Zavřít reklamu

Apple spustil 28. 9. 2011 oficiálně svůj internetových obchod iTunes Store v nových 10 krajinách, včetně České a Slovenské republiky. Dalších 25 krajin má nyní možnost nakupovat knihy prostřednictvím iBook Store, samozřejmě opět včetně České a Slovenské republiky. Pojďme se podívat na odpovědi k otázkám ohledně nakupování na českém a slovenském iTunes Store. iTunes Store nabízí velmi pohodlnou možnost nakupování hudebního obsahu přímo do vašeho počítače, proto ji prosím využívejte a podporujte umělce.

Co potřebujete pro nákup na iTunes Store?

Pro nákup na iTunes Store potřebujete takzvané Apple ID, tedy účet pomocí kterého probíhá nákup veškerého obsahu na iTunes Store. Apple ID si můžete jednoduše zřídit přímo v aplikaci iTunes, poté co kliknete na iTunes Store a Account. Bohužel, pokud vlastníte Apple ID zaregistrované pro nákup v americkém iTunes Store a již jste na něj nějaké aplikace, hudbu, nebo filmy nakoupili, nemůžete nakoupené věci převést pod český účet. Při zakládání účtu můžete zadat platební kartu, nebo také označit, že platební kartu nemáte. Platba pomocí paypal není v ČR zatím dovolena. Pokud zadáte platební kartu, pamatujte, že na platební kartě musí být minimální hotovost 100Kč, díky které Apple ověří, že je karta skutečně funkční. Karta musí umožnovat placení přes internet v mezinárodním rozsahu. Pokud zakoupíte obsah na iTunes Store, platba se z vašeho bankovního účtu odečte okamžitě, stejně jako když platíte u obchodníka.

Ke svému Apple ID, tedy k účtu pomoci kterého nakupujete na iTunes Store, se můžete přihlásit z jakéhokoli počítače na světě, na kterém je nainstalovaná aplikace iTunes nebo z jakéhokoli zařízení s operačním systémem iOS (iPhone, iPod touch, iPad). O tom do kolika počítačů můžete stahovat zakoupený obsah se více dozvíte v předposlední otázce v tomto článku.

Nejdřív poslouchejte, pak nakupujte
iTunes Store nabízí možnost, poslechnout si 30 vteřinovou ukázku z každé písně, která se v tomto obchodě prodává. Stejnou možnost máte také u videoklipů. V případě knih si pak můžete stáhnout ukázku, která obsahuje několik stran z knihy. Když vyberete požadované album, zobrazí se vám všechny písně, které se na albu nachází a máte možnost je zakoupit jednotlivě. Pokud najedete myší na danou píseň, změní se číslice označující její pořadí na albu v šipku, po jejímž stlačení se začně přehrávat 30 vteřinová ukázka. Tato ukázka se streamuje z iTunes Store a do počítače se neukládá.

Rozmyslete si zda koupíte písničku nebo album!
Dobře si rozmyslete, zda se vám skutečně vyplatí kupovat jednu písničku z daného alba. Na příkladu alba Rytmus – Král si ukážeme, že nákup již 4 písniček z alba, které jich obsahuje 17, je dražší než koupit celé album. Album obsahuje 17 písniček, z toho 16 se prodává za cenu 1,29€ a jedna za 0,69€. Pokud tedy koupíte zvlášť všechny písničky, zaplatíte 21,33€, album však koupíte za 4,99€. Upřímně nechápu, proč se nejnovější album tohoto umělce prodává za 4,99€ a tři roky staré album Bengoro za 8,99€. Překvapivá je také cena za výběrovku Si Zabil, která je taktéž za cenu 8,99€. Vždy tedy dobře uvažte, zda koupit pár písniček, nebo rovnou celé album.

  • Rytmus – Král stojí při nákupu jednotlivých písniček 21,33€
  • Rytmus – Král stojí při nákupu celého alba 4,99€
album

Nakupujte hned, nebo před objednávejte
V iTunes Store je možnost zakoupit veškerá alba a videoklipy okamžitě, nebo také uskutečnit předobjednávku. Pokud uskutečníte takzvaný Pre-Order nákup, strhnou se z vašeho účtu okamžitě peníze, ale album se nestáhne. Album totiž ještě není oficiálně vydané. Jakmile jej hudebníci uvolní k prodeji, Apple vás automaticky upozorní pomocí e-mailu a album se automaticky stáhne z iTunes Store ihned poté, co se k němu připojíte. Pokud koupíte album, které se již prodává, zahájí se jeho stahování okamžitě a obsah alba se uloží do složky Music (hudba) v aplikaci iTunes.

new

Kolik uživatelů a zařízení může stažený obsah používat?
Produkty iTunes budete moci ukládat až z pěti různých Účtů najednou do kompatibilních zařízení, např. zařízení iPad, iPod, iPhone nebo Apple TV, s tím, že vyzváněcí tóny získané jako Produkty iTunes je možné synchronizovat z telefonu iPhone pouze s jedním jediným zařízením autorizovaným společností iTunes. Pokus o synchronizaci mezi telefonem iPhone a jiným zařízením autorizovaným společností iTunes způsobí, že se vyzvánění získaná jako Produkty iTunes a uložená v synchronizovaném telefonu iPhone vymažou. Ve výsledku tyto licenční podmínky znamenají to, že můžete do jednoho počítače/iOS zařízení stahovat hudbu z pěti různých účtů na iTunes. Pokud máte například rodinný iMac, který používá pět členů rodiny, je možné aby do něj každý stahoval vlastní obsah z vlastního účtu iTunes.

To stejné však platí také na opak. Pokud máte pět různých zařízení, například používáte iMac, MacBook Air, iPhone a dvojici iPodů, můžete mít obsah, který jste stáhli z iTunes pod svým účtem ve všech těchto zařízeních. Obsah stažený pod jedním účtem iTunes, můžete synchronizovat do pěti zařízení. Pokud jste tří člená rodina, kde má každý svůj iPhone a máte společný iMac. Můžete stáhnout pod jedním účtem hudbu do iMacu a následně ji synchronizovat do všech tří iPhonů. Každý člen rodiny může poslouchat hudbu legálně.

Mohu hudbu vypálit na CD?
Zvukové skladby uložené v seznamu přehrávaných skladeb si budete moci maximálně sedmkrát uložit na CD. Zvukové CD s uloženými Produkty iTunes pak budete moci používat v souladu s autorskými právy platnými v České republice stejně jako jakékoli jiné zvukové CD zakoupené v obchodě.

Když ztratím iPhone, nebo naformátuju počítač, příjdu o zakoupené aplikace, knihy a hudbu?
Pokud nedej bože ztratíte zařízení ve kterém máte stažený obsah, nebo naformátujete disk s tímto obsahem, nepříjde o ně. Veškerý obsah je totiž vázaný na vaše Apple ID. Pokud jej smažete z počítače, můžete si jej kdykoli zdarma stáhnout a to neomezeně. Není problém s i jednu píseň stáhnout milionkrát s tím, že zaplatíte pouze za první nákup.

Dnes nejčtenější

.