Zavřít reklamu

ibooks-iconApple s příchodem iPadu představil také nový ekosystém, do té doby známý masám pouze z Amazon Kindle, přišli iBooks. Po vzoru iTunes App Store, online prodeje aplikací pro zařízení s iOS, mohou nyní uživatelé vybraných zemí nakupovat také knihy v obchodě iBooks. V současné době si můžete placené knihy kupovat pouze z iTunes účtem v USA, Austrálii, Kanadě, Francii, Německu a Velké Británii. Naštěstí pro spisovatele a redaktory, můžete knihy publikovat i ze zemí, které nemají možnost nákupu knih v iBooks. Paradoxně si tak nemohu svoji vlastní knihu koupit, protože v ČR lze stahovat pouze zdarma dostupné knihy. Pojďme se podívat na to, co vše je potřeba pro publikování knihy v iBooks Store.

Apple ID

Apple ID zajištuje jednoduchý managment nejen nad nákupy v iTunes, ale také nad prodeji v iTunes. Získat jej můžete z kteréhokoliv zařízení s iOS nebo přímo na Apple.com. Následně se stímto účtem připojujete na www.itunesconnect.apple.com, kde probíhá veškerý managment prodeje na App Store, Mac App Store a samozřejmě také na iBooks. Z bezpečnostních důvodů bych doporučil, abyste si založili pro prodeje na iTunes zcela nové Apple ID a pro platby za běžné nákupy aplikací používali jiné ID. Při vytváření Apple ID nejste omezeni zemí, ani věkem, vytvořit si jej může každý uživatel internetu.

ISBN

International Standard Book Number, mezinárodní standardní číslo knihy je alfanumerický kód určený pro jednoznačnou identifikaci knižních vydání. ISBN je specifikováno mezinárodním standardem ISO 2108. Číslo ISBN je vázáno na název knihy, autora a samotný obsah. Existují dvě čísla ISBN, jedno národní a druhé mezinárodní, pro vstup do iBooks potřebujete mezinárodní číslo ISBN, které vám zdarma vydá Národní knihovna České Republiky. Například v USA se za vydání mezinárodního ISBN kódu platí poplatek 99 dolarů. Knihovna požaduje detailní informace o autorovi, konkrétní název knihy v mezinárodním jazyce (pokud máte knihu v ČJ a AJ, musíte uvést anglický název knihy) a v neposlední řadě pak samotnou knihu, jejíž obsah je kontrolován. Číslo ISBN je v podstatě katalogové označení knihy, pod kterým se z obyčejných listů papíru stává skutečná kniha, zařazená do mezinárodního/národního katalogu knih. Od chvíle kdy vám knihovna vydá ISBN, je daný obsah vázán s názvem a autorem knihy, samozřejmě jsou vám také garantována autorská práva na knižní dílo.

EIN

Občané USA do následující kolonky vyplní své číslo pojištění a tím pro ně vše končí. Pokud však chcete generovat zisk na území spojených států a nejste americký občan, musíte požádat o udělení čísla EIN – Employer ID Number, které slouží jako identifikační číslo pro možnost vydělávat peníze na území USA. Jak stojí na samotném webu IRS.gov: „Pokud chceš generovat zisk, potřebuješ EIN!“. Pro získání EIN čísla je potřeba vyplnit formulář označený jako SS-4, což však není taková legrace, jaká by se na první pohled mohla zdát. Na druhé straně formuláře je sice návod, ovšem v té nejvíce úřední angličtině a dobré dvě třetiny bodů jsou zcela volitelné, záleží tedy jen na vás co do nich napíšete, ovšem musí to být správně. Největší legrace však nastává po odeslání formuláře, jakožto neobčan spojených států máte jedinou možnost jak doručit formulář příslušnému úřadu, zafaxovat jej přímo do USA. Na formulář jsou zhruba tři kolonky, kde se vás ptají na číslo faxu, ze kterého byl odeslán. Logicky tedy netrpělivě postáváte čtvrtý den, kdy by již měl být formulář schválen nebo zamítnut, u faxu. Když se ani po čtrnácti dnech na faxu neobjevil, odeslal jsem druhý formulář, asi tři dny na jsem nalezl ve schránce dopis z USA, označený jako EIN-Number, kde se nachází vaše identifikační číslo. Dopis není posílán doporučeně, kdokoliv kdo by jej získal, může začít podnikat na vaše EIN, což mě nemile překvapilo, nicméně EIN jsem po zhruba třech týdnech získal. Za další tři dny přišel pochopitelně další dopis, s dalším rozdílným EIN. Američané nijak neřeší, že jedno číslo již máte přiděleno a automaticky přidělují další.

