Zavřít reklamu
  • Trackpad — gestá a ich využitie na maximum #1246

    Tento post je reakcia na nie príliš podarený článok na LsA o gestách, zároveň tento post vznikol na podnet užívateľov peculiar a bigPGone z komentárov, samozrejme je článok pre každého, kto má chuť si čo-to o gestách prečítať a možno sa aj niečo naučiť. — V tomto poste sa budem snažiť popísať ako je maximálne možné využiť Trackpad za použitia systémových nastavení macOS, popíšem funkcionalitu všetkých gést v praxi, vysvetlím niektoré pokročilé a na prvý pohľad schované možnosti trackpadu, či funkcie o ktorých vedia len skúsení, dlhoroční užívateľia Macu. Systém používam v angličtine, nakoľko som dlhoročný užívateľ — v čase, keď som začínal, OS X neobsahoval slovenčinu a pokiaľ si pamätám dobre ani češtinu, na druhej strane niektoré preklady mi prídu v porovnaní s anglickým názvom divné a k Apple produktom angličtina proste patrí. Navyše aj skúsený user ako ja z času na čas potrebuje nájsť riešenie nejakého problému, či čokoľvek iné a vždy sa dohľadáte riešeniu v angličtine oveľa skôr, kde stačí nasledovať kroky bez rozmýšlania a hľadania v lokalizovaných systémoch (preto vám odporúčam používať angličtinu). Každopádne som týmto chcel len oznámiť, že budem používať anglické názvy funkcií, ako aj ciest. — BASIC Pre nastavenia trackpadu je nutné ísť do: System Preferences —> Trackpad Point & Click: V tejto sekcii sa nachádzajú štandardné nastavenia, ktoré odporúčam všetky zapnúť. Osobne je ako prvá vec, ktorú urobím ak pracujem s novým Macom, alebo niekomu pomáham s nastavením, zaškrtnutie funkcie Tap to Click a Secondary click nastavené na Click or tap with two fingers — toto je zároveň štart do používania multitouch a taktiež to dáva zmysel, nakoľko klasický klik je jedným prstom, tak sekundárny bude dvoma. Preskočil som tu však úplne prvú sekciu s názvom Look up & data detectors, ktorá by sa dala jednoducho pomenovať Quick Look. Teraz trochu odbočím, Quick Look je funkcia, ktorá je v Macu vstavaná snáď od počiatku. Jedná sa o rýchly náhľad bez potreby otvárať súbory v príslušnej aplikácií. Táto funkcia dokáže prečítať defaultne veľké množstvo štandardných súborov (3D formáty, obrázky, fotky, audio, video, atď) no zároveň existujú pluginy, ktoré funkcionalitu rozširujú o štandardné súbory 3rd party apps. Súbory, ktoré neprečíta jednoducho dokáže prečítať taktiež, ale zobrazí len základné info ako veľkosť, názov, formát, či manipuláciu so súborom. V praxi to znamená tak, že ak som práve prešiel z Windowsu a na ploche, či vo Finderi mám niekoľko súborov obrázkov, a čakám, že keď prvý otvorím dvojklikom, budem sa následne presúvať medzi ďalšími — nebude to fungovať, pretože daný obrázok sa otvoril v príslušnej appke. Vtedy môžem využiť Quick Look, a posúvať sa logicky šípkami podľa toho ako mám obrázky radené, to znamená, ak sú pod sebou, tak šípkou hore/dole, ak vedľa tak doľava/doprava, ak aj aj, použijem všetky šípky a orientujem sa podľa otvorenej fotky. Klávesová skratka pre quick look je /spacebar/ (samozrejme predtým ako ho stlačím treba daný súbor myškou označiť). A teraz celá pointa rozpísania sa o Quick Look je, že jednoduchšia a rýchlejšie cesta, kde nie je nutné daný súbor myškou najprv označovať, len naň nabehnúť kurzorom, je cez funkciu Look up & data detectors. Toto je to, čo daná funkcia dokáže — rýchly náhľad (Quick Look), dá sa použiť na odkaz v Safari, na jednotlivé slová v texte, na konverzáciu v Messages, na náhľad labelov v mapách, zobrazenie odkazov v mailoch či iných prijatých správach kdekoľvek v systéme, atď… Pri Force Touch trackpadoch je možnosť nastaviť túto funkciu ako Force Click s jedným prstom alebo klasicky “po starom” tromi prstami, toto nastavenie nechám na vás, osobne by som preferoval Force Click. Scroll & Zoom: Druhá sekcia obsahuje opäť základné gestá, takže