Zavřít reklamu

app-storeKdyž začal Rupert Murdoch spřádat plány se Stevem Jobsem na nový deník pro iPad s názvem The Daily, stal se tento deník revoluční také ve formě zakoupení obsahu. Uživatelé iTunes App Store, si zdarma stáhnou aplikaci The Daily, ve které si vyberou délku předplatného. Jakmile si zvolíte předplatné, automaticky zaplatíte částku přes váš Apple ID účet a k němu přidruženou kreditní kartu. Rupert Murdoch zbohatne o 70% z předplatného a Apple dostane 30%, tak jako je tomu u každé zakoupené aplikace. Předplatné bylo zatím umožněno pouze deníku The Daily, jak však Apple včera oficiálně oznámil, již velice brzdy si budou moci zvolit předplatné všichni vydavatelé, mající aplikaci v App Store, patrně s příchodem iOS 4.3, vše má ale svoji podmínku!

Obcházení Apple?

Zejména díky absenci možnosti předplatného, ale také díky snaze vydavatelů ušetřit 30% ze svých potenciálních zisků, se řada vydavatelství rozhodla nabízet předplatné pro iPad přímo přes své soukromé stránky, na kterých si zaplatíte délku předplatného a následně se v aplikaci přihlásíte k účtu, který rozpozná zda máte, nebo nemáte nárok na další vydání magazínu. To bylo samozřejmě zcela legální, Apple nenabízel předplatné a vy jste tak uživatelům nabídli to, co chtěli. Mimoděk jste navíc uštřili 30%, které by v případě předplatného inkasoval Apple. Nyní se zavedním oficiálního předplatného v iTunes App Store, stanovil Apple nová pravidla pro vydavatele. Steve Jobs ze své nemocenské dovolené vydal následující prohlášení:

„Naše filozofie je jednoduchá, když nový předplatitel zakoupí předplatné přímo v App Store, Apple vyděla 30% a vydavatel 70%. Když vydavatel přináší aplikaci, kam přiřadí již registrované předplatitele, Apple nevydělá nic a vydavatel získá 100%. Všechno co požadujeme je, že pokud delá vydavatel nabídku na předplatné mimo aplikaci, musí nabízet stejné podmínky (ceny) předplatného také uvnitř aplikace, takže zákazníci mohou snadno objednat jedním kliknutím přímo v aplikaci. Věříme, že tato inovativní služba předplatného bude poskytovat vydavatelům novou příležitost k rozšíření digitálního obsahu na iPad, iPod touch a iPhone, potěší nové i stávající předplatitele.“ Steve Jobs Ceo Apple Inc.

Strach

Právě této podmínky se bojí služby jako je Hulu, Netflix nebo například Amazon, který má na App Store úspěšnou aplikaci pro čtení knih Kindle. Tito vydavatelé se shodují na tom, že většina uživatelů dá přednost aktivaci předplatného přes iTunes, kdy vydavatelství získá pouze 70% zisku, což je pro mnohé z nich hraniční. Většinou je totiž marže rovná nebo menší než oněch 30%, může se tak stát, že vydavatel nejen, že na svém produktu přestane vydělávat, ale dokonce se snadno dostane do mínusu. Bohužel toto se skutečně týká i velkých vydavatelství, zejména Amazonu se již jeho služba Kindle na iPad/iPhone/iPod touch nevyplatí, protože ještě vyplácí samotné autory knih a funguje v podstatě stejně jako Apple. Amazon je skvělý případ, v podstatě pokud by si někdo zakoupil knihu za 10$ v Kindle aplikaci, Amazon by na účet dostal 7$. Amazon si za zařazení do Kindle nechá od vývojáře 30%, tudiž vývojář buď musí získat pouze 40% částky za kterou se kniha prodá, nebo nedostane nic samotný Amazon.

the_daily_subscription-1

Zde se jasně ukazuje, proč to Apple vlastně dělá, Apple nemá zájem aby někdo „parazitoval“ na jeho ekosystému v podobě App Store, iBooks Store, iTunes Store, chce vše prodávat sám. Proč by měl někdo čístk knihy od Amazonu na iPhone, když Apple má vlastní iBooks store, proč by měl někdo používat služby jako je Hulu, nebo Netflix, když Apple nabízí iTunes Store. Kdybych to měl říct co nejvíce jednoduše, v podstatě to znamená, jako by si Mercedes postavil autosalon, kde bude prodávat auta a měl v něm místo i pro ostatní. Přišla by Škoda auto a začala by v něm prodávat také s tím, že by neplatila nájem a ani by neodevzdala procenta z prodaných vozidel.

Co chce Apple?

Otázka je, co však skutečně chce Apple, podíl prodaných knih nebo aktivních uživatelů, kteří používají pro čtení Kindle knih zařízení s iOS není velký, o těch „pár procent“ tedy Apple v tomto případě skutečně nejde. Daleko důležitější pro něj je, aby lidí ani nepřemýšleli, kde nakoupit a nakoupili přímo na iBooks Store. Stejně tak u ostatních služeb. Z tohoto pohledu bude pro Apple Inc. daleko výhodnější, pokud vydavatele takového obsahu spíše odejdou z App Store a nechají zde místo pro vlastní obchody Apple. Problém, který by mohl nastat u vydavatelů novin nebo časopisů je jasný, ovšem zase je zde jedno pozitivum. Ti sice nekonkurují nijak přímo službám co nabízí Apple, ale také z velké většiny nikdy nepočítali s tím, že budou dostávat více jak 70% od Apple a s tímto ziskem do toho šli. Apple se tak pravděpodobně zbaví pouze služeb, o které nemá zájem.

Dnes nejčtenější

.