Zavřít reklamu

Kingston Wi-Drive je první disk na světě, který je možné bezdrátově připojit k multimediálnímu přehrávači iPod touch, mobilnímu telefonu iPhone a tabletu iPad. Díky disku snadno rozšíříte kapacitu svých iOS zařízení o dalších 16/32GB paměti, vše navíc bez nutnosti použití kabelů. Díky speciální aplikaci pro iOS můžete v disku snadno procházet hudební a video soubory a také dokumenty ve všech oblíbených formátech. Pojďme se v recenzi podívat na to, jak tento ultratenký disk spolupracuje s iOS zařízením a zda se jeho koupě opravdu vyplatí. Na úvod si ještě dovolím zmínit cenu Wi-Drive, která je u verze 16GB 2420Kč a verze 32GB vás vyjde na 3160Kč (doporučené ceny společnosti Dataconsult).

Balení ala iPhone

Při prvním pohledu na krabičku s Wi-Drive vám hlavou proběhne okamžitá myšlenka, kde já jsem jen to balení už viděl? Nad odpovědí nemusíte dlouho přemýšlet a je vám okamžitě jasné, že při rozbalování iPhone! V pevné krabičce se skrývá Wi-Drive z obou stran oblepený fólií proti poškrábání, disk je navíc ještě obalen pevným obalem. Pod ním naleznete manuál, který potěší snad jen starší generaci tím, že nabízí Ruský jazyk, jinak ČJ/SJ jak je již klasické chybí. Naštěstí není potřeba žádný návod a se vším si poradíte zcela intuitivně naprosto okamžitě. Navíc je dost dobře možné, že ČJ/SJ návod chyběl pouze mě, jelikož jsem dostal novinářskou verzi zařízení, k tomu se přikláním, protože vím, že většina výrobků od Kingston má dobrou podporu ČJ/SJ. V balení pak zbývá místo již jen pro Mini-USB kabel, který slouží pro nabíjení zařízení a připojení k počítači.

Wi-drive

Jak vše funguje?

Bezdrátový disk Kingstone Wi-Drive obsahuje Wi-Fi router, pomocí kterého se k němu připojíte. Výhodou však je také možnost být připojen jak k síti internet, tak také procházet data na disku. Wi-Drive totiž funguje jako skutečný router, který se připojí k Wi-Fi síti a tu následně sdílí do vašeho zařízení. Tato možnost je velmi užitečná, navíc nijak dramaticky nesnižuje výdrž disku, oproti jeho běžnému použití kdy vysílá pouze svou vlastní Wi-Fi síť. K disku mohou být připojeny současně tři iOS zařízení, které mohou využít také přístup na internet. Výdrž baterie je 4 hodiny, během kterých můžete procházet disk a být připojeni také k internetu.

kingston-wi-drive

*Připojení disku Wi-Drive a následné nastavení připojení k internetu přes tento disk.

Jakmile si disk patřičně osaháte stačí jej připojit jako běžný externí disk k Mac OS X nebo Windows/Linux. Následně pomocí drag-and-drop přenesete data přímo do disku, při čemž můžete vytvářet složky a také podsložky. Na disk lze pochopitelně přenést jakékoli typy dokumentů. V iOS zařízení však přehrajete pouze Applem podporované Audio (AAC, MP3, WAV) a video formáty (m4v, mp4, mov, Motion JPEG (M-JPEG), AVI), což platí také u obrázků ( jpg, bmp, tiff). V případě dokumentů je pak možné zobrazit pdf, doc, docx, ppt, pptx, txt, rtf a xls. Jak si přečtete již na krabičce disku, je pro jeho použití s iOS zařízením potřeba stáhnout aplikaci Wi-Drive, která je zdarma k dispozici na iTunes App Store zde, verze pro iPad pak zde. Jakmile je aplikace nainstalována stačí již jen připojit disk, který se zapíná jediným tlačítkem na pravém boku. Od stlačení tlačítka trvá zhruba 20 vteřin než je disk připraven k použití.

