Zavřít reklamu

Modern Combat 3 byla hra, promovaná podobně jako hry nejočekávanější hry na počítač a konzole, krásný trailer na youtube, který viděli deseti tisíce lidí, preview na různých serverech a tak podobně. Není se co divit, když hra nabízí jedno z nejlepších grafických zpracování současnosti, pro platformu iOS. Hru jsem poctivě dohrál až do posledního levelu, ve kterém se mi podařilo zachránit USA. V současné době hrajeme hru s kamarádem přes internet již několik dní, proto se pojďme podívat na recenzi hry, kterou jsme otestovali jak nejlépe to jen šlo.

Hratelnost
Hra obsahuje třináct misí, ve kterých v roli amerického vojáka hledáte po celém světě hlavice Phantom, které následně v poslední misi zneškodníte. Díky množství zbraní a různorodým misím, jistě hru dohrajete až do konce, kde budete litovat, že neobsahuje více levelů. Bohužel hratelnost singleplayeru ovlivňuje skutečnost, že je v podstatě jedno jakou zbraň používáte, účinnost je u všech velice podobná. Paradoxně nejslabší zbraní je rotační kulomet umístěný na vrtulníku, který při jedné z misí ovládáte, trefit s ním nepřítele je téměř nemožné. Což tvůrci hry vyřešili tak, že každá Pakistánská rodina povinně dostala přidělený barel s benzínem, který po sebemenším zásahu ochotně exploduje. Mise jsou opravdu různorodé a jejich obtížnost se s postupem do dalších levelů stále zvyšuje. Zhruba od poloviny hry již nenarážíte pouze na větší a větší množství nepřátel, ale také na jejich lepší výdrž a sílu. Bohužel se častokrát stane, že vidíte, jak se nepřítel jen tak objeví ze vzduchu, což na realitě příliš nepřidává. Jako poměrně závažné mínus vidím na hře také fakt, že v případě smrti a následném restartu poslední automaticky uložené pozice, se nepřátelé nachází na stejných místech jako před tím. Pokud tedy 100x restartujete poslední uloženou pozici ve hře, nepřítel se vždy objeví na stejném místě a ve stejném čase.

Grafika, na telefon až příliš dobrá
Celá hra je v podstatě kromě hratelnosti založena zejména na grafických a zvukových efektech. Ty jsou skutečně na vysoké úrovni, jednotlivé zbraně vydávají zcela odlišné zvuky, slyšíte kroky a další efekty, podobně jako například u Counter-Strike. Bohužel v případě grafiky se stává, že je až tak dokonalá, že u mísí 6-8, které se odehrávají v temném prostředí, máte problém najít soupeře. V těchto misích je v podstatě nutností použít automatické zaměřování, nikoli však k snadnější střelbě, ale k detekci samotného protivníka, kterého nemáte v tmavých místech šanci vidět. Tmavé prostředí a malý displej zkrátka udělají své. Jinak je grafika na špičkové úrovni, která překonává grafiku PS2 nebo PSP her. Textury vykreslené do posledních detailů a množství různých předmětů v prostředí, jen dodávají hře na kvalitě.

*Vyzkoušejte najít nepřítele, v tmavých zákoutích je to téměř nemožné.

Ovládání, jak ho jen vyřešit
Hra je first-person střílečka, ve které ovládáte v podstatě všechny pohyby vojáka, až na skákání, které hra neobsahuje. Jinak můžete dělat vše, na co jste zvyklí z počítačových a konzolových her. Ovládání probíhá buď pouze s využitím dotykového displeje nebo v kombinaci s gyroskopem. Právě ovládání je docela potíž zejména při multi-playeru. Ovládat hru pouze pomocí displeje je nesmysl, to zkrátka nefunguje. V kombinaci s gyroskopem je hra bez problémů hratelná v kampani jednoho hráče, kdy naprostá většina nepřátel přichází ze předu. V momentě kdy se však zejména v multi-playeru objeví váš soupeř za zády, nemáte sebemenší šanci se pomocí gyroskopu otočit o 180 stupňů dříve, než vás zabije. Na ovládání má stejný názor i můj kamarád, se kterým již několik dní hrajeme MC3 přes internet. Samozřejmě změna ovládání je v podstatě nereálná, jelikož hra obsahuje značné množství ovládacích prvků, které je zkrátka potřeba nějak využít. Problém se týká také tlačítka pro házení granátů a střelbu. Často se vám stane, že místo střelby hodíte granát. To se mimochodem při hře přes internet stává i jinak velmi dobrým hráčům, nejen nám začátečníkům. Občas se mi také stane, že v zápalu boje několikrát stisknete tlačítko střelby o milimetr vedle a zbraň zkrátka nevystřelí.

