Zavřít reklamu

Apple vlastní patent nejen na iPad, ale v podstatě na všechny tablety světa. Včera jsme vás informovali, že soud zakázal prodej Samsung Galaxy Tab v celé EU a dříve také v Austrálii. Zákaz byl udělen na základě patentu, který zobrazuje design tabletu iPad. Problém však je ten, že jak můžete vidět sami na následujícím obrázku, nákres který si Apple nechal patentovat a soud jeho patent v roce 2010 uznal se hodí pro všechny tablety na trhu. Je v podstatě jedno zda se jedná o tablety vyrobené až po iPadu nebo ještě dávno před iPadem. Po přečtení komentářů na serverech ZDnet, technet a netbooknews jsem se rozhodl dát informace dohromady. Na návrhu, který americký patentový úřad uznal jako patent je v podstatě pouze placka, která zobrazuje na jedné straně displej, tak ale vypadají všechny tablety na světě.

61944044-Community-Design-000181607-0001

V podstatě se jedná o stejnou situaci, jako kdyby někdo získal patent na volant u automobilu, o což se mimochodem pokouší všechny automobilky světa, a následně nechal zakázat prodej všech automobilů na světě kromě vlastních. Velmi zvláštní na celé situaci ohledně soudního zákazu je také skutečnost, že Apple vůbec poprvé v historii skutečně sáhl po zákazu prodeje. Přitom běžná praxe jak jsem uváděl také v komentáři pro tištěné Lidové noviny je ta, že každý výrobce vlastní řadu patentů a také řadu dalších používá. V podstatě se tak mimosoudně dohodne na výměně použití patentů. Navíc je potřeba vzít v potaz také fakt, že Samsung pro Apple vyrábí řadu komponentů pro jejich produkty, včetně samotného iPadu. Samsung tedy musel Apple něčím pořádně rozčílil, nebo si Apple uvědomil ohrozitelnost svého iPadu tablety ostatních výrobců a sáhl po velmi závažném kroku.

Otázkou zůstává co bude dále, přece jen soud již uznal nárok Apple na tento patent a to nejen v Austrálii, ale také v celé EU, což je poměrně závažné rozhodnutí. Dva na sobě zcela nezávislé soudy rozhodli zcela jasně a to ve velmi krátkém čase. Apple může během každé vteřiny podat žalobu na jakéhokoli výrobce kteréhokoli tabletu na této planetě a žalovat jej. V případě tabletů které jsou již na trhu od roku 2010 může navíc požadovat stažení produktu z trhu a náhradu ušlého zisku. V takovém případě již tedy nebudeme muset rozmýšlet, jaký tablet si koupíme, zůstane zkrátka jen Apple iPad.

Kompletní patentovou přihlášku si můžete stáhnout zde.

Související články

Dnes nejčtenější

.