V iPhone se připojíte na Wi-Fi síť, kterou disk vysílá a následně spustíte aplikaci Wi-Drive (nedělejte to naopak, aplikace totiž nenalezne disk, který spustíte až po spuštění aplikace). V tento okamžik již můžete začít procházet data na disku a také se připojit k síti internet. Během testování jsme používali Kingston Wi-Drive 16GB společně s iPhone 4 16GB Black a iPad 16GB Wi-Fi první generace. Data do disku přenášel MacBook Pro s operačním systémem Mac OS X 10.6.8 Snow Leopard.

Wi-Drive
Wi-Drive

*Promítání obrázků pomocí Wi-Drive je velmi svižné, téměř srovnatelné jako při promítání obrázků přímo z iPhone.

Wi-Drive-Kingston
Wi-Drive-kingstone-music

*Pokud přidáte do hudební souborů obal alba, zobrazí se také během přehrávání.

Vlastní zkušenosti

Během testování disku jsem získal několik zkušeností o které se podělím v tomto odstavci. Od zmáčknutí tlačítka pro zapnutí disku do zobrazení prvního souboru z disku ve vašem iPhone uběhne zhruba 25-30 vteřin. Spouštění písniček trvá zhruba 2-3 vteřiny, než se začne písnička přehrávat, následující posuny v minutáži jsou již ale stejně rychlé jako u přehrávání přímo z iPhone. Zajímavé je, že se stejně dlouho otvírá písnička v kvalitě 64Kb/s, jako písnička v kvalitě 320Kb/s. Promítání obrázků je velmi rychlé a to i při promítání fotografií ve velkém rozlišení a ve vysoké kvalitě s velikostí kolem 10Mb. Otevírání dokumentů je velmi svižné a bezproblémové. Během používání se disk poměrně značně zahřívá. Výdrž baterie skutečně odpovídá 4 hodinám a to jak při použití internetu, tak pouze při čtení dat. U 16GB disku má uživatel k dispozici 15,93GB místa, u modelu se 32GB je pak uživateli k dispozici 31,93GB prostoru. Pokud hrozí, že po vás půjde kriminálka Miami, určitě si disk nekupujte, otisky prstů jsou na něm viditelné i bez forenzního prášku a Gideon vás dostane dřív než řeknete Wi-Drive.

Rychlost čtení/zápisu

Přenesení 600Mb složky s deseti soubory ve formátu .m4a z disku Wi-Drive 16GB na SSD OCZ Vertex 2 v MacBook Pro trvá 34,2 vteřiny.

Přenesení 600Mb složky s deseti soubory ve formátu .m4a z SSD OCZ Vertex 2 v MacBook Pro na disk Wi-Drive 16GB trvá 34,8 vteřiny.

*Výsledný čas je průměrnou hodnotou tří měření, při kterých byl kopírován soubor vždy na prázdný disk Wi-Drive 16GB.

Wi-Drive-16GB

Kapacita

Velikost disku je to jediné, nad čím bych se u Wi-Drive pozastavil. Je opravdu vhodné vyrábět disk ve dvou stejných kapacitách jaké obsahuje iPhone 4, tedy 16GB a 32GB. Do velikosti kterou disk nabízí by nebyl problém uložit i několik TB dat, bohužel výrobce však za cenu 2420Kč nabízí pouze 16GB uložiště, což mi přijde opravdu hodně málo vzhledem k tomu, že tak v případě 16GB iPhone 4 rozšíříte svoji paměť pouze dvojnásobně. Moje představa úměrná ceně u takového zařízení by byla kapacita alespoň 100/250GB na kterou by se již většině uživatelů vešla celá hudební knihovna, veškeré fotografie nebo také velká část filmů. Mám pocit, že lidé kteří používají svůj iPhone 4 jako mobilní telefon s tím, že se občas podívají na fotky nebo si pustí hudbu nehledají možnost jak rozšířit paměť. Naopak lidé kteří jej používají jako multimediální hračku by chtěli mnohem větší množství prostoru než které nabízí Wi-Drive.

