Zavřít reklamu

Apple dnes spustil streamovací službu iTunes Match pro vývojáře, kteří testují iCloud. Tato součást cloudové služby iCloud umožňuje uložení kompletní hudební knihovny z vašeho počítače na iCloud, odkud je ji možné přehrávat z libovolného počítače, iPodu touch, iPhone, nebo iPadu. Za roční poplatek ve výšce 25$ získáte neomezené streamování hudební knihovny do všech zařízení na které se přihlásíte, bez omezení místa. Je zkrátka jedno jestli má vaše hudební knihovna 10MB, nebo 10TB, vždy platíte pouze 25$, ovšem maximální počet nahraných skladeb je 25 000 písní, bez omezení jejich velikosti nebo délky. Pokud hudba ve vaší knihovně je obsažená také v online obchodě společnosti Apple iTunes Store, nemusíte jí nahrávat do iCloudu. Apple si pouze stáhne záznam o hudbě kterou v počítači máte a následně ji streamuje přímo z iTunes Store v kvalitě 256Kb/s. Pokud máte ve svém iOS zařízení přístup k internetu, nemusíte si do jeho paměti nahrávat jedinou písničku a vždy budete moci přehrát celou vaši hudební knihovnu. Díky možnosti nahrát knihovnu z počítače do iCloud je velmi pravděpodobné, že bude služba funkční také pro ČR/SR. K jejímu použití totiž není potřeba přístup na iTunes Store, ten totiž pouze usnadňuje práci tím, že uživatelé nejsou nuceni nahrávat knihovnu do iCloud.

Služba nestreamuje obsah postupně, ale stáhne vždy celou skladbu a až následně je možné zahájit přehrávání. Apple tuto možnost zvolil pravděpodobně kvůli nestabilnímu připojení k internetu, které je mezi operátori zejména v USA velmi rozšířené a uživatelé by neměli z přehrávání hudby patřičný zážitek, pokud by se hudba sekala během přehrávání. Poté co se iOS zařízení přepne do letového módu nebo se odpojí od sítě internet, nastreamované skladby se automaticky vymažou a je nutné je stahovat znovu. Apple však nabízí také možnost stáhnout celou skladbu do iOS zařízení, ve kterém je trvale uložena. Je však také možné, že Apple tímto způsobem obchází porušení autorských práv od nahrávacích společností. V podstatě totiž nejde o streamovací službu, ale o službu kdy předem stáhnete do zařízení celou písničku a až následně ji začnete přehrávat. V podstatě tedy z právního hlediska probíhá během přehrávání pomocí iCloud pouze znovustažení již zakoupené písničky z iTunes Store a následné přehrání této skladby. Na to již měl každý právo od začátku iTunes Store, právní podmínky totiž umožňují uživatelům iTunes Store stáhnout zakoupenou skladbu opakovaně bez jakéhokoli omezení. Apple pravděpodobně od nahrávacích společností zakoupil pouze práva pro iTunes Match, tedy na porovnání hudebního obsahu knihovny a na její nahrazení. Za 25$ ročně si totiž uživatelé mohou legalizovat celou svoji hudební knihovnu, bez toho aby se někdo zajímal odkud původní hudba umístěná na disku pochází. Je jedno zda jste si hudbu zakoupili na CD nebo ukradli z internetu, díky iTunes Match se stává veškerý hudební obsah vašeho disku legální. Samozřejmě v případě, že se daná hudba na iTunes Store nachází.

Nevýhodou je, že v ČR/SR nabízí operátoři stále pouze velmi omezené FUP limity pro mobilní připojení k internetu. S nejrozšířenějším paušálem v ČR, který má FUP 150Mb si tak měsíčně můžete poslechnout celé dvě alba hudby….

*Zdroj: Video – insanelygreatmac.com, informace – macrumors.com

Související články

Dnes nejčtenější

.