Zavřít reklamu

Magic-mouseUvědomujeme si, že psát recenze na starší produkty není zrovna ideální, ovšem díky nedávnému spuštění nové stránky našeho serveru Letem světem Apple – recenze, chceme doplnit portfólio recenzí všech výrobků společnosti Apple. Navíc novou myš nepředstavuje Apple každý den a tak po ročních zkušenostech jsme dali s více redaktory hlavy dohromady a pokusíme se podělit o naše zkušenosti. Jen pro úvod připomíname, že Apple Magic Mouse je první myší světa, která podporuje takzvaná multi-touch (multi doteková) gesta vašich prstů. V recenzi nebudeme do podrobna zkoumat rozměry, váhu a další věci, naopak se zaměříme na fakta, která vyplují na povrch až po nějakém tom pátku používání. Neberte tedy prosím recenzi negativně, ale pouze jako zaměřenou zejména na negativní stránky používání magické myši od Apple.

Obsah balení a instalace (Mac/Windows)

Apple Magic mouse se dodává v plastové krabičce, podobné těm, které jsme jako malé děti používali na mýdlo. Kromě samotné myši se v balení ukrývá stručný popis ovládacích gest, 2x AA baterie, prohlášení o shodě a mezinárodní jednoletá záruka. Pokud chcete myš připojit k vašemu Mac OS X, musíte stáhnout aktuální verzi operačního systému a následně v nastavení pod položkou Bluetooth najít nové zařízení, jímž je právě Apple Magic Mouse. Myš je pochopitelně primárně určena pro Mac OS X 10.5.8 Leopard a Mac OS X 10.6 Snow Leopard. K windows lze myšku připojit jako standardní bluethooth zařízení, které ovšem nepodporuje žádné gesta, kromě klikání levým tlačítkem, tedy myš nijak nevyužijete. Firma UneasySilence má ráda i Apple i Windows a tak se rozhodla vytvořit zdarma dostupné ovladače. Ovladače fungují na Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a to vždy jak na 32Bit, tak na 64Bitové verzi systému. Ovladače můžete stahovat zde. Ze zkušeností však radíme, abyste si myš nejprve zkusili pujčit od kamaráda a následně nainstalovali na vaše Windows aktuální verzi zmíněných ovladačů a vyzkoušeli vše v praxi, ne vždy totiž musí vše fungovat tak jako na Mac OS X. Standardní dosah myši odpovídá specifikaci Bluetooth, to znamená, že s desetimetrovou hranicí nemá problém. Na tom jak dlouho myš vydrží se asi spolu s kolegy neshodneme, velice záleží na konkrétním sestavení hardware a software, což však přiznal také samotný Apple, v neposlední řadě pak samozřejmě také na bateriích. Nicméně abychom udělali závěr, pokud budete myš používat 12 hodin denně s tím, že ji nebudete na noc vypínat, dá se dostat s výdrží na dva měsíce.

Apple-Magic-mouse

Zpracování

Máme jednu nesmírnou výhodu, po týdnu recenze bychom totiž neviděli vady, které se projevili až po roce používání. První dojem je jako u všech výrobku od Applu jednoduše užasný, působí velmi ladným a lehkým dojmem. Spodní stranu myši tvoří hliníkové tělo ukrývající malé dvířka pro dvě AA baterie,nad perfektně sedící krytkou bateríí je zapínací tlačítko s velice drobnou zeleně svítíci diodou,která indikuje stav. Vršek myši tvoří hladký asi 2-3mm tlustý kus průhledného plastu který tvoři velmi masivni pocit, sice ho po chvíli umatláte ale ani si toho nevšimnete,horši je že použitý plast je poněkud měkký a rychle se objeví drobné škrábance. Pant je umistěn lehce za půlkou a klikáni je nadmíru pohodlné.Apple patrně změnil výrobní proces a tak myši, které jako ta moje byli vyrobeny hned na začátku prodeje, trpí zcela jiným neduhem než ty pozdější. U mé Magic mouse lze vrchní vrstvou s dotykovou plochou pohybovat o více jak 2mm na každou stranu, což se normálně stávat nemá, tento problém však trápí více majitelů myší z prvních dodávek. Naopak pozdější myši zase trpí odlupováním hliníkové vrstvy v oblasti palce. Vyjímkou není ani to, že cítíte z oblasti kde máte položený palec jemné brnění, jelikož konstrukce občas probíjí (Tento jev, který působí jako probíjení je pravděpodobně způsoben povrchem hliníku, který při doteku působé brnivým dojmem. Všechy popsané problémy jsou zkušenosti několika uživatelů, kteří myš používají denně již několik měsíců, samozřejmě se nemusí stávat závady všem, ale chceme abyste věděli, že Magic Mouse není bezchybná. Co mě osobně příjde spíše úsměvné než jako závada je fakt, že vezmu nové originál Apple baterie, vložím je do nové Apple nabíječky, baterie se nabíjí a nabíječka symbolizuje jejich úplne nabítí, vložím ihned baterie do myši a myš ukazuje stav baterií 68%………

