Zavřít reklamu

Steve JobsServer JustAppleIt.cz zveřejnil český překlad vyjádření Steva Jobse, ve kterém se vyjadřuje k Adobe Flash a k tomu proč jej nepoužívá Apple ve svých produktech. Jobs má ve své podstatě pravdu, pokud totiž to co ve svém vyjádření uvádí je pravda, nebylo adobe například schopné jim předvést rychlou a funkční verzi Flashe pro mobilní zařízení ani po několik urgencích. Samozřejmostí je pak další jeho tvrzení, že Adobe vyvinulo Flash pro PC, na klikání myší a klávesnice, ovšem s multi-touch nikdo nikdy nepočítal. V pokračování článku si můžete přečíst český překlad zveřejněný na serveru JustAppleIt.cz

Překlad vyjádření Steva Jobse z apple.com

Vztah Apple a Adobe je dlouhodobý. Ve skutečnosti, jsme se setkali se zakladateli Adobe ještě v době kdy byli v jejich příslovečné garáži. Apple byl jejich prvním velkým zákazníkem, přijal jejich jazyk Postscript pro novou tiskárnu Laserwriter. Apple investoval do Adobe a  vlastnil po mnoho let asi 20% společnosti. Obě společnosti úzce spolupracovali v začátcích DTP a byly to dobré časy. Po těchto zlatých časech rostli společnosti odděleně. Apple prošel kousek od zkušenosti naprostého zániku a Adobe se vrhla na korporátní trhy se svými produkty Acrobat. I dnes obě společnosti pracují pospolu na naplňování potřeb svých společných kreativních zákazníků – uživatelé počítačů Mac kupují kolem jedné poloviny produktů Adobe Creative Suite – mimo to však existuje málo společných bodů zájmu.

Rád bych zmínil některé naše myšlenky, které se týkají produktu Adobe Flash proto, aby naši zákazníci i kritici lépe porozuměli proč nedovolíme Flash na iPhonech, iPodech a iPadech. Adobe nás osočuje z  toho, že toto rozhodnutí je ryze obchodního rázu – říkají, že chceme ochránit náš App Store – ale ve skutečnosti je naše rozhodnutí založené na technologických faktech. Adobe prohlašuje, že jsme uzavřeným systémem a že Flash je otevřený, ale ve skutečnosti, opak je pravdou. Pokusím se vám to vysvětlit.

Zaprvé je tu ta „Otevřenost“.

Produkty Adobe Flash jsou 100% proprietární. Jsou k dispozici pouze od Adobe, a Adobe má výhradní právo na jejich další rozšiřování, ceny, atp. To že jsou produkty Adobe Flash všeobecně rozšířené ještě neznamená, že jsou otevřené, anžto jsou ovládané pouze a jen společností Adobe. Podle jakékoli definice chcete je Flash uzavřený systém.

I Apple má mnohé proprietární produkty, to ano. Ačkoli, například, operační systém pro iPhone, iPod a iPad je proprietární, tak pevně věříme, že veškeré standardy, které se nějakým způsobem vztahují k webu, by měly být otevřené. Apple raději než Flash zvolila HTML5, CSS a  Javasript – tedy otevřené standardy. Každé mobilní zařízení od Applu je distribuováno s vysoce výkonou, na zdroje nenáročnou implementací těchto otevřených standardů. HTML5, nový webový standard, který byl přijat Applem, Googlem a mnoha dalšími, dává vývojářům možnost vytvářet náročnou grafiku, typografii, animace a přechody bez potřeby závisloti na pluginu do prohlížeče od třetí strany (jako třeba Flash). HTML5 je naprosto otevřený standard ovládaný standardizační komisí, které je Apple členem.

Apple dokonce tvoří otevřené standardy pro web. Například, Apple začal s malým open source projektem a vytvořil WebKit – plně open-sourceový HTML5 renderovací engine, který se stal srdcem prohlížeče Safari, který je instalován ve všech našich produktech. WebKit má širokou podporu a přijetí. Goole jej užívá v Adrojdím prohlížeči, Palm jej užívá, Nokia také a RIM (Blackberry) oznámil, že jej také začne používat. Téměř každý prohlížeč na smartpfonech, které nejsou od Microsoftu, užívá WebKit. Tím, že apple technologii WebKitu otevřel jako open source projekt, v podstatě vytvořil standard pro mobilní prohlížeče.

