Zavřít reklamu

Vytvořené odpovědi

 • Odpověď: Výběr macbook air 13″ #42937

  Je tu generační rozdíl. 2017 ještě nemá retinu, je to MacBook Air starého typu z roku 2010 nebo 2011, ještě byl představen Jobsem. Mnohé díly jako například ten displej jsou totožné. Nešel bych do tohojen kvůli tomu displeji. Dále kvůli opotřebování baterie, dvoujádru, staré klávesnici a menšímu trackpadu. Záleží na jak dlouho ten počítač chcete, ale USB starého typu už dnes mírně ztrácí na popularitě. Určitě tedy doporučuji 2020 a vyhnout se procesoru i3.

  Odpověď: iMovie #42750

  Nad náhledem je záložka ořez a tam je styl "přizpůsobit" a je to. Bohužel fotky jsou obvykle 4:3 nebo 3:2 a iMovie už dneska nejde přenastavit do ničeho jiného než 16:9. Takže se nevyhnete černým pruhům.

  Odpověď: Macbook PRO se zasekava #42737

  Je to 13" PRO s nějakého staršího ročníku nebo první ročníky s retinou? Procesor i5? Pokud ano, mohlo by to být tou integrovanou grafikou. I malé 3D objekty jsou v tomto ohledu velmi náročné. Sám jsem začal pracovat ve Fusion360 a mám potíže i na iMacu s objekty co mají pár MB. Grafika je ten hlavní důvod, proč Apple nikdo nedoporučí jako herní počítač.

  Odpověď: Výkon Macu pro fotografa #42639

  RAM už nezvětšíte, 32 GB je max. Problém je 1600 MHz DDR3. Nedávno jsem se díval na srovnání 13 a 16" MacBooku Pro. 16 palcový byl ve všem asi 30% rychlejší, jediná věc ve které byl pomalejší byl export fotek v Lightroom. YouTuber to vysvětlil tím, že i když každá komponenta na 16" je mnohem rychlejší, RAM je vyjímkou. Má pouze 2666 MHz, kdežto 13" má 3733 MHz a na práci s fotkama potřebujete vlastně jen RAM. O té nutnosti RAM pro úpravu fotek se dočtete z mnoha jiných zdrojů.

  SSD je velmi malé a pokud se zaplní z více jak cca 80% tak to počítač zpomaluje, nesahá to ani po kotníky tomu, jak se zpomaluje HDD, ale stejně je to citelné. Zaplnění přes 95% už nutí počítač hodně přemýšlet, zamrzávat a sekat se. Pokud byste SSD chtěl vyměnit, myslím, že je tam normální SATA a doporučuji Samsung 860 EVO. S rozebíráním iMacu mám zkušenost, není to nic pro amatéry, ale pokud do toho půjdete, určitě přepastujte procesor a grafiku a vyřešte kurvítko na stojanu. Pružiny drží malé kousky plastu.

  https://www.youtube.com/watch?v=06gdrDps2No

  Ale spíše doporučuji vyměnit počítač. 5K iMac dobře prodáte a seženete o 4 roky novější s rozdílem asi 15 000. 2014 nebyl zrovna dobrý ročník, DDR3 RAM se dělaly 2007-2014, taky máte tehdy nejslabší procesor a grafiku, kterou kritizovali hned po představení. Já teď píšu z iMacu late 2012 bez retiny, má úplně stejnou RAM, procesor má o 0,1 GHz menší frekvenci, ale je to i7, třeba bude mít větší lache, v tom se moc nevyznám. Grafiku mám NVIDIA GeForce GTX 660M 512 MB, zní to jako hrozně málo, ale jestli máte 4x větší paměť na 4x větší rozlišení v počítači co má 6 let a né 8..... to zní ještě hůř. Grafiku bohužel nelze vyměnit bez výměny celé základní desky, ta není k dostání a stejně by se nevyplatila. Taky upravuji fotky, RAW 20 megapixelů ve photoshopu CS6. Nestává se mi to co Vám, třeba když pohybuji sliderem v PS nebo CameraRAW tak to není plynulé a obraz se trochu cuká, ale slider ne.

  Odpověď: otevření 32bit aplikací #42593

  Mi takto přestaly fungovat nějaké hry, Office 2011 a Photoshop CS6. Hry nepotřebuji, u Office jsem rád za nový, ale Photoshop sem rozjížděl 2 dny pomocí googlení, youtubování a stejně to nefunguje na 100%. Ale když vezmu v úvahu že dneska je PS za 4000 na rok... Klidně do toho ještě nějaký čas investuju

