Zavřít reklamu

Adobe FlashDenně používám software od vývojářů z firmy Adobe, kteří již řadu let patří ke špičce, co se týče programů na tvorbu statické, interaktivní, tištěné i digitální grafiky. A samozřejmě nejen grafiky. Pracuji v programech Flash, Photoshop, Illustrator a několika dalších. Asi jako každý Mac uživatel, jsem vyrostl na platformě Windows, kde jsem také používal tuto produktovou řadu. Proto můžu lehce srovnat zejména uživatelské pohodlí obou platforem, jak Windowsu, tak Mac OS X.

Jste-li pravidelnými čtenáři našeho serveru, víte, že to poslední dobou mezi Apple a Adobe pořádně skřípe. Jde o problematiku bezpečnosti Flashe na mobilních zařízeních Applu. Snad se to bude týkat pouze tohoto odvětví a Adobe bude pro Mac dodávat stále kvalitní software. Opak totiž určitě nehrozí, většina nejlepších vývojářů a grafiků používá Mac a ti by jakékoliv zaváhání Adobe nezkousli.

Neumím si totiž představit, že bych měl opět pracovat s Adobe programy na Windowsu. Když se tak zamýšlím, nemůžu přijít na žádný obrovský rozdíl v práci na oněch operačních systémech, ale každý, kdo má doma Mac, ví, že práce na něm, je prostě jiná. Jak import souborů, přenos dat mezi aplikacemi, tak i jednoduché nastavení. Dokonce i ergonomie klávesnice u MacBooku se mi zdá z hlediska ovladatelnosti programů úplně dokonalá.

V neposlední řadě musím zmínit i vodorovné posování pracovní plochy v aplikaci pomocí Apple Magic Mouse, která dělá z pohybu po ploše jednoduše zábavu. Mnozí můžou namítnout, že když pracují ve Photoshopu, tak je Magic Mouse úplně k ničemu. A budou mít pravdu, protože na mravenčí grafickou práci je stále potřeba kvalitnějších myší s vyššími hodnotami dpi. Ovšem jste-li programátor a Photoshop a Illustrator otevřete jednou za čas pro malou grafickou práci, asi Vám Magic Mouse bude plně vyhovovat.

Nyní možná obecnější pohled. Přechodem na Mac OS X se práce na počítači stane opravdu zábavnější a hlavně rychlejší, nejen díky skvělému hardwaru, ale hlavně díky pečlivosti, se kterou byl tento operační systém vyvíjen. Ti, co nějaký Mac doma mají, tak ví, o čem mluvím a ty, kdo třeba váhají s koupí, můžu ujistit, že určitě zklamáni nebudete.

Budeme rádi, když nám do komentářů napíšete, co Vás nejvíce těší na ovládání či ergonomii Mac OS X a co vám třeba naopak chybí. Klidně i v různých aplikacích či balíčcích programů. Určitě je možnost srovnání s jinými operačními systémy.

Dnes nejčtenější

.