sa pri nej nebudem príliš zdržovať. Odporúčam zaškrtnúť všetky možnosti. Scroll direction: Natural Naturálny scroll, je naozaj prirodzený, možno trochu nezvyk pre niekoho, kto je zvyknutý na opačný spôsob, no ajtak, zmena je život. Zoom in or out Funkcia sa dá okrem obrázkov využiť veľmi efektívne, napríklad v Safari, alebo rôznych editoroch k tvorbe napríklad grafiky. Smart zoom Z času na čas zvyknem využívať v Safari, kde je priblíženie tak ako názov hovorí smart, tento zoom pracuje na spôsobe, kde automaticky priblíži tú časť, na ktorej máte kurzor. To znamená, že ak je kurzor na obrázku, priblíži ten, ak na určitom texte článku, priblíži text, a tak oreže zvyšok stránky, ako sú napríklad bočné kategórie alebo reklamy. Rotate Tu nie je veľmi čo vysvetľovať, prakticky všade, kde sa dá niečo otočiť (mimo obrázky veľmi nič) je možné jednoduchým gestom, ktoré zo začiatku však môže chcieť trochu cviku. — More Gestures: Tretia sekcia obsahuje náročnejšie gestá, no netreba sa báť, nejedná sa v skutočnosti o nič zložité. Tu sa dostanem k veciam, ktoré sú bežne skryté a väčšina ľudí o nich nevie, preto budem popisovať konkrétne nastavenie, ktoré používam, pretože je kľúčové pre použitie gesta troch prstov vo Finderi, o ktorom väčšina ľudí nevie, a mimo iného tromi prstami je možné posúvať aj stránky v Safari späť a dopredu, je to v podstate to isté ako posunutie dvoma prstami, len rýchlejšie nakoľko to prebieha bez animácií, osobne používam v Safari gesto dvoch prstov, tá animácia si ma asi získala viac. K podstate gesta vo Finderi, ktoré je pre mňa kľúčové. Z času na čas svoju prácu ukladáme do množstva priečinkov v ktorých sú ďalšie a pri ich prehliadaní a hľadaní konkrétneho súboru je zložité “brázdiť” priečinky dopredu a späť za pomocou šípiek vľavo pod “semafórovými” guličkami okna. Vďaka pohybu troch prstov doľava a doprava je možné nahradiť neustále nabiehanie myškou na maličké tlačidlá v ľavom hornom rohu pod semafórom a jeho stláčaním, takže je to rýchlejšie ako používať nejaké skratky, jednoducho kurzor ostáva v okne finderu a len gestom postupujete späť či dopredu. Mimochodom, toto gesto funguje aj v System Preferences. Akonáhle si osvojíte gestá a stanú sa úplne bežnou súčasťou intuitívneho používania systému, tak si toto gesto zamilujete. ! Aby toto gesto fungovalo, je potrebné nastaviť všetko presne takto ako popíšem nižšie: Swipe between pages Je nutné nastaviť Swipe with two or three fingers, pretože pri Scroll left or right with two fingers, sa deaktivuje gesto troch prstov a pri Swipe with three sa vlastne nahradí gesto dvoma prstami (napríklad posúvanie v safari späť a dopredu) a všetky úlohy ktoré sa vykonávajú dvoma prstami pripadnú trom prstom. Swipe between full-screen apps Swipe left or right with four fingers — pri nastavení with three fingers sa opäť deaktivuje gesto tromi prstami vo Finderi. K funkcii gesta nie je veľmi čo písať, snáď len detail, a to ten, že funguje aj pri vyvolanom Mission Control. Notification Center Zaškrtnúť — prečo nie, jednoduché a praktické gesto, či už chcete zistiť aké je práve počasie alebo kto vám poslal správu. Mission Control Swipe up with four fingers — avšak tu nič nepokazíte ani nastavením na tri prsty, pretože gesto sa používa “vertikálne” zatiaľ čo funkcia späť/dopredu, "horizontálne". App Exposé Skvelé gesto, ktoré pomôže oddeliť hromadu otvorených aplikácií a separovať okná pod tú jedinú, ktorú práve používate, to zanmená, že pokiaľ máte otvorených šesť okien Finderu a ďalších päť okien rôznych app a chcete vidieť len tie okná Finderu, stačí vo Finderi použiť toto gesto, je jedno či ho nastavíte na tri alebo štyri prsty, v podstate len zrkadľuje nastavenie Mission Control, čo je logické, nakoľko sa jedná o podobnú funkciu, takže ak zmeníte jedno, zmení sa aj druhé. Takže platí to čo pri Mission Control — používam štyri prsty. Launchpad Animácia v nastaveniach hovorí za všetko, otvorí zoznam aplikácií. Show desktop Animácia v nastaveniach hovorí za všetko, zobrazí plochu odsunutím všetkych okien na okraje obrazovky. Ak tento tip pre vás nebol prínosný a chcete naďalej používať gestá tromi prstami namiesto štyroch, je to v poriadku. Skutočne však nie je dôvod preferovať tri prsty, nakoľko použitím štyroch o nič neprídete, čo neplatí o použití troch. Toto gesto možno nie je najvhodnejšie pre začiatočníka, ktorý si musí najprv osvojiť základné gestá, ale časom ho odporúčam každému, kto Mac používa už aspoň niekoľko týždňov. — Ešte pokročilejšie funkcie trackpadu je možné nájsť v: System Preferences —> Accessibility —> (scrollovať a nájsť) Mouse & Trackpad Okrem základných nastavení, ktoré sa zobrazia v tomto okne, ako napríklad nastaviť rýchlosť dvojkliku, je tu možné nastaviť aj iné zaujímavé funkcie. Kliknutím na Trackpad Options… sa zobrazí malé okno možností, kde je možné nastaviť rýchlosť scrollovania, vypnúť scrolling, či nastaviť jeho zotrvačnosť. Prišli sme sem ale z iného dôvodu, a to je funkcia Enable dragging, ktorú odporúčam zapnúť. Následne sú na výber tri možnosti. Funkcia sa sústredí na “ťahanie okien/súborov po obrazovke” (drag-and-drop). without drag lock — klasika, zatlačím na trackpad a ťahám okno/súbor (v podstate defaultné riešenie) with drag lock — odporúčam — prv je to trochu ťažšie a chce to cvik, pretože je nutné spraviť akýsi rýchly dvojklik, respektíve dvoj tap (stačí tapnúť netreba trackpad stláčať), kde druhým tapom začneme ťah okna. Výhoda je v tom, že nie je potrebné “kŕčovite” ťahať zatlačený prst cez celý trackpad (napríklad pri presúvaní súborov z priečinku do priečinku, či do koša) alebo používať obe ruky, kde jednou držím okno a druhou ťahám, ale prst môžeme kľudne pustiť a nedotýkať sa trackpadu (pri tejto funkcii je možné jedným prstom kľudne posúvať okno/súbor po celej ploche bez potreby prechádzať celou plochou trackpadu, stačí párkrát posunúť prstom, nadvihnúť ho a posunúť ním znova, pri opätovnom ťahaní je stále okno/súbor akoby chytené, to znamená, že drag je uzamknutý a zruší sa až single tapom bez ťahania. Myslím, že sa jedná o výbornú smart pomôcku, bez ktorej si osobne prácu na Macu nedokážem už ani predstaviť. three finger drag — vďaka tomuto gestu je možné ťahať okno/súbor jednoducho položením troch prstov na trackpad a takzvaným “panningom”, je to perfektné gesto (jediné, čo treba predtým splniť, je označiť kurzorom čo chceme ťahať); problém pri tomto geste je ten, že sa deaktivuje gesto vo Finderi a zmenia nastavenia v System Preferences. Ďalšou výhodou tohto gesta je to, že dokáže aj označovať súbory, napríklad na ploche stačí troma prstami ťahať a označiť ich. ! Po skúšaní týchto nastavení nezabudnite skontrolovať nastavenia v: System Preferences —> Trackpad — (klik na sekciu) More Gestures, pretože nastavenia sa interaktívne menia vzhľadom na iné nastavenia. — Záverom, ak som niekde urobil chybu, kľudne ma opravte, ak máte otázky, pýtajte sa, dúfam, že to niekomu pomohlo.

    Trackpad — gestá a ich využitie na maximum #7416

    😮 To je suprový, díky moc majdy. Dragging with drag lock je pro mě něco novýho, ale rychle si na to zvyknu a je to mnohem příjemnější než default. Patří ti velký dík, tak obsáhle a srozumitelně napsáno, skvělý 🙂 👍

    Trackpad — gestá a ich využitie na maximum #7417

    Filip7 píše:
    😮 To je suprový, díky moc majdy. Dragging with drag lock je pro mě něco novýho, ale rychle si na to zvyknu a je to mnohem příjemnější než default. Patří ti velký dík, tak obsáhle a srozumitelně napsáno, skvělý 🙂 👍

    To som moc rád! Úplne súhlasím, že dragging je omnoho príjemnejší než defaultné riešnie, len to chce trochu cviku 🙂

Odpověď na: Trackpad — gestá a ich využitie na maximum

celý text

.