  Odpověď: Nezle zapnout MacBook #42582

  Vidím že nikdo neodpovídá, tak zkusím poradit aspoň takhle.
  Konkrétně s tímto nemám zkušenost, ale tipnul bych si, že to vzdal nějaký jeden čip nebo kontakt. Proto je potřeba nechat proběhnout diagnostiku, nebo u starších maců hardware test

  https://support.apple.com/cs-cz/HT202731

  pokud to půjde a bude bez chyby, obnovil bych ho ze zálohy. Pokud záloha není, zkusil bych odpojit baterku a vybít kondenzátor. Tedy pokusit se ho zapnout bez baterie a adaptéru nebo počkat třeba 10 minut. Je to taky příležitost k vyčištění 😉

  Odpověď: MacBook Pro 15 2015 v roku 2020? #42545

  k007 píše:
  macbook? na zpracovani 3000 fotek tydne?

  nebylo by lepsi mit iMac 27" s 5K displejem?

  nejaky starsi, mid2013

  To by bylo určitě vhodnější, nebo externí monitor se 100% Adobe RGB. 4K by stačilo nad hlavu. A myslím že byste určitě využil Loupedeck. https://www.youtube.com/watch?v=cPVd9OUWn70

  Mimochodem, iMac 5K se začal prodávat až Late 2014 a 4K Late 2015

  Odpověď: MacBook Pro 15 2015 v roku 2020? #42541

  Já toto dělám na MacBooku Air 13" mid 2011. i5 bez turbo boostu, 4 GB RAM, upravuju fotky v RAW 20 megapixelů a 14 bitové barvy. Taky stříhám 4K videa 60fps z iPhonu 8, to už je dost pomalé, ale iMovie i Photoshop CS6 které používám, jsou tak stabilní, že nikdy nespadnou ani se neseknou. Optimalizace je dokonalá. Co mi ale vadí je absence retiny, přítomnost sRGB a někdy mě zdržuje USB 2.0. Jak už je to na počítači, vše je rychlé jako já, třeba export 500 MB tiff trvá asi 5 sekund. Když hýbu sliderem expozice v Camera RAW, není to hladké, ale tak 10 fps je to určitě.

  Taky používám Fusion360 pro 3D modelování a 27" iMac bez retiny jako externí displej. V těchto případech už program někdy spadne nebo začne displej/displeje blikat a dělat duchy, protože integrovaná grafika s 364 MB je na naprostém limitu. Ale 15" MacBook Pro má dedikovanou grafiku a mnohem silnější všechny komponenty i kdybychom ho porovnávali s Airem 2015... Bude to tedy naprosto OK do roku 2025 😉

  Mimochodem, jak Apple podporuje své telefony s iOS mnohem déle než se podporují Androidy. Tak s počítači je to naopak. Nejnovější operační systém jde nainstalovat na maximálně 8 let starý počítač. Bezpečnostní aktualizace se dělají na poslední 3 OS, to znamená 3 roky dozadu. Takže životnost macu je cca 11 let než je z něj ofline stroj. S PC má člověk větší volnost, na 10 let starý počítač se nainstaluje nejnovější Windows a je relativně bezpečný dalších 10 let... Kdo proboha používá 20 let staré počítače připojené k netu? V práci jsem jimi obklopen, každý přístroj je napojen na počítač pro sběr dat a ovládání, v případě problému je možné je ovládat nebo vypnout přes internet... Jaká je ale hodnota MacBooku po 11 letech? Tak 100$, vinou ukončení podpory OS.

  Odpověď: Vyskakující email #41521

  Catalinu mám taky nejnovější, štvalo mě to už před lety na High Sierra. Možná by Vám mohlo zafungovat přeposílání na iCloud

  https://discussions.apple.com/thread/250385204

  nebo přenastavení Gmailu, o kterém jsem mluvil, bod 4

  https://www.saintlad.com/mail-app-opens-randomly-mojave/

  Odpověď: Vyskakující email #41519

  Taky mám tyto potíže, nefunguje žádný návod co jsem našel na netu. V některých návodech radí měnit nastavení účtu nebo upozornění na stránkách googlu. Tak mě napadlo, že to dělá nějaký účet. Co máte za účty? Já Google, Seznam a iCloud.