Za druhé, „celý web“

Adobe neustále opakuje, že mobilní zařízení od Apple nemohou přistupovat k „celému webu“, protože 75% videa na webu je ve Flashi. Co však neříkají je, že téměř všechno toto video je také k dispozici v  mnohem modernějším formátu, H.264, a tedy je zobrazitelné na iPhonech, iPodech a iPadech. YouTube, které obsahuje odhadem 40% videa na webu, lze přehrát v aplikaci, který je součástí každého mobilního zařízení od Apple, kde iPad nabízí snad nejlepší YouTube zážitek, který kdy byl. K  tomu připojme video z Vimeo, Netflixu, Facebooku, ABC, CBS, CNN, MCNBC, Fox News, ESPN, NPR, Time, The New York Times, The Wall Street Journal, Sports Illustrated, People, National Geographic a mnoha, mnoha, mnoha dalších míst na webu. Uživatelé na iPhonech, iPodech a iPadech zase o  tolik videa nepřijdou.

Další prohlášení Adobe je, že na zařízeních od Apple nelze hrát Flashové hry. To je pravdy. Naštěstí je na App Store více než 50.000 her a zábavných titulů, z nichž jsou mnohé k dispozici zdarma. Pro iPhone, iPod a iPad je k mání více her a zábavních titulů, než pro jakoukoli jinou mobilní platformu na světě.

Za třetí, spolehlivost, bezpečnost a výkon

Symantec upozorňuje na Flash proto, že má jeden z nejhorších bezpečnostních záznamů v r.2009. A my víme z první ruky, že Flash je příčinou číslo jedna, způsobující pády počítačů Mac. Společně s Adobe jsme pracovali na řešení těchto problémů, ale tyto problémy přetrvávají již několik let a my opravdu nechceme nikterak snižovat spolehlivost, bezpečnost a výkon našich iPhonů, iPodů a iPadů tím, že do nich přidáme Flash.

A nad to, Flash si vůbec nevede dobře na mobilních zařízeních. Již po několik let jsme žádáme Adobe, aby nám předvedli Flash, který by se dobře choval na libovolném mobilním zařízení. Nikdy jsme jej neviděli. Adobe veřejně tvrdilo, že bude distribuovat Flash pro smartpone počátkem roku 2009, pak to byla druhá polovina r.2009, potom první pololetí r.2010 a teď tvrdí, že to bude druhé pololetí roku 2010. Myslíme si, že Flash pro smartphone nakkonec bude, ale jsme moc rádi, že jsme se kvůli tomu nemuseli nikterak zdržet. A navíc, kdo ví jak se to nakonec bude chovat?

Za čtvrté, životnost baterie.

K tomu, aby se zajistila dlouhá životnost baterie u mobilních zařízení přehrávajících video, je třeba aby zařízení dekódovalo video hardwarově. Softvérové dekódování videa konzumuje zbytečně moc energie. V  moderních mobilních zařízeních jsou mnohé chipy, které obsahují dekodér H.264 – průmyslový standard, využívaný, například, v každém přehrávači Blu-ray DVD. Tento standard přijali za svůj Apple, Goole (YoutTube), Vimeo, Netflix a mnohé další společnosti.

Současný Flash je má v sobě také podporu H.264, i přes to video na téměř všech webech využívajících Flash technologie stále používá starší generace kódování, které není obsažené v mobilních chipech a proto se musí na těchto zařízeních dekódovat softwarově. Rozdíl je markantní: zatímco, například, iPhone přehrává video v H.264 10 hodin, zatímco videa dekódovaná softwarově hrají méně než 5 hodin do naprostého vybití baterie.

Až video-weby překódují svá videa do H.264, budou je moci poskytnout bez nutnosti užítí Flashe. Takové video lze výborně přehrát v  prohlížečích jako Safari od Apple a nebo Chrome od Google, bez nutnosti instalace jakéhokoli pluginu a navíc taková videa vypadají dobře na iPhonech, iPodech a iPadech.

Za páté, dotykové technologie.

Flash byl vytvořen pro PC, která užívaji myš, a ne pro dotykové displeje, kde se užívají prsty. Např.; mnohé Flashové stránky jsou závislé na „rolloverech“, které umožňují objevení či změnu menu či jiného elementu na stránce tím, že se přes danou pozici daného elementu přejede kurzorem myši. Revoluční multi-touch rozhraní od Apple neužívá myš a myší kurzor a proto koncept rollover na těchto rozhraních nefunguje. Většina Flash stránek by proto musela být stejně přepsána, či přizpůsobena k podpoře zařízení s multi-touch rozhraním. A když už vývojáři budou přepisovat své Flashové stránky pro tuto podporu, proč by neměli využít raději moderních technologií jako je HTML5, CSS a  JavaScript?

Dokonce i kdyby Flash běžel na iPhonech, iPodech a iPadech problém s  nutnosti přepisu stránek pro podporu dotykových zařízení by se stejně nevyřešil.