*Textury jsou propracované do posledního detailu.

*2v1: největší a nejméně účinná zbraň ve hře, rotační kulomet.

Multi-player, více než na skills záleží na tom, kolik do hry investujete
Hra více hráčů, největší lákadlo celé hry, které doslova přinese Counter-Strike na displeje vašich iOS zařízení. Multi-player je možné hrát přes Wi-Fi v lokální síti, nebo online přes internet. Je možné hrát na zcela neznámých serverech nebo vytvořit svůj vlastní, pouze pro přátele. Hra nabízí několik různých herních módů jako je snaha získat soupeřovu vlajku, chránit jisté území, zneškodnit bombu nebo zkrátka jen získat co nejvíce zabití na své konto. Pokud hrajete na serveru se svým kamarádem, který do hry investoval stejně jako vy pouze počáteční cenu za kterou si ji koupil, je multiplayer neskutečná zábava. Pokud se však rozhodnete změřit své síly na internetu, narazíte na zásadní problém. Za vítězství, zabití, asistence při zabití a další věci, získáváte XP body, za které následně nakupujete pro svého vojáka lepší výzbroj, ale také speciální útoky přímo ve hře. Problém je, že se tyto XP body dají koupit za skutečné peníze, pomocí takzvaných In-app purchase. Celý tento systém dělá multi-player zcela nepoužitelný. Již totiž nezáleží na tom, jak dobře umíte hrát, ale na stavu vaší kreditní karty a ochotě investovat do virtuální výbavy svého vojáka. Pokud narazíte na člověka, který se rozhodl investovat do hry několik desítek nebo dokonce stovek Euro, nemáte sebemenší šanci nejen jej porazit, ale ani si pořádně zahrát. Za XP body lze kromě lepší výstroje zakoupit například speciální vzdušné útoky, je tedy možné, že vás několikrát po sobě zabije nálet z B-52 bez toho, aniž byste soupeře vůbec zahledli. Bohužel při připojování se na servery nemáte možnost nijak filtrovat, jak kvalitní hráči s jakou výbavou na daném serveru hrají. Pravidelně se tak stává, že se poprvé připojíte k online hře a narazíte na člověka, který do své postavy investoval 70€. Hře by rozhodno prospěla možnost, kde by se dalo filtrovat, s jak kvalitními hrači si zahrajete. Například vymezit na daném serveru pouze hráče s RANK 1-5, na dalším 5-10 a tak dále. Pokud totiž s RANK 1 narazíte na človeka s RANK 20, nemáte sebemenší šanci ani zmáčknout kohoutek.

MC3-online

*Online multi-player.

Resumé
I přes výše uvedené výtky, se mi hra líbí a rád jsem si ji zahrál a přes internet i nadále hraji. Bohužel multiplayer na cizích serverech je opravdu nehratelný, jelikož uživatelů, kteří se rozhodli vyměnit reálné peníze za virtuální zbraně je takový počet, že na většině serverů narazíte na minimálně jednoho. Singleplayer neomrzí a budete jej chtě nechtě už jen kvůli zvědavosti, co čeká v další misi, muset dohrát. Otázka je, zda hra má skutečně hodnotu 5,49€, graficky a zvukově rozhodně, délkou příběhu pak asi také. Je totiž fakt, že nejnovější hry jako je Call Of Duty Modern Warfare 3 nebo Battlefield 3, dohrajete na PS3 za zhruba stejnou dobu, jako na iPhone Modern Combat 3. Uvedené hry na PS3 stojí kolem 40€, což je poměrně značný rozdíl. Možná někomu přijde zvláštní srovnávat hry pro PS3 s hrou na iPhone, ovšem na obě platformy se jedná v současné době o nejdokonalejší hry, které si můžeme zahrát a jsou jak časově, tak i svým zaměřením stejné.

Dnes nejčtenější

.