  Odpověď: SSD upgrade pro iMac #41518

  Takže, minulý týden jsem to provedl. V 27″ iMacu late 2012 jsem vyměnil 1TB HDD za 1TB SSD, přidal druhé 256GB SSD do slotu pro SSD pro fusion drive, procesor i5 za i7 a zvětšil RAM z 24 na 32GB, taky jsem vyměnil CMOS baterku a opravil stojan s kurvítkem, které se zkurvilo a proto jsem do toho lezl… K tomu samozřejmě adaptér ze 3,5″ na 2,5″ SSD, teplovodivá pasta, adaptér z toho Apple spešl shit konektoru na mSATA u Fusion SSD, USB-SATA kabel na klonování disku a lepící sadu na displej.
  Díly (z bazaru) mě vyšly na 7000,- prodal jsem zatím jen ten kabel za 100, ale nakonec bych se měl dostat celkově pod 5000,- za toto mega zrychlení. Jak by to bylo v autorizovaném servise? Tak 5000 za práci,- týden bez počítače, zapoměnli by třeba připojit anténu od wifi a to kilo prachu by tam nechali protože na to uživatel určitě nepříjde, že…
  Bylo to velice zábavné, je velká škoda, že je displej přilepený, každý zásah je o strach a za 250 korun jen za lepící sadu. Rovněž se na Apple zlobím kvůli toho kurvítka a použití záměrně nekompatibilního konektoru. Chlazení by mohlo být lepší, ta grafika byla málo už před těmi 8 lety, ale to už bych chtěl moc. Jsem rád, že zdroj to utáhl, že zrychlení počítače je obrovské, zapínal se 15 minut, promazal jsem HDD (z 90 na 30% zaplnění) a bylo to 7minut, nainstaloval jsem nový macOS Catalina, pomazal programy co přestaly fungovat a bylo to už 5 minut, po výměně komponent jsem pod 2 minutama. Každé kliknutí na netu nebo otevření programu je mnohem rychlejší, s tím to promazání ani nové OS ani nehly. Taky je trochu tišší bez toho HDD.
  HDD na SSD jsem klonoval pomocí SuperDuper! , je zadarmo a jednoduchý. Nic víc nebylo třeba, počítač se nastartoval jako by se nic nestalo a všechno fungovalo.
  Takzvané blade SSD s tím adaptérem fungují, ale rozhodl jsem se z toho nedělat Fusion Drive, částečně protože je to dost komplikované, vyžaduje to i vytvořit zálohu a obnovit ze zálohy. Částečně protože jsem četl na jednom fóru, že to jeden člověk udělal a počítač byl hodně nestabilní. Zapínal se na 3x, po 30 minutách se sám restartoval. Podpora Applu mu vysvětlila, že systém není dělaný na Fusion drive ze dvou SSD a nejspíše nikdy nebude, protože zrychlování těchto komponent je dostatečně rychlé a tak není potřeba zajistit jejich spolupráci ve více kusech, tak jak tomu bylo u Fusion drive s HDD, RAM nebo třeba grafik u Macu Pro. Takže mám v počítači takovou 256 GB flešku co nejde vyndat 😀 Neplánuju další výlet do iMacu aspoň pár let.

  Odpověď: SSD upgrade pro iMac #12500

  Zjistil jsem, že si to Apple dělal pro sebe. V roce 2011 to ještě nepoužíval, v roce 2013 už používal zase něco jiného.

  https://beetstech.com/blog/apple-proprietary-ssd-ultimate-guide-to-specs-and-upgrades

  Podle těchto stránek se blade SSD z MacBooku Pro 2013 použít nedá, protože sice vypadá stejně, ale nebudou si rozumět. Transcend to dělá pro MacBooky. Apple toto samostatně neprodával a ani nikdo jiný. Jsou 2 možnosti, sehnat tento díl vytažený z jiného iMacu late 2012 s fusion nebo SSD - jde to, ale vyjde to kolem 2000. Druhá možnost je koupit adaptér z tohoto apple shitu na mSATA (na kterém je založený) což by vyšlo na 500. mSATA jsou ale relativně pomalé SSD používané pro notebooky. Nebo existuje adaptér z tohoto apple shitu na normální SATA III s kabelem dost dlouhým, aby se druhé SSD namontovalo k prvnímu kde kdysi byl HDD. Ten ale stojí 2000, jen ten adaptér.
  Takže ať dělám co dělám, druhé úložiště by bylo aspoň za 2000 a tolik peněz za to nechcu dát. Už tak dávám do 7 let starého iMacu 5650,- a zůstává mu 512MB grafika...

  BTW: Kdyby se do toho někdo pouštěl, tady je odkaz na ten super adaptér. Těch mSATA je spoustu na Amazonu a nejvíc stojí poštovné 🙂 Prý umí ty paměti pracovat nezávisle na sobě a rychlost může být až dvojnásobná pokud se iMacu vysvětlí, že teď má fusion drive ze dvou SSD.
  http://www.maxupgrades.com/istore/index.cfm/product/401/dual-ssd-drives-kit-for-imac-27-inch-2012-models-with-blade-ssd-module-with-heatsink-and-power-and-data-cables.cfm

  Odpověď: SSD upgrade pro iMac #12498

  Nemluvím o RAM, byly tam 2x4 GB a už před lety jsem doplnil 2x8 GB, kvůli nim se nemusí iMac rozebírat. Mluvím o blade SSD viz.

  https://www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel+27-Inch+EMC+2546+Blade+SSD+Replacement/15758

  No, zrovna Apple není dobrý příklad, člověk si při objednávce může připlatit za ram 2x tolik než za kolik by si koupil úplně ty samé ramky ve stejný den. Dělám ten upgrade za méně než 6000, vzhledem k tomu že Apple chce + 16 000 jen za 1TB SSD, neseženu to s rozdílem 6000 ani na bazaru.