Za šesté, nejdůležitější důvod.

Vedle faktu, že Flash je uzavřený a proprietární, má velké technologické nedostatky a nepodporuje dotyková zařízená, je zde ještě daleko důležitější důvod proč nedovolíme Flash na iPhonech, iPodech a  iPadech. Diskutovali jsme o stinných stránkách využití Flashe při přehrávání videa a interaktivního obsahu webových stránek, ale Adobe navíc touží po tom, aby vývojáři začali Flash používat pro vývoj aplikací, které poběží na mobilních zařízeních.

Máme, žel, bolestivé zkušenosti z tím, umožnít třetí straně vytvořit softwarovou vrstvu mezi platformu a vývojáře. Výsledkem jsou nakonec podřadné aplikace a překážky zlepšení a rozvoje dané platformy. Když si vývojář zvykne pouze na knihovny a vývojové nástroje třetí strany, může využívat výhod vylepšení a rozšíření dané platformy pouze až tehdy, když se třetí strana rozhodne tato vylepšení platformy do svých nástrojů zařadit. My nechceme být odkázáni na milost a nemilost třetí strany v rozhodnutích zda, a případně kdy, se rozhodnout naše vylepšení platformy dát k dispozici svým vývojářům.

Toto se stává ješte horší když třetí strana poskytuje multiplatformní vývojové nástroje (pozn. tj. nástroje umožňující tvorbu aplikací, které v nezměněné podobě poběží na více platformách – Mac, Win, Linux…). V  takovém případě se třetí strana příjímá rozšíření a možnosti dané platformy v plné šíři až v okamžiku, kdy je podobné rozšíření k  dispozici na všech platformách, které jejich nástroje podporují. Proto jejich vývojáři mají přístup pouze ke zlomku všech funkcí poskytované danou platformou. Znovu, nemůžeme přijmout takové řešení, kdy budou vývojáři odřiznuti od využití všech inovací a rozšíření, jen proto, že nejsou v danou dobu k dispozici na platformách konkurence.

Flash je multiplatformní vývojový nástroj. A cílem Adobe není umožnit vývojářům psát co nejlepší aplikace pro iPhone, iPod a iPad. Jejich cílem je umožnit vývojářům psát aplikace meziplatformě – tedy aplikace, které poběží stejně na více platformách. Adobe byla hodně pomalá v  přijímání rožšíření na platformách od Apple. Například, ačkoli je Mac OS X na světě téměř deset let, Adobe plně Mac OS X přijala tuto platformu teprve před dvěma týdny spolu s CS5. Adobe byl poslední z klíčových vývojářů třetí strany pro Mac OS X, který jej plně (Cocoa) přijal.

Naše motivace je jednoduchá – chceme poskytnout nejvyspělejší a  nejpokrokovější platformu pro naše vývojáře, a chceme aby stáli přímo na půdě dané platformy a vytvářeli ty nejlepší aplikace, které kdy svět viděl. Chceme postupně platformu rozšiřovat tak, aby vývojáři mohli vyvíjet ještě úžasnější, mocnější, zábavnější a užitečnější aplikace. Každý vyhrává – mu prodáme více zařízení protože budeme mít nejlepší aplikace, vývojáři získají stále širší publikum a zákaznickou základnu a  uživatelé budou potěšováni tím nejlepším a nejširším výběrem aplikací lepším, než mají jiné platformy.

Závěr.

Flash byl vytvořen v éře PC – pro PC a myš. Flash je pro Adobe úspěšný business, a my rozumíme tomu proč Adobe touží po rozšíření Flashe za hranice PC. Ale mobilní éra je o nízkoenergetických zařízeních, dotykových rozhraní a otevřených webových standardech – a to jsou všechno oblasti, kde Flash zaostává.

Příval mediálních společností nabízející obsah pro mobilní zařízení Applu ukazuje, že Flash není nutně potřeba jak pro sledování videa, tak ani pro konzumaci jakéhokoli jiného obsahu webu. Navíc, 200.000 aplikací v App Store Applu potvrzuje, že Flash není třeba ani k tomu, aby desítky tisíc vývojářů mohlo udělat graficky bohaté aplikace, včetně her.

Na mobilních zařízeních nové, otevřené standardy vyvinuté v mobilní éře, jako třeba HTML5, zvítězí (a na nakonec tomu bude tak i na PC). Možná by se Adobe mělo v budoucnu více zaměřit spíše na tvorbu kvalitních nástrojů pro tvorbu HTML5, než na kritiku Apple za to, že minulost nechává za sebou.

Steve Jobs
Duben, 2010

Překlad zveřejnil a přeložil server JustAppleIt.cz!

Dnes nejčtenější

.