SS-4_formular

ePub

Poslední věcí, která vám nyní chybí je samotná kniha, tu je nutné převést do formátu ePub. Na automatické convertery, jako je například Stanza Reader můžete rovnou zapomenou. Ty jsou rozhodně dobrou variantou pro převod beletrie, bez obrázků a nějakého složitějšího formátování. Jelikož jsem vydával příručku, která je na formátování textu a obrázky poměrně náročná, jako nejlepší řešení jak převést knihu do ePub jsou Pages. Ty dokáží přímo uložit daný dokument do formátu ePub a to navíc korektně, ono totiž dostat knihu do ePub a to dokonce ve správném vizuálním formátování není až tak velký problém, ovšem kniha vám musí projít aplikací iTunes Producer, která vyžaduje 100% korektnost všech atributů, což jak se ukázalo zaručí pouze Pages. Jako vždy tedy platí Apple pro Apple, sice jsou alternativy a nemůže nikdo říct, že neexistují jiné možnosti než použít Pages, ovšem v praxi jsou tyto programy a možnosti zcela nepoužitelné. Jakmile knihu převedete do ePub, již vám nic nebrání v odeslání knihy do iTunes iBooks.

iTunes Producer

iTunes_producer_iconPoté co máte své Apple ID, ISBN, EIN a knihu v ePub, nezbývá nic jiného, než odeslat knihu ke schválení do Apple iTunes connect. Jakmile se přihlásíte na itunesconnect.apple.com, vyplníte své EIN a ISBN knihy, jste nuceni stáhnout si aplikaci Apple iTunes Producer, která slouží k odeslání knihy ke schválení do iBooks. Aplikace je zcela intuitivní a dovolí vám nastavit vše, co se následně projeví v iBooks. Musíte vyplnit základní informace o knize, ale například volitelně také sérii, verzi knihy, jména spoluautorů, překladatelů, producentů a dalších asi 50 typu pracovníků, kteří se na knize mohou podílet. Následně navolíte datum, od kterého se kniha začne prodávat, nebo předobjednávat, zvolíte si ve kterých zemích a za jakou cenu se má kniha prodávat. Do aplikace přidáte samotnou knihu ve formátu ePub, její obal ve vysokém rozlišení a kliknete na magické slovo Deliver. Samotné tlačítko se Deliver se aktivuje až poté, co máte veškeré potřebné informace vyplněny, ovšem ani po kliknutí nemáte zcela vyhráno. Před odesláním do schvalovacího procesu Apple iBooks, totiž samotný program prověří koreknost všech zadaných informací a hlavně celou knihu, tedy jak je na tom formátování, kam odkazují odkazy a obrázky, zda se zde nenchazí prázdné stránky a další věci, které se mohou při následném čtení na iPhone/iPad/iPod touch jako chyba. Osobně schvalovací proces u knihy příliš nechápu, za korektní texty ručí ISBN číslo, které také zodpovídá za to, že se v knize nevyskytují například odkazy na zakázané hnutí, nebo podobné nevhodné věci. Za korektnost formátování a zobrazení v iBooks ručí samotný iTunes Producer, jenž kontroluje zdrojové kódy při odesílání knihy. Ovšem Apple je jak víme kontrolou posedlý a proto si musíme na schválení knihy nějaký ten den počkat, jakmile je kniha schválena, upozorní vás na to email a kniha se od dané chvíle nachází v iBooks.

Kniha

Vydávat česky psanou knihu na iBooks je hloupost. Knihu si sice uživatelé mohou stáhnout zdarma, ale pokud chcete svoji snahu obrátit také v zisk, musíte publikovat pouze v již zmíněných zemich. Knihu 101 Tipů a Triků jsem dal zdarma ke stažení, do dnešního dne si ji stáhlo přes 15 000 lidí. Na iBooks jsem se tedy rozhodl dát anglickou verzi knihy za poplatek 1,99$/Euro s tím, že 10% z prodeje jde na charitativní organizaci One name One child, kterou LsA dlouhodobě podporuje. Překlad knihy si vzal na svědomí Antonín Haluza a trval zhruba 3 týdny. V současné době je kniha v procesu schvalování ze strany Apple Inc., v dalším článku si řekneme o tom, jak takový zisk z prodeje aplikaci, nebo knih v App Store zdanit.

Dnes nejčtenější

.