magic-mouse

Gesta

Podle informací by citlivost mněla být “1300”Dpi,  jelikož je citlivost akcelerovaná, není problém jedním krátkým tahem přejet celou plochu 30″ displeje, stejně jako provádět nejpreciznější práci v Adobe Photoshop. Apple byl co se gest týče u Magic Mouse skromný, obdařil ji v podstatě pouze dvěma, nepočítám-li gesto pro zoom obrazovky, které vyžaduje držené klávesy control. Díky těmto dvěma gestům se však brouzdání po internetu, procházení hudební knihovny iTunes, nebo prohlížení fotek stane bezkonkurečním, rychlým a pohodlným! Přiznám se, že bez gesta pro přecházení na předchozí a následující stránku v internetovém prohlížeči si již pohodlné procházení webu nedovedu představit, stejně tak scroolování bez použití kuličky nebo kolečka je bezkonkurenční. Gesto pro listování mezi stránkami prohlížeče má však i svou velkou nevýhodu. Pokud například píšete v některém redakčním systému článek, který se automaticky neukládá, může se vám stát stejně jako mému kolegovi, že omyl zmáčknete gesto a vše je fuč….. To však není chyba Apple, ale spíše nepozornosti uživatelů, i když při pokládání ruky na myš má software tendenci gesto udělat. Scroolování je až neskutečně pohodlné, díky tomu, že myš je dotyková od kraje ke kraji na šířku a na délku od kraje až po logo Apple, můžete pohybovat stránkou ať se váš prst neachází kdekoliv. Samozřejmě gesto pro scroolování funguje jak vertikálně, tak horizontálně a dokonce i v obou osách najednou. Pokud vám však bude gest stále málo, využíjte aplikaci BetterTouchTool, jejíž recenze na ni se nachází zde.

gesta-magic-mouse

Pohodlí

Upřímně řečeno, Magic mouse na mě působí po roce práce spíše dojmem: „Je to stylové, má to skvělá gesta, tak si zkrátka na ten tvar zvyknu“. Když jsme s kolegou začali pro zábavu hrát Counter-Strike, první co jsme zjistili byl fakt, že s Magic Mouse si příliš nezahrajeme, stejně jako Mac není herní počítač, Magic Mouse není herní myš. Protože hrajeme několik málo hodin týdně, nechtělo se nám investovat do drahé herní myši a tak jsem si za zhruba 500Kč pořídil Trust myš, označenou jako herní. Již při prvním připojení jsem cítil, že se mi osobně s touto myší pracuje mnohem pohodlněji co se ergonomie týče, gesta se však již za rok používání Magic Mouse stala nepostradatelná, narovinu však říkám, že pokud by byla myš s gesty a vzhledem standardní dvoutlačítkové myši, tak neváhám a okamžitě za ni Magic Mouse vyměním. Pokud chcete hodinu denně brouzdat po internetu je Magic mouse jasná volba, ovšem při nekolika hodinnové práci si budete muset zvykat na jistý kompromis mezi pohodlím díky gestům a nepohodlé díky ergonomii. Toto je však pouze subjektivní názor. Co mi osobně ještě vadí je hlasitost samotné myši, počítač Macbook Pro diky SSD, ani LED Cinema Display neslyším, jediné co ruší je Magic Mouse. Její neskutečně tichý pohyb (jak uvádí Apple) se mění v brousení kousku dřeva smirkovým papírem a každé kliknutí je jako klapnutí podpatků na podlaze.

Resumé

Apple Magic Mouse přišla jak již jsme si u Apple zvykli s revolucí, multi-touch gesta jsou neskutečně návyková a již nikdy se jich nebudete chtít vzdát! Budete se však muset smířit s designem, který někomu sedne jako ulitý na jeho zápěstí, někdo s ním však bude bohužel bojovat až do příští změny myši od Apple. Ať si koupíte jakoukoliv myš na světě za jakoukoliv částku, nikdy nebude k vašemu Apple počítači, Apple klávesnici, Apple displeji ladit tak, jako Magic Mouse, což je kromě již zmíněných gest největší důvod, proč myš používám. Pokud chcete hrát hry, budete muset s velkou pravděpodobností stejně jako my, zainvestovat do další myšky, vhodné na hraní počítačových her.

http://www.iseed.com

Dnes nejčtenější

.