Zavřít reklamu

V době kdy jsem přešel z Windows XP na produkty Apple, nebyla jiná možnost než pořídit si bazarový PowerMac G4 s 800Mhz a 1GB operační paměti na kterém běžel Mac OS X 10.5 Leopard. Stejným způsobem jsem se dostal také k PowerBook G4 Titanum, což do dnešní doby považuji za nejkvalitnější výrobek společnosti Apple. Bohužel PowerBook G4 měl méně jak 800MHz, proto jsem se musel spokojit s Mac OS X 10.4.11 Tiger a začal jsem tvořit Letem světem Applem.

V té době byly produkty Apple něco zcela výjimečného, exkluzivního a zejména pak kvalitního. Bohužel pro mě a všechny ostatní uživatele těchto legendárních strojů musel chtě nechtě začít Apple vydělávat a zisky v řádu milionů dolarů přeměnit mávnutím kouzelného proutku na miliardy dolarů. Tím pověstným proutkem se stal iPhone. První model iPhone obrátil svět mobilních telefonů vzhůru nohama. I když i levný kompaktní fotoaparát mé mámy měl akcelerometr aby se automaticky otáčely fotografie, nikdo kromě majitelů těchto fotoaparátů o tom nevěděl. To že se dokáže iPhone sám otáčet věděl každý na světě a okamžitě chtěl svůj vlastní iPhone nebo iPod touch. V tu dobu se však začal, alespoň z mého pohledu Apple tak trošku kazit a do nakousnutého jablíčka hlodá dodnes červík, díky kterému nemohu například přejít na Mac OS X 10.7 Lion.

Není potřeba být zrovna profesionální matematik, abyste si spočítali z čeho má Apple největší zisky. Nejsou to naše profesionální MacBook Pro na stole, Mac Pro vedle stolu, rodinné iMacy, nebo levné ale přesto dostačující Mac mini, je to přístroj ukrytý v kapse více jak dvou set milionů kalhot a sukní po celém světě, je to iPhone a iPod touch. Stejně jako každá jiná firma na světě i Apple věnuje největší pozornost nejziskovějšímu segmentu své produkce, tedy přístrojům s operačním systémem iOS.

V poslední době se již zkrátka nemohu na Apple spolehnout tak jako dřív. Svůj počítač používám jako pracovní nástroj a stejně tak jej beru. V době kdy jsem ještě dělal profesionálně sport, vždy jsem se snažil mít co nejkvalitnější boty, protože jsem si nemohl dovolit vynechat dva měsíce kvůli výronu, dnes když jsem na plný úvazek novinářem, nemohu si dovolit vynechat dva měsíce psaní. Nemohu tedy přejít na Mac OS X 10.7 Lion. Můj dobrý kamarád, kterého jeho Mac živí přešel a dva dny místo řešení práce, řešil problémy se stabilitou systému, s přehříváním počítače a zejména s tím, že přišel během přechodu o většinu svých dat. Redaktor Letem světem Applem a profesionální producent videoklipů DoubleJ přešel na Final Cut Pro X, tolik negativních statusů jako za poslední týden jsem na jeho FaceBooku ještě nikdy neviděl, pochopitelně všechny na adresu Final Cut Pro X. V mém okolí se více jak deseti lidem nepovedl přechod na Lion tak jak si představovali a místo užívání si rychlejšího, stabilnějšího a kvalitnějšího operačního systému si užívají stresu, který díky němu prožívají.

Letem-světem-applem

*Letem světem Applem v roce 2009 a v roce 2011

Je mi jasné že žádný software nemůže být od prvního momentu vyladěn na sto procent, těch problémů je však v poslední době nějak moc. Jak je možné že mi iPod nano 1. Generace po téměř pěti letech provozu vydrží na jedno nabití  přehrávat hudbu  déle, jak rok starý iPod touch. Proč se pět let starý PowerBook G4 Titanum vždy spolehlivě uspí a nejnovější generaci MacBook Pro s Thunderbolt portem v plné výbavě to trvá třikrát déle a ne vždy se to povede. Jak je možné, že mám na stole Apple LED Cinema display 24“ napojený na MacBook Pro 15“ i7 s Thunderbolt portem a během napsání tohoto článku mi asi dvacetkrát problikl obraz.

Vím že se rozbil raketoplán za dvě miliardy dolarů, proč by se tedy nemohl rozbít počítač za „směšných“ dva tisíce euro. Vím že se technologie musí ladit, ale proč se mají ladit na mě? Když si totiž nebudu moci poslechnout písničku z iPhone, nějak to bez ní přežiju, možná budu ve stresu, možná budu naštvaný, možná hodím s iPhonem o zem, ale přežiju to. Když se však stane, že nemohu odepsat na důležitý pracovní mail, že nemohu poslat články do redakčního systému, je to průser který ve výsledku může stát velkou spoustu času a peněz.

A co tím vším chci říct? Nechci být pokusný králík na kterém si Apple testuje jak vyladit své produkty. Dnes mi na mailu přistál Redeem kód na Mac OS X 10.7 Lion a já se bojím si jej nainstalovat. Nemám problém čekat, klidně ať si inženýři hrají s novým produktem o půl roku déle, ale ať mi jej předloží jako hotový produkt. Nechci totiž Mac OS X 10.7 Lion s tím, že první použitelná verze bude Mac OS X 10.7.3 Lion, která vyjde za půl roku.

Samozřejmě prosím neberte tento článek nikterak osobně, vám totiž zrovna může vše fungovat spolehlivě a můžete být nadchnuti tím, jak kvalitní produkt vám leží na stole. Za tu dobu co nakousnuté jablíčko lehává na mém stole však vidím jistý pokles ve spolehlivosti a s hrůzou očekávám další finanční výsledky Apple Inc. Když totiž Steve Jobs radostně ukáže graf na kterém se vedle 21 milionů prodaných iPhonů krčí tři miliony prodaných Maců, vím co to pro mě znamená…..

Související články

Dnes nejčtenější

.