtulníček ze stánku jsem měl a i když se ovládal o něco lépe než Griffin, nevydržel zdaleka tolik co HELO TC.

HELO-TC

Letové vlastnosti
Nejdůležitější na celém vrtulníčku je samozřejmě jeho ovládání a letové vlastnosti. Dlouho jsem přemýšlel jak vše popsat až jsem pochopil, jak se vlastně vrtulník chová. Musíte jej ovládat velmi precizne a v jednotlivých krocích. Pokud chcete letět dopředu a zároveň zatáčet, budete pravděpodobně potřebovat pilotní průkaz. Pokud však poletíte do předu a následně zatočíte a opět zvolíte směr do předu, bezproblémů zvládnete zatáčku. Zkrátka se musíte chovat jako pilot vrtulníku, ne letadla. Ideální je pokud necháte vrtulník první minutu letu pouze vybíjet, tím samozřejmě příjdete o letový čas na jedno nabití, ale také dosáhnete mnohem snadnější manévrovatelnosti. Plně nabitý vrtulník totiž reaguje opravdu velmi divoce a to zejména pří stoupání a klesání. Pokud jej necháte vybít na zhruba 80%, můžete již zažít klidný a poměrně ovladatelný let.

Osobně jsem měl vrtulník stejné velikosti i konstrukce, ovšem s klasickým IR ovládáním. S tím se mi lítalo lépe a nebyl problém přistát po pár nabitích přesně tam kam člověk chtěl. Nebál jsem se například startovat několik málo centimetrů od monitoru, protože jsem měl jistotu, že vše zvládnu a poletím přesně kam chci. S HELO TC bych si to nedovolil. Rozdíl mezi řízením běžné RC hračky vrtulníku a Griffin HELO TC však není až tak velký, jako je zážitek z toho, že pomocí vlastního iPhonu ovládáte skutečný RC vrtulník. Ovládání reaguje s menším zpožděním, na což se dá zvyknout, nikdo ale neříká, že snadno. Vrtulník umožňuje let nahoru/dolů, dopředu/dozadu a doleva/doprava. Díky trimování jej lze také otáčet kolem vlastní osy. Během prvních letů to chce zejména trpělivost. Vrtulník se skutečně dá naučit bezpečně ovládat, chce to jen přežít prvních pár letů, zejména psychicky.

Délka letu na jedno nabití záleží na tom, co vše budete ve vzduchu provádět. Průměrně lze létat zhruba pět až šest minut. Vrtulníček se následně nabíjí 35 minut, na které upozorní LED dioda umístěna v USB nabíječce, která je součástí balení.

griffin_helo_tc_rc_helicopter_controlled_by_iphone

Vychytávky a ovládání pomocí aplikace HELO TC
Vrtulníček musí pochopitelně od jeho kolegů s běžným ovládáním něco lišit. Odlišností v tomto případě je právě aplikace HELO TC, která dokáže kromě klasického ovládání, kdy se zobrazí joystick, trimové tlačítka a také přidávání plynu, mnohem více. Samozřejmě můžete pro ovládání využít akcelometr a gyroskop ve vašem iOS zařízení. Ovládání za pomocí naklánění přístroje bude možná někomu vyhovovat více, než ovládání pomocí dotykové obrazovky. V každém případě se tak ještě více vžijete do role pilota. Aplikace umožňuje také vypnout a zapnout osvětlení helikoptéry, což je velice efektní záležitost. Má také takzvané nouzové tlačítko, které okamžitě sníží výkon motoru vrtulníku, stabilizuje let a co nejrychleji jej dostane bezpečně k zemi, to se hodí především v situacích, kdy víte že se blíží překážka, které se již nedokážete vyhnout. Zajímavostí je také možnost nahrát si trojici letových plánů. Jednoduše zapnete nehrávání a aplikace zaznamenává vše, co děláte. Po skončení nahrávání se letový plán uloží a vy můžete například obletět místnost bez jediného dotyku iPhone. Stačí jen dát vrtulníček na stejné místo, jako při nahrávání záznamu.

HELO-TC-APP

Resumé
Vrtulníček představuje zajímavou hračku, která však vyžaduje dávku trpělivosti a snahy, naučit se jej ovládat. Rozhodně se nejedná o dárek vhodný pro lidi, kteří si myslí, že je bude okamžitě po vytažení z krabice poslouchat přesně jak chtějí. Ovládání se dá skutečně naučit, chce to však čas. Konstrukce vrtulníčku i ovladače je vyrobena velmi kvalitně a nemusíte se bát, že o něj přijdete po prvním pádu. Při prvních letech však doporučuji lítat nad postelí, která přece jen zmírní nepříjemné přistání. Jedná se o skvělou zábavu, která změní běžnou aplikaci pro iPhone v něco mnohem zajímavějšího a zábavnějšího. Pokud jste si chtěli vyzkoušet řídit RC vrtulník, nyní máte skvělou příležitost. Třeba se vám lítaní tak zalíbí, že časem přejdete na skutečný RC model. Recenzi jsem psal z pohledu člověka, který již mohl vyzkoušet podobné hračky na dálkové ovládání. Griffin RC HELO si můžete zakoupit na internetovém obchodě iseed.cz.

Související články

Dnes nejčtenější

.