Zavřít reklamu

Pred pár dňami sme vás informovali o novom škodlivom softvéri pre Mac OS X, ktorý sa nazýva OSX / MusMinim-A. V diskusií sa objavila otázka, ako sa pred týmto nebezpečenstvom chrániť. Tak som neváhal a rozhodol som sa kontaktovať firmu ESET, ktorá má s nebezpečným softvérom pre počítače dlhodobé skúsenosti. Poslali mi nasledujúce vyhlásenie, ktoré vám odpovie aj na otázku, ako sa pred touto hrozbou chrániť.

Vyhlásenie Róberta Lipovského, analitika infiltrácií spoločnosti ESET:

Malware pre platformu Mac OSX, ktorý ESET deteguje pod označením OSX/Musminim.A je backdoor, ktorý umožňuje útočníkovi na diaľku posielať príkazy infikovanému počítaču. Autor tento malware nazýva „BlackHole RAT“ (skratka RAT znamená Remote Administration Tool, t.j. nástroj na vzdialenú správu) a tvrdí, že je vo vývoji.
V aktuálnej verzii dokáže backdoor na diaľku vykonať nasledovné činnosti:
•             Otvoriť webovú stránku v predvolenom prehliadači
•             Zobraziť správu na obrazovke
•             Vytvoriť textový súbor na pracovnej ploche
•             Vypnúť, reštartovať alebo uložiť počítač do spiaceho režimu
•             Vypýtať si administrátorské práva
•             Vykonať systémové shell príkazy
Schopnosť diaľkového vykonávania shell príkazov značne rozširuje možnosti tohto malwaru. Ide o klasickú aplikáciu typu klient-server, ktorá komunikuje po sieti protokolom HTTP. Malware je trójskym koňom a je závislý od toho, aby si ho užívateľ sám spustil. Preto odporúčame používať predovšetkým zdravý rozum a neinštalovať aplikácie z neoverených zdrojov a samozrejme nepovoliť administrátorské práva neznámym podozrivým aplikáciám.

Pokiaľ sa teda chcete vyhnúť tomuto nebezpečenstvu, neinštalujete podozrivý softvér, alebo softvér od nedôveryhodných autorov. Ak si dáte pozor a vždy si prečítate, ktorý program od vás vyžaduje administrátorské heslo, nemalo by vám hroziť žiadne nebezpečenstvo.

Nastal čas na antivír?
Podľa môjho názoru záleží na tom, ako svoj Mac používate. Pokiaľ Mac používate na surfovanie po webe, prezeraní fotografií, chatovanie a neinštalujete pochybné aplikácie, tak antivír je pre vás asi zbytočný. Pokiaľ však patríte ku skupine, ktorá narába s citlivými informáciami, ako napríklad s prihlasovacími údajmi na internet banking alebo inštalujete nie vždy overený softvér, vám by som antivír odporučil. Vyhodiť ,,pár” euro za antivírový program, aby ste ochránili všetky svoje financie, nie je až tak veľa v porovnaní stým, o koľko môžete prísť. V konečnom prípade je len na vás, ako sa rozhodnete, aj keď obyčajnému používateľovi je teraz zbytočný. Pokiaľ ste sa pre antivírus rozhodli, máte na výber z viacerých programov, z ktorých sú niektoré aj zadarmo. Ostáva nám len veriť, že Mac OS X sa nevyrovná klasickým PC počítačom v počte vírusov, aj keď trend začína byť opačný z dôvodu, že Mac OS X je stále viac rozšírený (a tým viac zaujímavejší).

Související články

Dnes nejčtenější