Zavřít reklamu

iPadHodně lidí se v poslední době zamýšlí nad tím, zda jim bude iPad dostačovat místo Macbooku, případně nějakého netbooku. Když jsem jel na pět dní za přítelkyní, rozhodl jsem se využít tento čas a vzal jsem si místo obvyklého MBP 15″ pouze iPad, iPod nano 6. generace a Blackberry. iPad je vybavený iOS 4.2 Beta 1, která je na takové úrovni stability a funkčnosti, že si to mohu dovolit, naštěstí, jinak bych nemohl bez diakritiky psát tento článek. Jedná se o iPad Wi-Fi 16GB, tedy nejzákladnější a také nejlevnější model iPadu, který můžete v současné době zakoupit, jediné příslušenství, které jelo semnou je Apple nabíječka a Apple iPad Case. Ještě než začnete číst, je důležité vědět, že se nejedná o recenzi nebo objektivní hodnocení, článek vychází z osobních potřeb a zvyků práce na Mac OS X, jedná se o subjektivní názor.

Sobota

Po lehkém tréninku chystám do redakčního systému články a nastavuji jejich publikaci s tím, že na iPadu budu psát pouze bleskovky a kontrolovat, zda redaktoři fungují jak mají :-). iPad nabíjím na plnou kapacitu, strkám Apple iPad Case do batůžku a jde se směr autobus (nesnáším řízení po D1 a raději 2,5 hodinky v klidu porelaxuji v autobuse). Kdyby nemusel cestující sedící předemnou uprostřed D1 hrát Counter-Strike, možná by v Business Class Eurolines ten internet šlapal trošku rychleji. Po cestě hraju Madden NFL 2011, prohlížím net a čtu články, vše bez problému, rychle a snadno. Defakto za celou sobotu jsem nepoužil jinou aplikaci než Mail, Safari a nějaké ty hry.

Neděle

Chystáme se s přítelkyní do kina, otevírám Safari a dívám se pohodlně na webu na co jít, není žádný problém zaplatit přímo na iPadu kreditkou. Ovšem bohužel si nemůžu u KB kontrolovat zůstatek na účtu, protože nemohu vložit do mojebanka.cz ověřovací certifikát. První a defakto jediný vážný problém, který u iPadu vidím je, že nemohu vkládat na net soubory. Nemohu si například nahrát do iPadu MP3 a ty následně uploadnout na nějakou sdílecí službu. To stejné platí již pro zmíněný certifikát, ale také například pro FB. Sice díky Camera connection Kit můžete vložit do iPadu fotografie hned jak je pořídíte, ale nemůžete je poslat standarním způsobem na FB přes Safari. Při kontrole článků na pondělí pak narážím hned na dva problémy, standardní WordPress pro iPad mi nefunguje, asi protože mám iOS 4.2 Beta 1, ovšem na webovém přístupu do WP zase nelze přepnout na standardní editor článků, ale vše musím řešit pouze v HTML editoru, což je opravdu opruz, takže raději vše nechávám jak je a jdu spát.

Pondělí

Než vstane přítelkyně chci napsat bleskovky, problém však nastává v Safari. Safari je super, ale proč proboha nemá záložky a musím jak blbec pořád přepínat jednotlivá okénka s weby. Škoda také je, že nemohu otevřít vedle sebe dvě okna, například tak jak to funguje v IM+, kde vidíte kontakty a zároveň chatovací okna ke kontaktům. Když píšu bleskovku, musím neustále přepínat z editoru na samotný zdroj bleskovky a to vás přestane velice brzy bavit. Následně si jdu koupit novou vysílačku ke svému RC autu a když mi obchodník dává nabídku, chci se podívat na netu, za kolik by se kde dala sehnat, to však bohužel není možné protože na Šestce zrovna nejede Wi-Fi, na kterou jsem odkázaný, tento scénář s Wi-Fi se několikrát opakuje a já pomalu začínám přemýšlet, že těch 100 dolarů za 3G verzi vlastně není tak moc.

Uterý

V magazínu Porter vybíráme s přítelkyní boty a rovnou díky napojení na online-shop objednáváme. Na IM+ následně řeším s Tiborem trička LsA, ale bohužel abych mu mohl zavolat musím využít Skype ve verzi pro iPhone, hovor je kvalitní a nic se neseká, rozumíme si skvěle a dokonce mám pocit, že podání hlasu je díky závislosti na mobilních telefonech reálnější než u Macu. Nemohu však poslat soubory přímo přes Skype, musím je poslat přes email nebo dropbox.

Resumé

iPad je úžasný konzument obsahu webu, jako RSS čtečka je bezkonkurenční a například Pulse miluju! Pokud ovšem chcete na cestách tvořit obsah a něco editovat, raději si vemte MBP nebo MB, jelikož na iPadu nejde vše co na plnohodnotném Macu, ale i to co jde je značně náročnější a pomalejší. Pokud chcete iPad pouze do postele, vystačíte si s Wi-Fi verzí, pokud však chcete cestovat a využívat všechny jeho funkce kdykoli a kdekoli bez závislosti na Wi-Fi spotech, rozhodně se vyplatí investovat do 3G a je to nutnost. Bez připojení k internetu je iPad měně než poloviční zařízení. Za celé 4 dny jsem musel iPad nabíjet pouze jednou a to jsem si s ním opravdu hodně hrál a neustále něco dělal, což je nesporná výhoda oproti notebooku, nebo netbooku. Výkon iPadu je zcela dostatečný a i při multi-taskingu vše stíhá. Chtělo by to pouze víc aplikací, díky kterým lze obsah také tvořit než konzumovat, v současnosti je pro mě iPad skvělá věc na hltání obsahu, ale podprůměrný nástroj pro jeho editaci. Kompletní recenzi na Apple iPad si můžete přečíst zde.

Dnes nejčtenější

.