Zavřít reklamu

Steve Jobs, osobnost o které bylo napsáno statisíce slov, většina z nich na internet, v novinách a časopisech, ale I knihách. Bohužel do naší mateřštiny byla přeložena pouze iCona a Jak myslí Steve Jobs. Obě tyto knihy se však zabývají pouze tím, jaký byl Steve manažer a podnikatel. Až s příchodem oficiální biografie, o níž se postaral bývalý šéfredaktor magazínu Time Walter Isaacson, se dozvídáme jaký byl Steve Jobs člověk.

Od jakživa mě fascinují životopisy, mám pocit, že mi mohou nabídnout mnohem více než smyšlené příběhy fiktivních postav. V poslední době jsem si přečetl životopis Michaela Phelpse (ČJ), Aggasiho – Open (AJ), Allena Iversona (AJ), Mariána Vargy (ČJ). Z každé knihy jsem si odnesl cenné informace o životě lidí, které osobně velmi respektuji a uznávám. Až nyní jsem však dostal možnost nahlédnout do života člověka, který mi dal možnost vydělávat peníze bez jakékoli školy nebo zkušeností, do života člověka, který tu možnost dal všem lidem na světě, do života člověka, který měnil životy stovkám milionů lidí na světě, ale o tom jeho jsem vlastně nic nevěděl.

Pokud čekáte knihu, ve které se dočtete, že je Steve Jobs neomylný a bezchybný člověk, tedy takový jak si ho většina fanoušků Applu představuje, neotvírejte ani první stránku. Pokud naopak chcete zjistit co tkví za jedním z nejúspěšnějších lidí naší generace, hurá do čtení!

Součástí knihy je i 23 fotografií, na kterých je opět vidět co ze Steva jsme znali. Většinu fotografií z jeho pracovního života jste jistě viděli na internetu, ty ze soukromí však zůstali většině čtenářům utajeny až do nalistování patřičné stránky v knize Steve Jobs. První polovina fotografií pochází od fotografky magazínu Time Diany Walkers. Druhou část pak tvoří pocházející z rodinného alba Jobsů zachycují například svatbu a výlety s manželkou a dětmi.

steve-jobs
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Pokud očekáváte příběh geniálního člověka, který se vždy ke všem choval naprosto korektně, budete zklamání. Pro mě osobně se po přečtení nestává Steve Jobs géniusem, ale nejlepším businessmenem na světě. Člověkem, který se dokázal obklopit naprostou špičkou technologů dvacátého století a spojit jejich síly dohromady. Například Steve Wozniak je v knize líčen jako uznávaný odborník na technologie, ke kterému se Steve Jobs dostal jako ke kamarádovi a následně dokázal využít a zejména povzbudit jeho nesporný talent pro počítače. Zajímavá je také kapitola, ve které oba pánové vyráběli a prodávali BlueBox, neboli krabičku, pomocí které se dalo telefonovat zdarma a stala se velkým hitem v USA. Mezi zajímavé pohledy na Jobsův život patří například popis jeho vztahu k budhismu, kterým byl doslova pohlcen a viděl v něm dokonalou víru. Samozřejmě se kniha zaměřuje také na jeho divoké mládí a cestu po Indii, kde začal požívat omamné látky.

Steve Jobs byl tak posedlí dokonalostí, že jej až do jeho smrti strašila vzpomínka na Macworld z roku 1997, kde uspořádal satelitní hovor s Billem Gatesem. Bill Gates byl promítán živě na obrovském plátně v sále, zatím co Steve Jobs stál a chvíli dokonce ležel na pódiu, což podle Jobse působilo špatně, jelikož na Bill vypadal na pódiu jako obrovský člověk, kterému se pomocí Windows podařilo ovládnout celý svět, zatím co Steve byl jen malá tečka na pódiu, kterou lidé ani nezaznamenali.

Je logické, že není možné vybudovat nejsilnější značku na světě tím, že budete všechny své podřízené a kolegy každý den klepat po ramenu s tím, jak dobrý kus práce odvedli. Kniha jej však líčí jako despotu, který chtěl poroučet celému světu a nedokázal rozlišit své zaměstnance, přátele, rodinu a lidi, kteří s ním neměli nic společného. Steve Jobs kontroloval naprosto vše, byl zvyklí, že věci dělají vše co si on přeje, což aplikoval nejen na své zaměstnance, ale také na rakovinu, kterou dlouhou dobu léčil pouze pomocí pití různých ovocných štáv a přírodní medicíny. Nakonec uznal, že toto bylo jedno z jeho nejhorších životních rozhodnutí.

steve-jobs-book
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Bavit se o slohové kvalitě knihy si nemohu ze své pozice dovolit, je to stejné jako hodnotit basketbalové umění Michaela Jordana, zkrátka co k němu dodat. Walter Isaacson je osobnost, která nepíše své texty na základě článků z internetu a domněnek, to si bývalý šéfredaktor Time nemůže dovolit. Se Stevem Jobsem absolvoval v průběhu posledních dvou let jeho života více jak čtyřicet rozhovorů, z nichž většina se uskutečnila v Jobsově sídle v San Paolu. Sám Wallter uvádí, že se mu podařilo vyzpovídat více jak stovku nejbližších lidí z okolí zesnulého zakladatele Applu, mezi které patří členové jeho rodiny, přátelé, ale také zaměstnanci a v jistém slova smyslu i soupeři. V anglickém jazyce obsahuje tištěná verze knihy 571 stran samotného textu, 23 fotografií na křídovém papíře a několik desítek stran dodatků. Knihu jsem četl v originálním anglickém jazyce, proto nemohu posuzovat kvalitu překladu.

Kniha jako první nabízí pohled na osobu Steva Jobse, jako na člověka, nikoli pouze jako na zakladatele Applu a jedinečného businessmena. Je určena zejména fanouškům jeho osoby a lidem, kteří se o něm chtějí dozvědět co nejvíce. Pokud jste fanoušci Applu a chcete vědět proč je Apple tak úspěšný, je lepší si přečíst například Jak myslí Steve Jobs. Biografie je skutečně pohledem na Jobse jako na člověka a popisuje celý jeho život, nikoli pouze práci. Jedná se o jeden z nejlepších životopisů, jaké jsem kdy četl.

Související články

Dnes nejčtenější