widrive

S křížkem po funuse

Otázkou je, zda Kingston nepřišel se svým produktem lidově říkajíc jako s křížkem po funuse. Za pár měsíců, nebo spíše již týdnů se objeví iCloud, který nabídne neomezený prostor pro hudbu a fotografie, stejně tak nabídne 5GB pro dokumenty. To znamená, že Wi-Drive bude vhodný pouze tam, kde není připojení k internetu, abyste mohli plnohodnotně používat iCloud. Je to možná jen můj názor ale přikláním se k tomu, že většina uživatelů, kteří mají problém s místem ve svém telefonu, přehrávači, nebo tabletu, raději sáhnou po službě od Apple, než po dalším zařízení, které musí stále nosit sebou a navíc myslet na to zda je nabité.

Technické parametry bezdrátového disku Kingston Wi-Drive:

 • Kapacity*: 16 GB, 32 GB
 • Rozměry: 121,5 mm x 61,8 mm x 9,8 mm
 • Provozní teploty: 0°C až 50°C (32°F až 122°F)
 • Teploty pro skladování: -10°C až 70°C (14°F až 185°F)
 • Rozhraní pro bezdrátovou síť: Wi-Fi 802.11g/n s možností zabezpečení přenosu šifrováním (WPA/WEP)
 • Nabíjecí baterie: Až čtyři hodiny nepřetržitého používání
 • Kabel: Součástí balení je kabel s redukcí Mini-USB na USB. Uživatelé mohou přenášet soubory a multimediální obsah ze svého stolního nebo přenosného počítače pomocí USB kabelu.
 • Přenosnost: Využívá technologii pamětí typu flash, pro které je charakteristická vysoká odolnost a spolehlivost
 • Aplikace: K dispozici ke stažení na App Store společnosti Apple
 • Kompatibilita: iPad, iPhone 3G/3GS/4, iPod touch (3G k dispozici pouze se systémem iOS 4.2.1+)
 • Konfigurovatelnost: Umožňuje konfigurovat APN (access point name) a šifrování pro připojení k bezdrátovému přístupovému bodu (Wireless Access Point) – připojení k Internetu
 • Podporované formáty souborů:
  • Audio: AAC, MP3, WAV
  • Video: m4v, mp4, mov, Motion JPEG (M-JPEG), AVI
  • Obrázky: jpg, bmp, tiff
  • Dokumenty: pdf, doc, docx, ppt, pptx, txt, rtf, xls

Resumé

To co Wi-Drive má dělat, dělá na 100% bez jakékoli chyby, jediné co snad může obtěžovat je delší start zařízení. Otázkou je zda to co dělat má je právě to co chcete aby dělal. Je škoda, že v současné době není k dispozici větší kapacita, dnes prodávaných 16/32GB mi přijde opravdu velmi málo. Samotnému disku nemám co vytknout, snad kdybych byl opravdový hnidopich tak bych si přál pevnější konstrukci, to už se ale bavíme spíše hodně puntičkářsky. Pokud se pro Wi-Drive rozhodnete, musíte brát v potaz, že sebou budete nosit dvě zařízení a budete muset kontrolovat zda je disk nabitý. Na druhou stranu je disk jedinou možností jak dojít ke kamarádovi, stáhnout si jeho písničky z počítače, fotografie a filmy a rovnou si je přehrávat v iPhone/iPod touch/iPadu. Bez disku totiž musíte přenést data nejprve do svého počítače se kterým je synchronizované dané iOS zařízení a následně do něj přenést požadované data. Zkrátka se tedy jedná o velmi zajímavé zařízení, které se mi velmi libí a to jak vzhledově tak svojí myšlenkou, jediné co mi trošku uniká je, proč výrobce nepoužil již zmíněné kapacity alespoň 100/250GB.

Dnes nejčtenější

.