Zavřít reklamu

Apple wireless keyboard
Autor článku: Jan Caran: V časoch používnia Windows XP som sa nezamýšlal nad tým ako rýchlo dokážem ťukať písmenká do klávesnice.  Bol som príležitostný užívateľ ktorý bral PC ako nuťnosť potrebnú k práci a snažil som sa viac menej s rosiahlími textami nezaoberať. Takťiež v 90. rokoch minulého storočia (bože ako to znie) v časoch môjho stredoškolského štúdia bola výuka “strojopisu” skôr raritou určenou pre študentov všeobecne zameraných učebných odborov.

Ale s prechodom na MAC OS X sa pre mňa práca na Macu stala hlavne zábavou a radosťou natoľko že som aj v práci obmedzil používanie PC na nutné minimum. A s tým je spojené aj aktívnejšie využívanie písmenok na klávesnici. Preto som sa začal obzerať po nejakom výukovom programe ktorý by mi v mojej snahe naučiť sa písať všetkými desiatimi pomohol.

aTypeTrainer4Mac

Prešiel som rôze fóra, zahraničné diskusie a recenzie až som nakoniec objavil malý jednoduchý program ktorý by som vám rád predstavil. Je to aTypeTrainer4Mac. Program je poskytovaný jeho autorom (Valentine Vassilevski) zdarma samozrejme vám autor za každý DONATE bude vďačný.  Aplikáciu si môžete stiahnuť tu. Aplikácia je multi-jazyková určená pre systém MAC OS X 10.4 a novší.  Podporuje všetky rozloženia klávesnice ktoré sú obsiahnuté v systéme MAC OS X. Taktiež podporuje klávesnice ako napr. Dvorak, Colemak alebo aj s vlastným “layouts” s použitím doplnku Ukelele.

atypetrain

Vzhlľad programu je veľmi prehľadný a graficky veľmi podarený. Systém učenia spočíva v striedaní písmenok v náhodnom poradí.  Výučba obsahuje 30 úrovní začínajúc od “F” a “J” a potupne sa vám budú pridávať daľšie písmená. Nastaviť si možete či sa má pririoritne kontrolovať  správnosť písania alebo rýchlosť. Obsahnutý jej ako Metronome ktorý vás má udržať v rytme ale keď sa naňho moc upnete tak vás časom začne otravovať. Samostatne sa dájú aj nastaviť aj podmienky za akých vás proram pustí do daľšieho levelu.  napr. Nespraviť viac ako jednu chybu v podledných troch riadkoch a podobne. Ak sa náhodou pomýlite viac krát na jednom písmene alebo viackrát v jednom riadku tak sa vám vysunie grafická nápoveda (kde sa správne písmeno náchádza). Program vie vytiahnuť text či už z dokumentu, mailu či webového prehliadača. Podporované sú Safari, Firefox, SeaMonkey a Opera.

atype

V prípade že vaše časté chyby budú “potrestané “ zostupom do nižšieho levelu netreba sa vzdávať a byť trpezlivý. Časom zistíte že program naozaj vie zistiť ako ste na tom a zaradí vás do levelu ktorý zodpovedá vašim schopnostiam. Učenie sa písať desiatimi je behom na dlhé traťe ktoré vyžaduje veľa času a trpezlivosti ale vo výsledku vám na druhú stranu ušetrí čas na iné činnosti.  Ja sa s týmto programom zoznamujem približne týždeň a zatial som sa dostal do 14. levelu, takže spávne tento článok nebol napísaný “všetkými desiatimi” :-)

Autorem článku je Jan Caran

twitter.com/jcaran

doporucujeme

Dnes nejčtenější

.