Zavřít reklamu

Přesto, že Apple vydal novou verzi operačního systému iOS 5.0.1, která měla za cíl zvýšit výdrž baterie iPhone 4S, většinu uživatelů trápí nízká výdrž baterie i po aktualizaci. Jak se zdá, je velmi pravděpodobné, že je problém s rychle se vybíjející baterií neřešitelný, jelikož se nejedná o chybu, ale celkový problém v koncepci iPhone 4s a operačního systému iOS 5.

Kyle Wiens ze známého serveru iFixit potvrzuje, že se baterie v iPhone 4s vybíjí opravdu velmi rychle a telefon vydrží bez dobíjení pouze pár hodin. iPhone 4S má o něco málo větší kapacitu baterie než iPhone 4, ta však pravděpodobně nedokáže kompenzovat vysoké nároky telefonu a operačního systému na napájení. Mnoho lidí se v diskusních fórech ptá, jak je možné, že se telefon vybíjí tak neuvěřitelně rychle a Apple to nedokázal ani s novým operačním systémem vyřešit.

iOS – energeticky nejnáročnější operační systém
Odpovědí na tuto otázku je specifikace telefonu a operačního systému iOS 5. Nový operační systém iOS 5 je energeticky mnohem náročnější, než jeho předchozí generace. Současná verze operačního systému iOS nabízí historicky největší počet funkcí, které jsou neustále spuštěny na pozadí, případně využívají polohové služby přístroje nebo mobilní připojení k internetu. Faktem navíc zůstává, že na slabou výdrž baterii si nejvíce stěžují uživatelé, kteří opravdu využívají většinu nových funkci telefonu a iOS 5. Například využití služby iCloud nebo bezdrátové synchronizace s iTunes, jsou dvě nejvíce energeticky náročné funkce, které lze kromě GPS využívat.

iPhone 4s je zkrátka energetický žrout
iPhone 4s obsahuje mobilní čip Apple A5, který ač se snaží být energeticky úsporný, přece jen při svých dvou jádrech spotřebovává více energie než Apple A4, v iPhone 4. Procesor je však to nejmenší, co by mělo uživatele trápit, iPhone 4S se zapnutou funkcí SIRI totiž má neustále v provozu Proximity senzor, který detekuje přiblížení telefonu k obličeji. Tento senzor je samozřejmě také energeticky náročnou součástí telefonu, která byla u iPhone 4 v provozu pouze v momentě, kdy jste zahájili vytáčení telefonního čísla, aby vypla displej telefonu když se přiblížil k obličeji. Díky tomu nehrozí, že budete uchem nebo tváří nechtěně ovládat telefon. V případě SIRI je však žádoucí, aby se automaticky spustila vždy, když telefon přiblížíte k hlavě. Samotná SIRI je pak také značnou zátěží na procesor, který musí v momentě komprimovat data a odesílat je na servery Applu, z nichž opět přijímá pouze komprimované data, jenž musí po dekomprimování přeříkat do slov.

Energeticky náročnější je také 8Mpix kamera, která oproti 5Mpix v iPhone 4 spotřebuje ke svému provozu více energie, stejně jako přepracovaná čočka, přijímající větší množství světla. Telefon také obsahuje dvojici antén, které se při surfování po internetu zapojí současně. Vše se může zdát jako řada maličkostí, ovšem pokud skutečně využíváte všechny funkce nebo jejich většinu, jedná se již oproti iPhone 4 a iOS 4.3.5 o značný rozdíl, co se nároků na energii týká.

Řešení?
Apple vydal novou verzi operačního systému iOS 5.0.1, která měla problém se spotřebou řešit, to se však také podařilo. Oprava skutečně vyřešila problém, při kterém operační systém neustále využíval GPS pro kontrolu časového pásma, ve kterém se nachází. Je možné, že Apple objeví ještě další chyby, které způsobují nízkou výdrž baterie iPhone 4s a odstraní je, ani tak se však podle předpokladů odborníků z ifixit.com nedostane iPhone 4s na stejnou výdž jako iPhone 4, využijeme-li všechny jeho funkce. Kapacita baterie totiž nemá oproti iPhone 4 o tolik vyšší hodnotu, aby dokázala pokrýt rozdíl v energetické náročnosti těchto dvou telefonů. Zbytek součástí iPhone 4S a iOS 5 je zkrátka energeticky náročných a musíme se vyrovnat s tím, že mobilní telefon buď využijeme na sto procent a budeme jej nabíjet dvakrát denně nebo některé funkce vypneme.

*Zdroj: ifixit.com, computerworld.cz, diskusní fórum serveru Macrumors.com a  Apple.com

Související články

Dnes nejčtenější