Zavřít reklamu

appstore-logoApple spustil 6.1.2011 krátce před patnáctou hodinou našeho času dlouho očekávaný internetový obchod Apple Mac App Store, obdobu iTunes App Store. Mac App Store slouží výhradně pro nákup aplikací pro operační systém Mac OS X. Mac App Store je součástí nově vydaného update pro Mac OS X 10.6.6 Snow Leopard, jenž je k dispozici přes funkci Software update, nebo přímo na apple.com. Letem světem Applem vám přináší kompletní přehled všeho, co jste o Mac App Store chtěli vědět! Než začnete číst hned na úvod jedna informace, pokud vám Mac App Store nefunguje korektně, případně hlásí chybu číslo 100. Příhlaste se do Mac Store, potvrďte podmínky a restartujte systém. Pokud nelze Mac App Store ani spustit restartujte systém, případně využíjte Disk Utility pro opravu práv na disku.

Nakupování

Pro nakupování na Mac App Store se používá vaše Apple ID, které si můžete zdarma založit přímo v aplikaci Mac App Store, nebo zde na apple.com. Pokud chcete stahovat pouze zdarma dostupné aplikace a nechcete při zakládání Apple ID zadávat číslo své kreditní karty, využíjte náš návod pro vytvoření Apple ID bez kreditní karty. Váš účet, který používáte na iTunes App Store pro nakupování aplikací a her pro iOS zařízení je také Apple ID, můžete tedy bez problémů využít ten. Aplikace které si jednou koupíte, jsou již navždy vaše a jsou vázány na Apple ID, nikoliv na počítač. Aplikaci tedy můžete vždy odstranit/odinstalovat a opětovně zdarma stáhnout, stejně jako u iTunes App Store. Vývojáři opět mohou využít 50 Reedem kódů, které jsou platné i v ČR a umožňují tak novinářům nebo výhercům soutěží stahovat zdarma danou aplikaci.V současné době není možné darovat svému kamarádovi aplikaci, což v iTunes App Store není problém, této funkce se však s nejvyšší pravděpodobností setkáme již brzy.

Stahování a instalace

Mac App Store byl vytvořen podle inspirace v iTunes App Store, aplikaci kterou zakoupíte tedy rovnou po vašem potvrzení o koupi sám Mac App Store stáhne do vašeho Macu a nainstaluje na pevný disk, ikonu zástupce automaticky vytvoří na pracovní ploše a složku (ikonu) aplikace pak do složky Applications v Mac OS X. Aplikaci poté můžete odinstalovat klasickým vyhozením do koše, Mac App Store pozná, že aplikace již není v Mac OS X nainstalována a nebude nabízet její updaty, samozřejmě si ji můžete zdarma stáhnout.

Mac_app_store

Již nainstalované aplikace

Apple Mac App Store automaticky rozpozná aplikace, které jsou již na Mac OS X nainstalovány a nachází se také v Mac App Store, tyto aplikace se následně chovají stejně, jako by byli již zakoupeny přímo prostřednictvím Mac App Store. Dokonce se nemusíte bát nějakého pečlivého ověřování, jak jsme vyzkoušeli na jednom Macu, Mac App Store bere aplikace stažené přes Torrent a nelegálně nainstalované jako zakoupené a nemá s nimi žádný problém, konkrétně i s vlastní aplikací Apple iWork. Samozřejmě se mohou vyskytnout chyby a Mac App Store nemusí vždy 100% rozeznat vaši aplikaci, u nás se vyskytl problém například se zdarma dostupným zipovacím programem StuffIt Expander, který jsme museli instalovat znovu. Zdá se, že Mac App Store rozezná zatím pouze nejnovější verze aplikací, ale nedokáže nabídnout udate pro starší verze, jenž nejsou nainstalovány přes Mac App Store.

Lite verze dostupné

Navzdory tomu, že Apple v licenčních ujednáních pro vývojáře jasně zakázal lite a demoverze, nyní se v Mac App Store objevila řada aplikací, které tyto verze obsahují, Apple zřejmě díky menšíu počtu aplikac, v současné době je v Mac App Store „pouze“ něco přes 1000 aplikací (iTunes App Store obsahuje více jak 320 000 aplikací), zmírnil podmínky a dovolil vývojářům zařadit také verze zdarma.

Mac_app_store_lite_versions

Recenze

Aplikace, které si zakoupíte nebo zdarma stáhnete můžete hodnotit podobně jako v iTunes App Store počtem hvězdiček 1-5 (5 je nejvíce) a také k nim psát recenze, kde ostatním sdělíte svůj názor na danou aplikaci. Vše funguje pouze u aplikací, které máte zakoupeny/staženy, nemůžete hodnotit aplikace, jenž jste nestáhli.

Hodnoceni

Kategorie

Mac App Store obsahuje několik kategorií, do níž jsou řazeny aplikace dostupné ke koupi/stažení. Kategorie bsahují přehled nejstahovanějších aplikací dostupných zdarma a také těch placených. Novinkou Mac OS X 10.6.6 Snow Leopard je také funkce, díky které když stáhnete z internetu soubor ve formátu který nedokáže Mac OS X otevřít, automaticky vám vyhledá v Mac App Store aplikaci, která to dokáže, což se hodí. Dalším začleněním do systému je pak změna v MenuBar, kde místo položky Mac OS X Software…, naleznete položku App Store.

Mac_app_store

Aplikace

Mac App Store je v současné době „zaplněn“ spíše aplikacemi, které se dají považovat za utilitky za pár korun, samozřejmě s vyjímkami jako je Pixelmator. Ani Apple zde nenabízí například Final Cut, nebo Logic Pro, což je poměrně zvláštní, že by sami nechtěli takto drahé produkty prodávat přes Apple ID? Apple v současné době nabízí iWork 09, iLife 11″ a Aperture 3 a Apple Remote Desktop. Co je však velmi zajímavé je fakt, že Aperture 3 stojí na Apple.com 199$, kdežto na Mac App Store je to částka pouze 62,99Euro! To vážně stojí krabice a DVD 130$, u Apple asi ano. Adobe Creativ Suite, Autocad a podobné aplikace budete nyní však na Mac App Store hledat marně.

Hry

Bohužel jak se dalo čekat, kvalitní herní  tituly nadále budeme muset kupovat na Steamu, Mac App Store totiž obsahuje z 90% pouze předělávky her z iOS na vyšší rozlišení. Nečekejte však bohužel předělávky Need For Speed, N.O.V.A 2, NBA 11″, Fifa 11″ a tak dále, ale spíše hříček jako je Enigma, City Life, Chooper 2 a tak dále. Mám osobně pocit, že se vývojáři některých her snažili dostat do App Store jako první, vzhledem k tomu, že díky nízké počáteční konkurenci mohou vydělat solidní peníze, ovšem měli by si uvědomit, zda jejich hry nejsou skutečně vhodné pouze na iOS, to však již záleží na každém jednotlivě.

Mac OS X 10.5 Leopard?

Mac App Store je v současné době dostupný výhradně pro operační systém Mac OS X 10.6.6 Snow Leopard jako součást updatu právě na verzi Mac OS X 10.6.6. Je velmi pravděpodobné, že na Mac OS X 10.5 Leopard nebude Mac App Store dostupný ani v budoucnu, to stejné platí také pro Mac OS X 10.4 Tiger.

Dnes nejčtenější

.